Sezamový olej poznali ľudia už päťsto rokov pred našim letopočtom. Bol tak vôbec prvým olejom, ktorý sa vyrábal kvôli liečivým účinkom. Výroba je však veľmi zložitá a preto je aj jeho cena o niečo vyššia. Sezamový olej však zlepšuje funkciu žlčníka, prečisťovanie hrubého čreva, normalizuje krvný tlak aj hladinu cukru v krvi.
Dva spôsoby lisovania
Ak teraz v duchu premýšľate ako sezam vlastne vyzerá, tak si predstavte tropickú rastlinu, ktorá dorastá do výšky jedného metra. Patrí do čeľade sezamovité a pestuje sa najmä v prímorských krajinách pretože dobre znáša sucho.
Liečivý olej sa zo sezamu vyrába dvomi spôsobmi. Buď za studena, keď sa lisujú vylúpané surové semienka a farba oleja je svetložltá, alebo lisovaním pražených semienok. Vtedy má olej tmavšiu farbu a orieškovú chuť.
Oplatí sa investovať
Sezamový olej obsahuje množstvo vitamínu B, E a K, vápnik, horčík, zinok, fosfor, meď, železo, chróm ale aj omega-3 a -6 nenasýtené mastné kyseliny. Vďaka všetkým týmto vitamínom a minerálom našiel svoje využitie v kuchyni aj v kozmetike.
K jeho hlavným výhodám patrí:
- zmierňuje stres
- pomáha bojovať s migrénami
- zlepšuje imunitu
- slúži ako prevencia proti osteoporóze
- podporuje pevnosť zubov, kĺbov i kostí
- podporuje trávenie, krvotvorbu a funkciu pečene
- spomaľuje proces starnutia
- je prevenciou proti rakovine
- znižuje vysoký cholesterol
- dobrý je pre diabetikov i celiatikov
- má antiseptické účinky
Mohlo by vás zaujímať: Vyznajte sa konečne v kuchynských olejoch: Ako si vybrať tie najprospešnejšie?
Ako prevencia i počas choroby
Ak si od sezamu sľubujete pozitívne účinky, ktoré sa priaznivo odrazia na vašom zdraví, dôležité je užívať ho pravidelne. Ak nemáte vážne zdravotné problémy, stačí jedna čajová lyžička denne. Ideálne je konzumovať ho pred jedlom na lačný žalúdok. Pri zdravotných ťažkostiach užívajte tri čajové lyžičky. Jednu pred raňajkami, jednu pred obedom a jednu pred večerou.
Zázrak aj na ekzémy
Sezamový olej má výrazné využitie aj v kozmetickom priemysle. Pomáha pri problémoch so suchou pleťou, spálenou pokožkou, preležaninách, ekzémoch, otlakoch a dokonca aj pri liečení psoriázy.
Môžete ho pokojne používať aj v blízkosti očí, uší či nosa. Aplikácia je veľmi jednoduchá. Pokvapkajte olejom vatový tampónik a potrite problematické miesto. Olej nerozotierajte ale nechajte vstrebať.
Výskumy, ktoré potešia
Mnohí odborníci z celého sveta sa roky pokúšali dokázať, že sezamový olej skutočne chráni pokožku pred nebezpečným UV žiarením, ale i telo pred vznikom rakoviny. V Belehrade sa to dokázať aj skutočne podarilo. Sezamový olej má podľa výskumu z časopisu Pharmacognosy Reviews schopnosť uchrániť pokožku pred takmer tridsiatimi percentami slnečného žiarenia.
Vedci na Harvarde naopak testovali myši, ktoré trpeli nádorovým ochorením. Výsledky ich výskumu zverejnené na stránke Pharmacological Research hovoria, že sezamový olej má skutočne antikarcinogénne účinky a je teda výbornou prevenciou proti rakovine.
Mohlo by vás zaujímať: 9 olejov pre zdravie: Rascový, konopný, makový…ktorý z nich si vyberiete?
Čo ste možno nevedeli:
- obsahuje sedemkrát viac vápnika ako kravské mlieko
- používa sa najmä v čínskej a thajskej kuchyni
- zásluhu na tom, že sezam slúži ako prevencia rakoviny má najmä vitamín E
- dobre znáša aj vyššie teploty, preto je dobrý aj na varenie alebo smaženie
- najviac liečivých účinkov má za studena
Tip: Zeleninový šalát so sezamovým olejom
Sezamový olej je výborný najmä do studených jedál, špeciálne do šalátov. Skúste si doma na obed pripraviť zdravú pochúťku z:
- čínskej kapusty
- 30 g olív
- 2 paradajok
- 2 paprík
- 1 uhorky
- 2 lyžíc sezamových semienok
- 2 lyžíc sezamového oleja
Na čo všetko využívate sezamový olej vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.