Vianočné trhy trikrát inak: Zistite, kam sa oplatí vycestovať a koľko vás to bude stáť

Foto: GettyImages

Foto: GettyImages

Čoskoro sa začne adventné obdobie, ktorého čaro môžeme ešte umocniť návštevou vianočných trhov a typických sviatočných podujatí. Čo tak popri Bratislave, Prahe či Brne, kam mnohí chodievajú pravidelne, zavítať tentoraz aj do iných miest? Ich výhodou je, že hoci sa nachádzajú za hranicami Slovenska, stále sú dosť blízko na to, aby sme si mohli vychutnať ich jedinečnú atmosféru.

Typické dobroty, vianočné darčeky, ozdoby na stromček, a k tomu vysvietené námestia, vianočná hudba a čosi nedefinovateľné a nehmatateľné vo vzduchu. Že by skutočné čaro Vianoc? Vyskúšajte, a uvidíte. Neoplatí sa sedieť doma, keď tú pravú vianočnú rozprávku môžete nájsť v uliciach známych európskych metropol. Kam sa zaručene oplatí ísť pozrieť?

Cenovo dostupný Krakov

V srdci najkrajšieho poľského mesta sa vianočné trhy začínajú 29. novembra a potrvajú do 26. decembra. Na Hlavnom námestí – Rynek glowny – nájdete tradičné dubové stánky s chutnými jedlami a vianočným tovarom. Chýbať nebudú ručne vyrábané produkty z dreva, kože a keramiky, maľované poháre, prútené košíčky, pletené čiapky a rukavice, kožušinové vesty a papuče, ani šperky či bižutéria.

Z miestnych špecialít môžete ochutnať grilované mäso, klobásky, syry, aj poľské národné jedlo bigos. K obľúbeným dobrotám patria plnené pirohy, za 5 kúskov zaplatíte od 2,50 €. Pochutnať si však môžete aj na palacinkách alebo teplých polievkach. Zahreje vás aj varené vínko a punč, či takzvaný pitný med.

Keď už budete v Krakove, bola by škoda nenavštíviť aj miestne pamiatky. Odporúčame napríklad tržnicu Sukiennicu, baštu Barbakan alebo zámocký kráľovský komplex Wawel s katedrálou. Oceníte určite aj Mariánsky Kostol Nanebovzatia Najsvätejšej panny Márie s najcennejším gotickým oltárom v Európe. Ak vás náhodou rozbolia nohy, k najzaujímavejším miestam Krakova sa môžete nechať odviezť konským vozom.


Mohlo by vás zaujať: Dovolenka v Poľsku: Na svoje si prídu milovníci histórie, mora aj nákupov


Nezabudnuteľná Budapešť

Vianočné trhy tu začali už 8. novembra a skončia sa na Silvestra. Už tradične sa konajú na jednom z najkrajších námestí – Vőrősmártyho, ktoré ústi na ulici Váci, na najdlhšej pešej zóne. Každoročne ho zdobí veľký adventný veniec a drevený betlehem. V metropole našich južných susedov si prídu na svoje milovníci kvalitných výrobkov, kultúrnych programov a najmä pravých maďarských špecialít. Nie nadarmo sú vianočné trhy v Budapešti považované za jedny z najkrajších v Európe.

Ak sa tam vydáte, nezabudnite ochutnať tamojší punč, varené víno, alebo tradičné maďarské krampampuli – voňavý horiaci alkoholický nápoj so sušeným a kandizovaným ovocím, červeným vínom, rumom alebo pálenkou. Na zahryznutie odporúčame trdelník, pečené gaštany, domáce koláče a medovníky alebo pravý maďarský guláš či halászlé. Veľkej obľube sa však tešia aj langoše, zabíjačkové špeciality a pečené husie stehná.

Ceny bývajú prijateľné, aj keď o čosi vyššie ako v Bratislave. Langoš napríklad vychádza okolo 3 eur, guláš približne 6 eur. V obnovených drevených domčekoch si určite vyberiete aj z bohatej ponuky vianočného tovaru, remeselníckych výrobkov a ručne vyrábaných darčekov. Na rozdiel od iných vianočných trhov, tu výrobky každoročne hodnotí odborná porota.


Mohlo by vás zaujať: Vianočné trhy lákajú pochúťkami aj atmosférou: Ktoré si tento rok nenechať ujsť?


Lákavá Viedeň s klziskom

Najväčší vianočný trh vo Viedni otvoril svoje brány už 15. novembra, advent si tak stihnete vychutnať naozaj v predstihu. Na Radničnom námestí trhy potrvajú do 26. decembra a aj tento rok lákajú návštevníkov prekrásnym vianočným osvetlením či klziskom. Pripravených je veľa stánkov s tradičnými vianočnými darčekmi, kulinárskymi špecialitami a punčom. Ochutnať môžete kandizované ovocie, cukrovú vatu, pečené gaštany či šišky aj voňavé koláče. V stánkoch si môžete kúpiť ručne zhotovené vianočné dekorácie, mydlá, sviečky, betlehemy, ale aj darčeky zo skla a keramiky.

Vianočné trhy sú aj vo viacerých ďalších častiach Viedne – ten najpopulárnejší sa nachádza na zámku Schönbrunn, kde so svojím tovarom na návštevníkov čaká približne stovka predajcov tradičných vianočných výrobkov. Treba povedať, že viedenské trhy patria k tým drahším. Za varené víno, punč či medovinu zaplatíte od 4 eur, zemiaková placka stojí 3 a viac eur, a na klobáse si pochutnáte za približne 4,50 €.


Vianočné trhy v ktorej metropole ste už navštívili a najviac vás zaujali? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame