Svetelná reťaz na stromčeku, blikajúci záves v okne, svietiaci sob v záhrade… K vianočnej atmosfére neodmysliteľne patria svetelné dekorácie, ktorými zdobíme naše príbytky už od začiatku adventu. Dokážu v nás vyvolať tú pravú sviatočnú atmosféru, no málokedy si uvedomujeme, že so sebou prinášajú aj určité riziká.
Znie to možno neuveriteľne, ale podľa U.S. Fire Administration príde každý rok práve počas vianočných sviatkov o život viac ako 400 ľudí, a to v dôsledku požiaru, ktorý spôsobili sviečky a vianočné osvetlenia. Na trhu sa totiž nachádza množstvo výrobkov, ktoré nezodpovedajú bezpečnostným normám. Podľa prieskumu zrealizovaného Európskou komisiou už pri jednom z troch testovaných vianočných osvetlení hrozí priame riziko požiaru alebo úrazu elektrickým prúdom. Nákupu vianočných svetelných dekorácií by sme preto mali venovať mimoriadnu pozornosť. Na čo konkrétne treba klásť dôraz?
Mohlo by vás zaujať: Chystáte si na Silvestra ohňostroj? Tieto pravidlá by ste mali poznať!
1. Interiérové alebo exteriérové?
V prvom rade si treba ujasniť, kam chcete svoje dekoratíve osvetlenie umiestniť. Vonkajšie osvetlenie by malo mať bezpečnostné označenie IP. Použiť ho možno aj v interiéri, musí totiž spĺňať zvýšené nároky na odolávanie extrémnym podmienkam zimného počasia. Výrobok by mal byť mrazuvzdorný a vodovzdorný, a to sa netýka len samotných zdrojov, ale aj káblov. Toto isté však neplatí pre interiérové osvetlenie, to je možné použiť výlučne vo vnútorných priestoroch.
2. Žiarovka alebo LED?
Svetelné dekorácie sa vyrábajú s dvomi tipmi svetelných zdrojov: klasické žiarovky a LED. Klasické vianočné osvetlenie je síce lacnejšie, no spotrebuje až 8x viac energie než osvetlenie s LED diódami. Navyše, ak používate na vytvorenie vianočnej atmosféry klasickú svetelnú reťaz, mali by ste mať v zásobe náhradné žiarovky: vypália sa totiž pomerne rýchlo.
3. Nakupujte len v overených obchodoch
Vianočné osvetlenie by ste mali kupovať výlučne od overených predajcov. Vždy si zistite, odkiaľ výrobok pochádza, a v ktorej časti sveta ho vyrobili. Mnoho výrobkov, predovšetkým z ázijských krajín, totiž nespĺňa európske normy. Napríklad nedostatočná izolácia kábla či chybne spracovaná vidlica môžu veľmi ľahko ohroziť vaše zdravie. Pamätajte, že vám nehrozí len vznietenie stromu či iného horľavého zdroja, ktorý sa nachádza v blízkosti osvetlenia, ale aj vážne popáleniny, rany elektrickým prúdom či iné ťažké úrazy.
Mohlo by vás zaujať: Chcete urobiť deťom či vnúčatám ohňostroj? Tieto zásady sa oplatí dodržať!
4. Vyberajte tie s návodom a možnosťou reklamácie
Pred zakúpením si nechajte svetlá predviesť. Vyhnite sa predajcom na ulici a tržnici a kupujte len tam, kde môžete výrobok reklamovať. Každé osvetlenie musí mať slovenský návod na inštaláciu. Jeho štítok by mal obsahovať všetky informácie o výrobku, ako je napätie, príkon či odolnosť voči vode a prachu. Už podľa týchto údajov zistíte, či je produkt kvalitný.
5. Dbajte na bezpečné používanie
Venovať zvýšenú pozornosť kúpe vianočného osvetlenia je prvým predpokladom k tomu, aby vaše sviatky boli naozaj šťastné a veselé. Dôležité je však aj to, akým spôsobom svetelné dekorácie používame:
– Nepripájajte osvetlenie na napájanie, kým je ešte v obale.
– Pred prvým použitím si dôkladne preštudujte návod.
– Používajte osvetlenie len takým spôsobom a na také účely, ako je uvedené v návode.
– Nenechávajte vianočné osvetlenie dlho bez dozoru, najmä v prípade, ak sa v blízkosti pohybujú deti.
– Pred spaním aj pred odchodom z domu všetky svetlá vypnite.
– Ak má osvetlenie poruchu, nesnažte sa ho sami opravovať, ale ho vráťte predajcovi.
– Ak príde k požiaru, nehaste dekorácie vodou! Použite snehové a práškové hasiace prístroje, ktoré sú určené na hasenie elektrických spotrebičov.
Kde vianočné osvetlenie zvyčajne kupujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.
Zdieľať na