Vianoce vás nemusia zruinovať: Nakupujte darčeky umne a s prehľadom

Darčeky

freedigitalphotos.net

Vianoce už klopú na dvere a hoci nás sviatočná výzdoba v obchodných centrách upozorňuje na „blížiace“ sa sviatky už od októbra, vaše tajné skrýše s darčekmi sú stále nevyužité? Poradíme vám, ako ich naplniť a pritom príliš neublížiť rodinnému rozpočtu.

Urobte si zoznam

Vianoce sú sviatkami hojnosti, to však ešte neznamená, že máte nabúrať celý svoj rodinný rozpočet. Nad darčekmi premýšľajte vopred, nenechávajte si rozhodovanie až na poslednú chvíľu. Hlavne by ste mali myslieť na to, že darčekom chcete svojich blízkych potešiť. Netreba preto zabúdať, že by mal byť najmä osobný a od srdca. Podobne postupujte aj pri nákupoch vianočných dobrôt – často nás výhodná cena zláka a zrazu máme košík plný v podstate nepotrebných vecí. Po príchode domov sa sami seba pýtame, načo sme to a to kupovali. Zoznam vám pomôže podobným prípadom predísť.

Plánujte

Nenechávajte si nákupy na posledný týždeň, ušetríte si stres a zároveň budete mať určite bohatší výber. Skôr kúpite i niečo absolútne nevhodné či nepraktické už len preto, že ste po pár hodinách šialenstva úplne vyčerpaní a najradšej by ste už piekli koláče, umývali okná, sedeli pred televízorom či nad dobrou knihou, prípadne popíjali sladký punč na vianočných trhoch.


Mohlo by vás zaujať: Spravte si originálne adventné kalendáre: Pre deti, pivárov aj zamilovaných


Stanovte si vopred rozpočet

Zamyslieť sa nad tým, koľko peňazí ste ochotní za darčeky minúť, nie je vôbec znakom lakomosti. Ak si vopred nestanovíte rozpočet, môžete sa dostať do finančných problémov. A brať si úver kvôli darčekom, pričom Vianoce by mali byť predovšetkým o rodine, láske a ľudských hodnotách, sa vám určite nevyplatí.

Ručne robený darček poteší

Jednou z variant je i ručne robený darček. Ak máte šikovné ruky, môžete svojich blízkych potešiť niečím uštrikovaným, nakresleným, vyrezaným, prípadne vyrobte koláž zo spoločných fotografií, možností je mnoho. Môžete i niečo pekné ušiť. Svojim blízkym môžete vytvoriť fotoalbum, originálna je i tvorba knihy, kde okrem obrázkov a fotiek pripojíte i vtipný a trefný text. Dôležitá je originalita a nápad, kreativite sa medze nekladú.  


Mohlo by vás zaujať: Ozdoby na vianočný stromček: Aké sú trendy pre tento rok?


Využite zľavy a darčekové poukážky

Pokiaľ je váš rozpočet nízky, alebo len nechcete minúť počas nákupov svoj mesačný príjem, nie je na zahodenie všímať si i výklady, ktoré ponúkajú rôzne zľavy. Nie vždy znamená, že čo je lacné, nie je dobré. Naopak, vďaka akciám neraz prídete k výhodnému a krásnemu darčeku. A možno aj z toho značkového obchodu, do ktorého by ste predtým nevkročili. Na zahodenie nie sú ani darčekové poukážky či vernostné zľavy, kedy získate z nákupu niekoľkopercentnú zľavu.

Nakupujte cez internet

Výhodne sa dá nakupovať aj cez internet, mnohé produkty, či už ide o oblečenie, elektroniku, alebo knihy, kúpite lacnejšie než v kamenných obchodoch. Okrem toho ušetríte benzín i čas a neraz nazaplatíte ani poštovné. Aj na internete si však urobte vopred prieskum, pozrite aj niekoľko konkurenčných stránok – v porovnávaní cien vám pomôžu napríklad stránky ako najnakup.sk či heureka.sk. Ak budete nakupovať na poslednú chvíľu, pred objednaním sa ubezpečte, že vám tovar stihne do Vianoc prísť.

Ten pravý darček môžete nájsť aj na zľavových portáloch – nakupujte však najmä cez tie väčšie a známejšie. Pre svojich blízkych môžete takto vybrať rôzne dary – od masáže cez víkendový pobyt, až po lístky na obľúbeného umelca či športové podujatie.


Mohlo by vás zaujať: Ako jesť cez Vianoce a nepribrať: Odborníci prezradili niekoľko trikov


Zľavy po Vianociach

Jednoznačne zaujímavou možnosťou je i využitie povianočných zliav, kedy môžete jednotlivé položky nakúpiť s viac než 50 % zľavou. Mnohé predajne ponúkajú dokonca až 75 % zľavy. Nevýhodou je, že krásne vyzdobený stromček bude na Štedrý večer zívať prázdnotou. Ak však nemáte malé deti, ktoré by pohľad na stromček bez darčekov rozplakal, môžete zvoliť i túto variantu.

Pracujte na darčeku celý rok

Myslite na Vianoce počas celého roka. Zapisujte si túžby a priania svojich blízkych, pretože bez toho väčšinu z nich pustíte z hlavy. Ak ste na výlete v zahraničí, pokojne kúpte originálny vianočný dar už počas leta. V decembri ako keby ste našli. Pokiaľ máte záhradku, skvelým darčekom je i pekne zabalený domáci zaváraný džem či domáca slivovica.


Ako ste na tom s vianočnými darčekmi? Máte ich pripravené už v predstihu, alebo si ich nákup nechávate na poslednú chvíľu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Veronika
Odporúčame