Vianoce prinášajú okrem radosti aj smútok: Ako ich zvládnuť ľahko a s úsmevom?

Vianočný stromček

unsplash.com

Vianočné sviatky sú pre niektorých ľudí vrcholom roka a tiež jeho najkrajšia časť. Pravda je však taká, že so sebou prinášajú aj množstvo stresu. Ten môže zaťažiť psychiku a pokaziť celý koniec roka. Ako sa na Vianoce pripraviť tak, aby boli skutočnými sviatkami pokoja a zároveň sme na ne v dobrom spomínali celý rok?

Vianočné sviatky bežne vníma verejnosť ako radostné. Rodina sa stretáva a spoločne trávi čas. Niektorým však môžu priniesť i smútok. Podľa odborníkov je to v poriadku. „Toto obdobie nie je o vyupratovanom dome či peniazoch,“ upozorňuje Liga za duševné zdravie. Psychológovia radia pripraviť sa na Vianoce v časovom predstihu, aby ich prežili bez zbytočného stresu. Vopred odporúčajú popremýšľať nad výzdobou, menu či programom. Aké sú ďalšie tipy?

1. Menej je niekedy viac

Máte pocit, že to tento rok výnimočne nestíhate s prípravami? Ak vám všetko to pečenie a varenie prerastá cez hlavu, skúste si spomenúť na minulé roky. V prípade, že vám po nich zostávalo množstvo zvyškov, ktoré bolo nedajbože treba vyhodiť, je dosť pravdepodobné, že to s množstvom jedla a sladkostí preháňate. Skúste si teda prípravy naplánovať tak, aby jedla nebolo priveľa. Ušetrí vám to čas i sily.


Mohlo by vás zaujímať: Vianoce sú už za dverami: Aké darčeky potešia vašich blízkych?


2 Sme dospelí ľudia

Ak pociťujete stres kvôli darom, respektíve z reakcie niektorého z rodinných príslušníkov, myslite na to, že sme dospelými ľudmi. A tí by mali Vianoce brať viac s rezervou, ako malé deti. Preto sa dá o tom, čo by ľudia chceli dostať, dohodnúť aj dopredu a ušetriť si trápenie s vymýšľaním, prípadne nepríjemnými reakciami.

Ľudia by si podľa psychológov nemali s kúpou darčekov robiť priveľké starosti. „Nemusí ísť o nič drahé, cení sa i nápad, dôležité je posolstvo, ktoré v sebe obdarúvanie nesie,“ uvádza Liga za duševné zdravie.

3. Nezabúdajte si dať pauzu

Ak máte pocit, že prípravy zaberajú príliš veľa času, nepomôže vám, ak budete robiť bez prestávky. Nezabúdajte občas vyjsť na vzduch, vydýchnuť si, či len tak na chvíľu sadnúť k televízii. Vianoce by nemali byť prácou na plný úväzok.

4. Spory odložte bokom

Ak sa počas vianočných sviatkov stretáva širšia rodina, je dosť možné, že sú v rámci nej aj nedoriešené spory. Ak to tak naozaj je, skúste ich odložiť počas Vianoc bokom. Ide predsa o sviatky pokoja. Naopak, povianočné obdobie a nový rok sú ideálnou príležitosťou na ich doriešenie a odstránenie.


Mohlo by vás zaujímať: Fantastické tipy ako ozdobiť stromček: Aj Vianoce majú svoje trendy, inšpirujte sa nimi


5. Vianoce môžu byť aj bez veľkých hostín

Sviatky Vianoc môžu byť krásne aj keď ich strávite napríklad len v spoločnosti vášho partnera či partnerky. Ak sa necítite na  rodinné stretnutia, vymyslite si iné Vianoce – pokojné, lenivé, televízne. Hlavne podľa vášho gusta!

6. Vyhnite sa samote

Bohužiaľ, nie všetci majú počas vianočných sviatkov pri sebe tých najbližších. Nech stoja za tým akékoľvek dôvody, ľudia by sviatky nemali tráviť osamote.  „Ožívajú u nich pocity spojené so stratou niekoho, prebúdza sa nespracovaný smútok, úzkosť a neistota,“ vysvetľuje Liga za duševné zdravie. Preto je dobré, ak človek s takýmito predpokladmi trávi Vianoce s blízkym, ktorý mu dopraje oddych a príjemné zážitky. Nemusí ísť len o rodinu, ale tiež o priateľov či známych. Samota nie je v tomto prípade vhodným riešením.


Aké pocity najčastejšie zažívate počas Vianoc vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Filip, TASR
Odporúčame