Viac ako len čaj: Objavte rituál menom maté a omladnite

Maté

thinkstockphotos.com

Doplní toľko energie ako káva, ale najmä vo vyššom veku je vhodnejším nástrojom na povzbudenie. Nerozruší nervový systém a aj spánok sa stane pokojným. Maté je čaj juhoamerických domorodcov, ktorí ho pokladali za dar bohov. Jeho vplyv na telo je ale naozaj božský.

Trochu netradičný čaj

V pravom zmysle slova maté nie je čaj, keďže ide o lístočky aj stonky Cezmíny paraguajskej a nie čajovníka. Už pred 500 rokmi si všimol Kolumbus nápoj, ktorým domorodci uctievali svoje návštevy, ale zároveň patril aj do každodenného života bežných obyvateľov. Za jeho rozšírenie do Európy sú zodpovední jezuiti, ktorí si všimli unikátne vlastnosti byliny a vyskúšali ich aj na vlastnej koži

Moderný energeťák

Pôvodní obyvatelia nielen pili, ale dokonca aj žuli maté, aby im permanentne dodávalo čistú energiu. Hoci má samotný nápoj omnoho viac kofeínu ako káva, netreba sa obávať žiadnej nervozity, nespavosti, či podráždenia. Dokázalo sa, že zmes obsiahnutých  alkaloidov ovplyvňuje účinky kofeínu a miesto stimulácie centrálneho nervového systému povzbudzuje tkanivo svalstva. Preto nie je problém po čaji zaspať a ráno sa zobudiť plný sily. Z tohto dôvodu indiáni pili často maté pred ťažkou prácou. Zvyšuje výkon ako pri fyzickej námahe, tak aj pri štúdiu. Je účinnejšie ako energetické drinky, ale aj podstatne zdravšie.


Mohlo by vás zaujať: Vyskúšajte liečivý čaj Inkov: Lapacho zlepší imunitu a zbaví telo toxínov


Odplaví tuk, prinesie zdravie

Znie to ako sen, ale ide o skutočnosť. V každej šálke je obsiahnutých 20 aminokyselín, plus vitamíny B1, B2 a C. Z minerálnych látok prináša čaj telu mangán, magnézium, vápnik, železo, fosfor. Okrem výživy má podstatný účinok na vyplavovanie škodlivín. Pôsobí močopudne a podporuje metabolizmus. Netreba sa síce spoliehať, že schudnete iba vďaka pitiu tohto nápoja, ale ako podpora pri cvičení a pri diéte je nanajvýš vhodný.

Po päťdesiatke sa hodí každému

Maté znižuje krvný tlak, napriek vysokému obsahu kofeínu a preto je povzbudivá alternatíva aj pre kardiakov. Uvoľňuje periférne cievy a zlepšuje prietok krvi. Upravuje hladiny cukru v tele a podieľa sa aj na správnom nastavení hodnôt cholesterolu. Vo významnej miere podporuje zdravý spánok aj životnú energiu počas dňa. Ako posilňuje telo, tak aj myseľ. Na výkone pridáva mozgu aj pamäti  a napomáha telu vyrovnať sa so stresom.


Mohlo by vás zaujať: Čaj maté: Povzbudí vašu myseľ a pomôže aj k lepšej línii


Dve formy prípravy

Jednou z nich je klasika na slovenský spôsob. Lyžičku čaju necháme lúhovať po zaliatí horúcou vodou približne 5 – 10 minút. Potom je tu druhý, klasický a omnoho lepší spôsob servírovania v kalabase. Ide o vydlabané a usušené tekvičky, ktoré podľa niektorých dodávajú čaju špecifickú chuť. Dnes sa zvyknú nahrádzať keramikou, ale Juhoameričania nedopustia na klasiku. Obe možnosti dostanete kúpiť už aj na Slovensku napríklad v rôznych etno obchodoch alebo cez internet (cca 10 eur). Kalabasu naplníte do jednej tretiny čajom, pridáme pár lyžíc studenej vody a dolejeme horúcou. Následne popíjame, kým sa nápoj neminie a znovu a znovu dolievame kým sú lístky teplé. Keď ich už raz necháme vychladnúť, ďalej ich nezalievame. Nikdy nepoužívame na prípravu vodu teplejšiu ako 80 stupňov, inak by bola chuť príliš horká. Správna teplota zabezpečí lahodnú chuť aj pri dlhšom a viacnásobnom lúhovaní.  Kalabasa pri jednom posedení často kolovala v rodinnom kruhu ako fajka mieru a čaj nielen pomáhal, ale aj utužoval vzťahy. Rozprávali sa historky, príbehy, viedli tiché, vážne aj vtipné rozhovory.  Tento rituál sa však dá veľmi dobre aplikovať aj v moderne zariadenej obývačke. Stačí len skúsiť.


Ochutnali ste už maté? Ako sa vám tento čaj pozdával? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame