Viacero sexuálnych partnerov naraz: Nový spôsob života po štyridsiatke?

polyamory

confrontinglove.com

Zatiaľ čo romantické príbehy oslavujú lásku dvoch ľudí, niektorí iní nachádzajú svoje šťastie v spolužití s ​​viacerými partnermi. Chcú mať dvoch, troch či štyroch partnerov súbežne. V Nemecku sú takéto vzťahy stále rozšírenejšie a vôbec v nich nefigurujú len mladí ľudia, skôr naopak. Ide o trend pre 21. storočie?

Keď Michael na pár dní odcestuje, schádza sa jeho priateľka Elisabeth s inými mužmi. Potom mu zavolá a rozpráva, aké boli tieto stretnutia – vrátane sexu. Obaja žijú v okolí Stuttgartu a milujú niekoľko partnerov súbežne, čím príliš nezapadajú do tohto konzervatívneho regiónu. Pretože otvorený spôsob života a lásky naráža na nepochopenie, chce veľa „POLYS“ radšej zostať v anonymite. Pojem polyamoria – teda život s viacerými partnermi súčasne sa rozvinul v 90. rokoch. „Polyamoria je filozofia, ktorá je založená na čestnosti, otvorenosti a sebarealizácii. Ide o slobodný životný štýl,“ hovorí Christopher Gottwald zo združenia PolyAmores Netzwerk (PAN).


Mohlo by vás zaujať: Pravidelný sex: Viete, čo všetko dokáže liečiť?!


Poctivejšia ako podvádzanie?

V USA je komunita polyamorov s odhadovanými viac ako 100 000 členmi výrazne väčšia ako v Nemecku. Ich pravidelné stretnutia sa konajú čoraz častejšie, aj tam však stále chýba tolerancia. „Ľudia to nechápu. Normálne človek podvádza svoju partnerku s inou ženou, zahýba,“ hovorí 67 ročný Michael. Naopak polyamorné vzťahy kladú dôraz na úprimnosť a dôveru: všetci zúčastnení o sebe navzájom vedia. „Zo vzťahu dvoch ľudí čoskoro vyprchá sexualita,“ argumentuje Michael. „Polyamoria je vlastne poctivejšou alternatívou.“ Michael síce označuje vzťahy s ostatnými ženami ako sexuálne priateľstvo, ale tieto známosti nie sú láskami na jednu noc. Vydržia dlho. Polyamoriu si preto nemožno zamieňať s voľnou láskou 60. rokov.


Mohlo by vás zaujať: Sex po štyridsiatke: Toto treba vedieť, aby bol skvelý ako doteraz!


Opätovné objavenie sexuality

Prijatie a pochopenie, akému sa tešia homosexuáli, sa však polyamorie netýka. Pred jedným z každomesačných stretnutí v Stuttgarte opisuje Mária, o čo jej ide predovšetkým: „Chcela som v sebe opäť odhaliť zmyselnú ženu,“ hovorí Mária. Po 20 rokoch manželstva, keď deti opustili domov a jej muž bol v práci, sa začala cítiť sama a zistila že „je načase sa zase venovať sama sebe“. Podobný je osud viacerých žien a mužov, ktorí sa k polyamorii obracajú po rokoch strávených s jedným parntnerom.

A čo žiarlivosť?

Podceňovaným problémom tejto vzťahovej formy je žiarlivosť, upozorňuje sexuálny manželský poradca z Heidelbergu Ulrich Clement. „Sexuálna transparentnosť bez zatĺkacej politiky, tak ako pri neverách, sa preto nie vždy darí,“ pripúšťa Clement. Dôležité pritom je poriadne si polyamoriu vnútorne zdôvodniť, zdôrazňuje Michael. „Viem, že ten druhý je síce spúšťačom mojej žiarlivosti, ale nie dôvodom,“ dodáva Mária. Akonáhle sa dostavia pocity žiarlivosti, vzniká potreba porozprávať sa o probléme s partnerom. Jedna z výhod polyamorie je podľa Márie práve tá, že môže s ostatnými mužmi hovoriť o partnerovi, s ktorým má problémy. Oni ho tiež poznajú a uznávajú.


Mohlo by vás zaujať: Manželstvo bez sexu: Môže fungovať?


Nie je všetko až také ružové…

Je vôbec možné dávať niekoľkým partnerom naraz stopercentnú lásku? Alebo je táto forma vzťahov využívaná len na umožnenie oficiálnej nevery? Doktorka Deborah Taj Anapo, ktorá sa polyamorii venuje už niekoľko desaťročí, má na celú vec trochu iný názor. ,,Ľudia od toho očakávajú samé skvelé veci. Viac lásky, viac sexu, viac rodiny, viac zábavy, viac potešenia, viac vzrušenia. V skutočnosti nájdu viac žiarlivosti, posadnutosti, manipulatívnosti, kontroly, sebeckosti, lží, melodrámy, chaosu, hádok o moc a bolesti. Sú tam aj dobré veci, ale zväčša tesne späté s tými negatívnymi,“ konštatuje.

Zdroj: confrontinglove.com, confrontinglove.com, ČTK, Dora
Odporúčame