Viac ich do úst nedáte: Tieto potraviny môžu spôsobiť rakovinu

Popcorn

thinkstockphotos.com

Rakovina je široký pojem, ktorý zahŕňa zdravotné komplikácie spojené s abnormálnym bunkovým rastom. Existuje viac ako 200 rôznych typov tohto zákerného ochorenia. Medzi symptómy, ktoré sa pri rakovine objavujú, patria napríklad abnormálne krvácanie, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, časté horúčky, strata chuti do jedla, kašeľ a iné. Aj keď tieto príznaky môžu indikovať rakovinu, rovnako sa môžu objaviť aj v súvislosti s iným ochorením.

Opatrenia na zníženie rizika vzniku rakoviny ale môžete prijať oveľa skôr, ako sa niektorý zo spomenutým symptómov u vás prejaví. V prvom rade treba  eliminovať škodlivé návyky ako fajčenie, pitie alkoholu, nesprávna životospráva, zdržiavanie sa v stresujúcom prostredí, nedostatočný spánok a sedavý spôsob života.

Pokiaľ ale hovoríme o konkrétnejších riešeniach, je tiež vhodné zo svojho jedálnička odstrániť rakovinotvorné potraviny. Sú to tzv. spracované potraviny, ktoré obsahujú karcinogény.

Stop pukancom z mikrovlnnej rúry

Jedlo zohrievané v mikrovlnnej rúre vo všeobecnosti predstavuje väčšie riziko vzniku rakoviny, najmä pre  nevhodné nádoby, ktoré sa na zohrievanie používajú. Klasické vrecká s kukuricou navyše obsahujú chemickú látku zvanú kyselina perfluóroktánová, ktorá má vysoko toxický charakter. Mnohé štúdie skúmajúce túto kyselinu uvádzajú, že ľudia, ktorí s ňou prichádzajú do kontaktu, sú vystavení vyššiemu riziku vzniku rakoviny obličiek a močového mechúra. U žien dokonca znižuje schopnosť oplodnenia.


Mohlo by vás zaujať: Milujete slaninu a klobásy? Pozor, údajne spôsobujú rakovinu!


Konzervy vymeňte za sklo

Konzervované potraviny umožňujú vychutnať si obľúbenú zeleninu, ovocie či iné potraviny  po celý rok. Ak však máte obavy o svoje zdravie, konzervám by ste sa mali vyhnúť, a to najmä konzervovaným paradajkám. Konzervy používané na balenie paradajok a ďalších potravín sú totiž potiahnuté vrstvou tzv. bisfenolu A, ktorý môže narúšať funkciu hormónov a zvýšiť riziko rakoviny prsníka, rakoviny prostaty, metabolických porúch, neplodnosti a niekoľkých ďalších zdravotných problémov. Paradajky v konzerve sú obzvlášť škodlivé vzhľadom na ich vysokú kyslosť, čo umožňuje bisfenolu ľahšie sa dostať do vnútra tejto dobroty. Kedže v tepelne spracovaných paradajkách sa nachádza prospešný lykopén, bojovník proti rakovine, nevylučujte ich z jedálnička úplne. Voľte však iný spôsob balenia, napríklad sklo.

Keď losos, tak nie z farmy

Aj keď takmer všetci odborníci neúnavne pripomínajú nutnosť konzumácie rýb, nie je ryba ako ryba, a preto nie každá je rovnako prospešná. Podľa štúdie z roku 2004, ktorá bola zverejnená v časopise Science sa zistilo, že v porovnaní s voľné žijúcim lososom má ten umelo chovaný významne vyššiu hladinu rakovinotvorných a ďalších znečisťujúcich látok ako sú polychlórované bifenyly, dioxíny a toxafén. Experti dokonca dospeli k záveru, že konzumácia viac ako jedného lososa z umelého chovu za mesiac by mohla predstavovať zvýšené riziko vzniku rakoviny.


Mohlo by vás zaujať: Potraviny urýchľujúce starnutie: Ktorým sa treba radšej vyhnúť?


Zemiakové lupienky nechajte v obchode

Okrem toho, že táto obľúbená pochúťka obsahuje vysoké množstvo tuku a kalórií, ktoré prispievajú k nezdravej telesnej hmotnosti, vysokému cholesterolu, vysokému krvnému tlaku a ďalším zdravotným problémom, zvyšuje aj riziko vzniku rakoviny vaječníkov, prostaty, tráviaceho ústrojenstva a prsníka. Na to, aby sa lupienky stali chrumkavými, je nutné ich vyprážať pri teplotách vyšších ako 120° C. Pri takejto teplote vzniká aj tzv. akrylamid, čo je známy karcinogén nájdený v cigaretách. Podľa štúdie z roku 2006, ktorá bola uverejnená v časopise International Journal od Cancer, táto látka je často spájaná so vznikom spomenutých typov rakoviny.

Spracovávané mäso čo najmenej, červené s mierou

Spracovaným mäsom rozumieme šunku, klobásu alebo slaninu, pri spracovaní ktorých sa používa veľké množstvo chemických a konzervačných látok ako sú sodík či dusičnany. Okrem toho takéto mäso obsahuje nadmerné množstvo soli. V štúdii zverejnenej v roku 2008 v časopise Nutrition and Cancer vedci zistili, že pravidelná konzumácia spracovaného mäsa môže mať vplyv na vznik rakoviny hrubého čreva či konečníka. Konzumácia nadmerného množstva červeného mäsa zasa môže viesť k vyššiemu riziku vzniku rakoviny hrubého čreva a prostaty.


Ktoré zo spomínaných potravín konzumujete a ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame