Vianočný kaktus: Ako sa oň postarať, aby kvitol aj budúci rok?

Vianočný kaktus

thinkstockphotos.com

Schlumbergera truncata, alebo vianočný kaktus pochádza z Brazílie, z dažďového pralesa. Často si ho ľudia mýlia s veľkonočným kaktusom. Základný rozdiel je v ich stonkách. Vianočný kaktus má stonky zúbkaté, veľkonočný kaktus ich má oblé.

Nielen vyzdobený stromček môže počas sviatkov skrášliť váš dom. Nádhernou okrasou môže byť aj rozkvitnutý vianočný kaktus, kvitne práve v tomto období. Práve ste si ho kúpili rozkvitnutý v obchode? Poradíme vám, ako s ním zaobchádzať, aby ste sa z jeho kvetov mohli tešiť aj budúce sviatky.

Aj rastlina potrebuje oddych a pokoj

Po odkvitnutí by rastlina mala byť na svetlom, ale chladnom mieste – okolo 15°C. Potrebuje odpočinok aspoň 30 dní. V tomto období obmedzte zalievanie a nehnojte. Môže stratiť pár listov, ale je to v poriadku. 

Opätovný rast začína na jar

Od marca začnite kaktus pravidelne polievať. Začína rásť. V  máji ho môžete postaviť na teplejšie miesto. Zálievka by už mala byť normalizovaná a počas teplých letných mesiacov ho môžete presunúť do záhrady. Nie na priame slnko, dajte ho na tienisté miesto. Od mája do septembra vianočný kaktus treba raz do mesiaca prihnojiť.

Do zimy…

V septembri dajte kaktus do chladnejšej miestnosti asi na 30 dní. Teplota v miestnosti by nemala presiahnuť 16°C. Dajte pozor, aby rastlina nebola na priamom slnku a ani vystavená mrazu. Najlepšie je, ak kaktusu doprajete denné svetlo a počas noci úplnú tmu. Nedávajte ho k dverám, ani na okná. Vianočný kaktus nemá rád prievan. Rovnako nie je dobré, keď je v blízkosti tepelného zdroja, ktorým môže byť krb či radiátor.


Mohlo by vás zaujať: Obľúbená vianočná ruža: Ako sa o ňu starať, aby vydržala roky?


…a opäť do tepla

V novembri-decembri ho preneste do teplejšej miestnosti a začnite ho častejšie zalievať. Hneď ako sa ukážu prvé puky, prihnojte ho. Ak sa objavili puky ešte pred premiestnením kaktusu, preneste ho veľmi opatrne. A na novom mieste ho postavte k oknu tak, ako bol na predchádzajúcom mieste. Dajte pozor, aby bol k svetlu otočený tou istou stranou, ako bol na pôvodnom mieste. Ak nie, mohlo by sa stať, že vám opadajú púčiky skôr ako stihnú rozkvitnúť.

Vody ani málo, ani veľa

Kaktus vyžaduje pravidelné a dostatočné zavlažovanie. Vlhkosť dažďového pralesa doma síce nedocielite, ale skúste sa k nej priblížiť. Kaktus môžete pravidelne rosiť a pod kvetináč môžete dať misku so zvlhčovacími kamienkami. Do misky dajte štrk, zalejte ho do polovice vodou a takto upravenú misku dájte pod kvetináč. Prípadne dajte do miestnosti, kde je kaktus, nádobu s vodou, ktorá sa bude odparovať.

Táto rastlina je citlivá na vodu, na jej prebytok, ale aj nedostatok. Najlepšie je polievať ho vždy, keď je horná časť zeminy suchá. Počas septembra vianočný kaktus polievajte ešte menej. Dajte pozor, nesmie vyschnúť, len minimalizujte na pár dní jeho zavlažovanie. 


Mohlo by vás zaujať: Aj kráľovská rodina žije Vianocami: Preboha, prečo majú na sebe ten gýč?


Množte z odrezkov

Vianočný kaktus sa rozmnožuje z odrezkov. Najlepšie sú na to mladé výhonky, ktoré sa na kaktuse objavia v apríli. Odrezky musia mať aspoň 2-3 články. Rezná plocha by mala niekoľko dní schnúť, až potom sa odrezky môžu vložiť do substrátu. Alebo ich môžete hneď vložiť do pieskového substrátu, kde zakorenia do 3-4 týždňov. Kým zakorenia potrebujú len tienisté miesto a teplotu 18- 21°C.

Kedy presádzať?

Mladé kaktusy presádzame každú druhú jar ( marec/apríl) do zeminy, ktorá by mala mať pomer rašeliny a piesku 3:1. Staršie rastliny stačí presadiť do väčšieho kvetináča každé 3 až 5 rokov, vždy na jar.

Ak vám táto rastlina aj napriek splnením podmienkam odmieta kvitnúť, skúste do jej blízkosti dať plátok jablka, postačí aj šupka z jablka. Rozkrojené jablko uvoľňuje látky, ktoré by jej mohli pomôcť.


Máte vlastné skúsenosti s pestovaním Vianočného kaktusu? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame