Viac spánku, viac peňazí: Oddýchnutí ľudia zarábajú viac

Muž

thinkstockphotos.com

Ešte aj dnes je pre niektorých manažérom človek, ktorý dokáže pracovať 14 hodín denne a spánku venuje minimum svojho času. Viacero výskumov však ukazuje, že takýto spôsob života nie je u väčšiny ľudí v súlade s dlhodobou výkonnosťou. Pochopili to už aj mnohé firmy a dávajú zamestnancom možnosť oddychovať viac. A čo vy, strážite si svojich sedem hodín denne?

 

V bohatých oblastiach sa spí viac

Vedci z Williams College a Kalifornskej univerzity vypočítali, že v krajinách, kde slnko zapadá skôr a ľudia tam spia dlhšie, sa tiež viac zarába. Dokonca samotná jedna hodina spánku navyše môže zvýšiť mzdu o 4,9 percenta. Teda ten, kto žije v oblastiach, kde je skôr tma, by mal byť bohatší. Nech je však povedané, že v týchto krajinách je všetko drahšie. Nie je ale potrebné sa kvôli spánku sťahovať.

Vytvorte si podmienky

,,Aby sme spali viac, máme iné metódy, a nemusíme sa sťahovať inam. Stačí si kúpiť kvalitné závesy, ktoré byt úplne zatemnia,uvádza jeden z autorov štúdie Jeffrey Shrader.

V Británii pred rokom vláda vyhlásila kampaň, v ktorej vyzývala občanov, aby spali dlhšie. Dobrý spánok prospieva pamäti, jeho nedostatok ju môže poškodiť. Kto dlhšie spí, pracuje aktívnejšie a je šťastnejší. Jeho produktivita práce je potom vyššia. Ospalosť cez deň má mnohé negatívne dôsledky, vedie k stresu a väčšiemu nebezpečenstvu vzniku kardiovaskulárnych a metabolických ochorení.


Mohlo by vás zaujímať: Pracujete na zmeny aj v noci? Riziko infarktu a mŕtvice u vás prudko stúpa!


Postrážte si svoj spánok

Dokonca aj mierne zníženie počtu hodín spánku môže mať negatívne dôsledky. Podľa inej štúdie je šesťhodinový spánok po celý týždeň rovný dvom prebdeným nociam. ,,Kto nedokáže spať aspoň osem hodín denne, mal by si dopriať malú siestu,vysvetľuje psychiater Hans Van Dongen.

Firmy oddych podporujú

To pochopila napríklad spoločnosť Google, ktorá svojim zamestnancom umožňuje dvadsaťminútový odpočinok. Podobne vychádzajú v ústrety svojim ľuďom firmy Nike, City Bank, Cisco, Pizza Hut a redakcia časopisu Newsweek. Iným receptom, ktorý využíva americká poisťovňa Aetna, je platiť zamestnancom navyše 25 dolárov, aby v noci spali aspoň sedem hodín.

Najväčšou revolúciou je vytvorenie flexibilnej pracovnej doby v podniku. Väčšina z nás sa delí na dve kategórie: niekto je produktívnejší ráno, iný večer. Prečo teda všetkým nedovoliť, aby si pre svoj biorytmus vybrali tú najvhodnejšiu dennú dobu, a mohli tak pracovať lepšie a viac?


Koľko hodín spánku si denne doprajete vy? Napíšte ostatným čiateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, La Repubblica, ČTK
Odporúčame