Vianočné pozdravy kedysi a dnes: Pohľadnica poteší rodinu aj starých známych

Vianoce

thinkstockphotos.com

Zapriať blízkym, známym i kilometre vzdialeným spriazneným dušiam veselé Vianoce a šťastný Nový rok patrí k zvykom počas sviatkov. Písomné priania k Novému roku si posielali už v staroveku Číňania i Egypťania. V Európe sa rozšíril zvyk posielania písomných vianočných a novoročných pozdravov v 15. storočí. Išlo o vlastnoručne písané želania s rôznymi obrázkami, ktoré si ľudia vyrábali sami.

Prvá pohľadnica – obdiv aj kritika

Prvú komerčnú vianočnú pohľadnicu namaľoval v roku 1843 v Londýne maliar John Calcot Horsley na žiadosť svojho priateľa. Sir Henry Cole si ho najal, aby mu vytvoril pohľadnicu a nemusel tak vypisovať sám množstvo pozdravov. Bola vytlačená v náklade 1000 kusov a zožala nielen obdiv, ale aj vlnu kritiky, pretože okrem napísaného priania obsahovala obrázok šťastnej rodiny, ktorá si pripíja vínom. Tým vraj propagovala popíjanie. Neskôr sa s pokrokom v tlačiarenstve vyrábanie a posielanie vianočných pozdravov stalo obľúbeným a rozšíreným zvykom. Hlavným výrobcom pohľadníc do prvej svetovej vojny bolo Nemecko, po vojnách sa rozšírili pohľadnice do celého sveta.


Mohlo by vás zaujať: Slovenské vianočné tradície: Čo nemôže chýbať na Vianočnom stole?


Pozdravy dnes

Až s rozvojom elektronickej komunikácie tradícia papierových vinšov smeruje do úzadia. Oproti e-mailu alebo SMS-ke má však pohľadnica, ktorá sa dá chytiť do ruky a je vlastnoručne napísaná, svoje čaro a je osobnejšia. Preto ľudia stále udržiavajú túto formu pozdravu a želania a v období pred Vianocami vzrastie predaj pohľadníc asi 50-násobne oproti zvyšku roka. Okrem pohľadníc vydáva pošta emisiu špeciálnej vianočnej poštovej známky. Tohto roku je motívom detská kresba od Stázky Lakatošovej z Komárna, ktorá poslala svoju kresbu Ježiškovi. Bola vybratá z 1700 výtvarných návrhov poslaných do súťaže Vianočná pošta. Počas adventu používa pošta aj príležitostné poštové pečiatky, každý adventný týždeň iný zo štyroch motívov.

Klasika v novom šate

Ak ste fanúšikom papierových pohľadníc, ktoré sú osobnejšie ako elektronické pozdravy, aj táto klasika má vďaka technológiám niekoľko nových tvárí. Môžete si nielenže dať vyrobiť vlastné originálne pohľadnice z fotografií, ale využiť i službu zasielania. Stačí, ak on-line zadáte okrem motívu aj text pozdravu a adresu, hotovú pohľadnicu pošlú za vás bez toho, aby ste museli niekam chodiť. Takáto pohľadnica vás vyjde necelé 2€ vrátane zaslania. Inou možnosťou je posielanie pohľadníc alebo pozdravov s vlastnou osobnou známkou, ktorú si dáte vyrobiť na pošte ako známku s personalizovaným kupónom.

Ak by ste chceli potešiť pohľadnicou kohosi neznámeho a tiež dostať vianočnú poštu ako prekvapenie z ktoréhokoľvek kúska sveta, môžete sa zapojiť do projektu „postcrossing“. Existuje vyše 500 000 fanúšikov z viac ako 200 krajín, ktorí sa zaregistrovali na portáli postcrossing.com.  Ak sa k nim pridáte, zaregistrujete sa a požiadate o adresu záujemcu, môžete mu poslať pohľadnicu s prideleným identifikačným kódom. Po prijatí ju adresát zaeviduje vo svojom profile, čím dá možnosť poslať zase pozdrav od iného postcrossera na vašu adresu. Táto celosvetová zábava funguje nielen počas Vianoc a neznámi ľudia si navzájom poposielali už viac ako 27 miliónov pohľadníc.


Mohlo by vás zaujať: Vianočná klasika u vás doma: Vaječný likér, grog či hriatô zahrejú a povzbudia


Tipy na správy – na pohľadnicu či ako sms

Maličký anjelik v okne stál a krásne Vianoce všetkým ľuďom prial. Aby v Novom roku zdravie, šťastie, lásku mali a stále sa na seba usmievali.

Na Vianoce a v Novom roku lásku šťastie na každom kroku, úspechu a zdravia veľa, Ti z úprimného srdca želá…

Zvončeky už zvonia a ihličie vonia, svetlo sviečok mihotavé, Vianoce k nám prišli práve. Preto sviatky krásne majte, v pohode ich prežívajte.

Teplo a vôňa domova, láskavé slovo, spoločné spomienky, neha a pochopenie, to sú Vianoce… Želám krásne prežitie vianočných sviatkov.


Posielate ešte klasické vianočné pohľadnice? Ak nie, akou formou pozdravujete na Vianoce svojich blízkych? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame