Vianočná ruža môže byť celoročnou rastlinou: Stačí sa o ňu len správne postarať

Vianočná ruža

thinkstockphotos.com

Obľúbená kvetina nemusí byť len dočasnou dekoráciou. Pri správnom zaobchádzaní vie potešiť zrak aj opakovaným rozkvitnutím. Treba však poznať základné zásady správnej starostlivosti.

Prýštec najkrajší, ľudovo nazývaný aj vianočná ruža pochádza z Mexika, kde jej výhonky zvyknú dorastať až do výšky dvoch či dokonca štyroch metrov. V našich končinách sa stáva najmä počas zimných mesiacov neodmysliteľnou súčasťou vianočnej výzdoby v mnohých domácnostiach. Vyhľadávaná je hlavne pre nevšedné zafarbenie listov v okolí kvetov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v sýto červenom prevedení, no zriedkavé nie sú ani lososové či krémové odtiene. Chystáte sa kupovať jednu aj do vašej domácnosti? Výborne! Nezabudnite, že právnym postupom pri pestovaní sa môže pokojne dožiť i nasledujúcich Vianoc.

Ako ju udržať pri živote?

Paradoxom tejto rastliny je skutočnosť, že hoci patrí ku kvetinám populárnym najmä v zimnom období, je veľmi citlivá na chlad. Dôležité je preto, udržiavať ju v teplom prostredí, ideálne v 20 stupňovej izbovej teplote. Táto kvetina doslova prahne po svetle. Pokúste sa jej nájsť v byte stanovište, kde na ňu bude počas dňa svietiť slnko čo možno najdlhšie. Zvážte však skutočnosť, že vianočná ruža môže rýchlo prechladnúť. Preto ju nevystavujte prievanu skladovaním napríklad na parapetnej doske.


Mohlo by vás zaujímať: Obľúbená vianočná ruža: Ako sa o ňu starať, aby vydržala roky?


So zalievaním to nepreháňajte

Prýštec síce potrebuje svieži vzduch, no nemá rád vysokú vlhkosť. Ako vhodné riešenie môže byť ventilátor, ktorým môžete v miestnosti zabezpečiť pohyb vzduchu. S polievaním to taktiež netreba preháňať. Ideálne je polievanie v cykle – mokrý/suchý.  Uistite sa, že zemina je preschnutá a až potom jej doprajte potrebný prísun tekutín. Neustálym prelievaním môžete totiž spôsobiť, že korienky rastliny začnú hniť a listy opadávať.

Po odkvitnutí jej doprajte oddych

Po sezóne je potrebné rastlinu premiestniť na chladnejšie miesto. Vyčkajte však až do momentu, kedy jej opadajú všetky listy, zrežte ju do dĺžky desiatich centimetrov a prestaňte ju polievať. V jarnom období sa odporúča dopriať výhonkom potrebnú regeneráciu presadením. V letnom období sa nebojte kvetinu vystaviť priamemu slnečnému žiareniu. Ako bolo uvedené v úvode, ide o rastlinu, ktorá má pôvod v teplých krajinách, a preto myslite na to, že pobyt vonku jej v teplejších mesiacoch jednoznačne prospeje. Nezabúdajte ju v tomto období trochu prihnojiť, aby získala silu a potrebné živiny. 


Mohlo by vás zaujímať: Dobrý tip do domácnosti: Náhradný kľúč si vyrobíte aj z plastovej fľašky


Kľúčová je jeseň

Dôležitým obdobím pre vianočnú ružu je najmä jeseň, kedy jej treba venovať zvýšenú pozornosť. Odporúča sa rastlinu pravidelne zatemňovať, pretože v tejto časti pestovateľského roka sa jej začínajú vytvárať kvety a spolu s nimi farebné lístie, ktoré sú na vianočnej ruži tým najvzácnejším. 

Opätovné rozkvitnutie docielite tak, že zabezpečíte rastline potrebných desať až štrnásť hodín úplnej tmy. Väčšina pestovateľov preto doma ihneď po západe slnka prikryje rastlinu väčšou nádobou, škatuľou alebo ju zatvorí rovno do skrine. Nezabudnite ju však napriek tomu pravidelne polievať.

Na Vianoce vás opäť poteší

Ak sa budete držať uvedených tipov, je pravdepodobné, že na ďalší rok sa vám vianočná ruža opäť ukáže v plnej kráse. Pri manipulácii s ňou však buďte opatrní. Z pletív v istom období začína vytekať jedovatá mliečna tekutina, ktorá môže dráždiť pokožku. Pri práci s ňou preto radšej používajte rukavice, dávajte si pozor na oči a udržujte ju mimo dosahu detí.


Aké skúsenosti s pestovaním vianočnej ruže máte vy? Podarilo sa vám po roku opäť docieliť jej kvitnutie? Napíšte svoje rady ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame