Vianoce nemusia byť sviatkom konzumu: Stačí dodržať pár pravidiel

Vianoce

unsplash.com

Pre väčšinu z nás sú Vianoce tým najkrajším časom v roku. No ozýva sa čoraz viac hlasov, ktorí považujú tieto dni len za sviatok konzumu. Pravda je asi niekde uprostred, to však nič nemení na tom, že stačí dodržať len pár odporúčaní a spokojné budú obe strany. Či už ide o dary, odpad, vianočné stromčeky či balenie darčekov.

Skúste menej odpadu

Domácnosti produkujú počas sviatkov viac odpadu ako zvyčajne. Začať treba podľa neho od stromčeka. Ľudia by mali uprednostniť stromček v kvetináči, alebo z legálnych prerezávok na Slovensku.

Branislav Moňok z ekologickej organizácie Priatelia Zeme by nekupoval umelý stromček. „Ak ho už ale niekto má, mal by ho používať čo najdlhšie,“ vysvetlil. O stromček v kvetináči sa treba starať tak, aby ho človek mohol vrátiť, ak je požičaný, alebo aby ho mohol použiť aj nasledujúci rok, prípadne ho presadiť. Vianočné ozdoby sa dajú vyrobiť. Na dekoráciu stromčeka možno použiť aj sušené ovocie, medovníky, slamené ozdôbky či šišky.

„A nezabúdajme, všetky rastlinné zvyšky z prípravy a konzumácie jedál aj počas sviatkov patria do kompostu alebo triedeného zberu biologických odpadov,“ dodal Moňok.


 

Mohlo by vás zaujímať: Vianoce sú už za dverami: Aké darčeky potešia vašich blízkych?


 

Menej baliaceho papiera

Moňok radí baliť darčeky šetrne. „Obviažme ich len mašľou alebo zabaľme do recyklovaného papiera, vrecúška alebo do textilu,“ povedal. Darčeky odporúča vlastnoručne vyrobiť. Ak si na to niekto netrúfne, mal by uprednostniť predmet z distribúcie niektorej z chránených dielní či neziskových mimovládnych organizácií. Moňok tiež odporúča siahnuť po výrobkoch od miestnych remeselníkov.

Darčeky s trvalou hodnotou

„Treba si vybrať darček s trvalou hodnotou, vyrobený z prírodných materiálov alebo hodnotnú knihu,“ uviedol s tým, že by sa vyhýbal kúpe darčekov vyrobených v krajinách, kde je bežná detská práca, nespravodlivé platové podmienky pre robotníkov a nedodržiavanie ekologických štandardov pri výrobe.

Ľudia však podľa Moňoka môžu namiesto hmotnej veci darovať aj netradičný zážitok. „Môže to byť lístok do divadla, na hudobný festival alebo koncert, let balónom, tandemový paraglajdingový zoskok, hrnčiarsky kurz, vysnívaný výlet do prírody, ale aj permanentka do fitnescentra,“ vymenoval.


 

Ako vnímate Vianoce vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Milan, TASR
Odporúčame