VIDEO Tieto cviky si poradia s delikátnym problémom a zlepšia sexuálny život: Začnite už dnes!  

Cviky s loptou.

Zdroj: Hartmann

Únik moču, teda inkontinencia, patrí medzi časté ťažkosti, o ktorých sa však veľmi nehovorí. Tento problém zvyknú sprevádzať pocity hanby. Postihuje prevažne ženy a jeho riziko sa zvyšuje s rastúcim vekom, nepovažuje sa však za prirodzenú súčasť starnutia. Koho ohrozuje inkontinencia najviac a ako si pri nej pomôcť?

Patríte k rizikovým skupinám?

Pri inkontinencii dochádza k narušeniu nervovo-svalovej koordinácie, ktorá zabezpečuje normálne vyprázdňovanie. Nedobrovoľný únik moču môže mať mnoho príčin. K tým najčastejším patrí najmä oslabenie svalov panvového dna, napríklad po pôrode, početných tehotenstvách alebo v menopauze. U mužov sa zas najčastejšie objavuje v dôsledku zväčšenej prostaty. Únik moču pritom možno rozdeliť do niekoľkých kategórií:

  • Stresová inkontinencia – k úniku moču dochádza pri fyzickej aktivite, ako napríklad behanie, skákanie, kýchanie či dvíhanie ťažkých predmetov.
  • Urgentná inkontinencia – označuje sa aj ako „hyperaktívny mechúr“. Ide o nechcené unikanie moču spojené s náhlym a vôľou neovládateľným pocitom nutkania na močenie, ktoré je spôsobené oslabenou svalovinou močového mechúra.

Poznáme aj zmiešanú inkontinenciu spomenutých druhov, reflexnú spôsobenú neurologickým ochorením či inkontinenciu z pretekania pri preplnenom močovom mechúre bez pocitu potreby ísť na toaletu.

Zatočte s problémami

V prvom kroku sa treba ochrániť pred nepríjemným strachom z „nehody“. V tomto ohľade vám najlepšie poslúžia inkontinenčné vložky, ktoré sú prispôsobené presne na tento účel.

Ďalším krokom je začať s poctivým cvičením. Najúčinnejšou prevenciou a často aj riešením inkontinencie sú totiž cviky na posilnenie svalov panvového dna, známe aj ako Kegelove cviky. Veľkou výhodou týchto cvikov je, že sú „neviditeľné“ a môžu sa precvičovať takmer kdekoľvek a kedykoľvek, aj počas bežného relaxuŽeny ich pokojne môžu cvičiť aj preventívne – ich benefitom je okrem menšej pravdepodobnosti inkontinencie aj pozitívny vplyv na sexuálny život.

Stačí 15 minút denne

„Svaly panvového dna obopínajú panvové kosti a kostrč a udržujú v správnej polohe močovo-pohlavné orgány. Sú dôležité pri inkontinencii, preto by ich mala precvičovať každá žena. Princíp cvičenia spočíva v sťahovaní svalov v oblasti močovej rúry, konečníka a pošvy s pocitom, akoby ste vťahovali niečo hlboko dovnútra,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Henrieta Jablonská. Dôležité pri cvičení je nezapájať svaly brucha, stehien a zadku, držať chrbticu vystretú a panvu v prirodzenej neutrálnej polohe.

Pri cvičení Kegelových cvikov na posilňovanie panvového dna dochádza k tréningu sily aj vytrvalosti. Ideálne je cviky neustále obmieňať a hlavne ich zaradiť do bežného života. „Efekt sa dostaví pri aktivácii panvového dna pri 15- až 20-minútovom cvičení aspoň štyrikrát týždenne,“ hovorí fyzioterapeutka. Pevnejšie svalstvo panvového dna sa pritom prejaví aj na zvýšenej kvalite sexuálneho života.

Cviky v ľahu

Pri tomto cviku sa človek naučí aktivovať svaly pri relaxe v posteli, pri sledovaní televízie, čítaní alebo cvičení v ľahu napríklad na pilatese.

Poloha: Ľahnite si na chrbát, vystrite chrbticu a nechajte panvu v neutrálnej polohe. Hlavu mierne podložte a nohy pokrčte v kolenách.

Pohyb: Stiahnite svaly v oblasti močovej rúry, konečníka a pošvy hlboko dovnútra. Voľne dýchajte. Svaly sťahujte krátko, s maximálnou silou a striedajte s polovičným napätím svalov s 5- až 10-sekundovou výdržou. Cvičte 10 – 15 minút.

Tip: Vyskúšajte aj obdobnú polohu na boku.

Cviky v stoji

Stoj a chôdza patria medzi najprirodzenejšie pohyby človeka, zároveň však aj najťažšie, keďže telo bojuje s gravitáciou. Pri tomto cviku sa naučíte aktivovať svaly pri čakaní v radoch v obchode či na zastávke, pri chôdzi, ľahkom behu alebo aj pri varení.

Poloha: Postavte sa do vzpriameného stoja s nohami na šírku panvy. Panva je v neutrálnej polohe a chrbtica mierne vystretá.

Pohyb: Sťahujte svaly panvového dna s nádychom a s pocitom, akoby ste vťahovali vzduch dovnútra. Svaly s výdychom uvoľnite a opakujte. Potom voľne dýchajte. Stiahnite svaly polovičnou silou a prejdite niekoľko krokov. Svaly držte stále napnuté a potom sa uvoľnite. Stoj prestriedajte s chôdzou, cvičte 10 – 15 minút.

Cviky v sede

Svaly panvového dna sa dajú precvičiť aj pri bežných činnostiach, ako je práca za počítačom, sedenie v kresle, cestovanie v autobuse či šoférovanie.

Poloha: Sadnite si do vzpriameného sedu na lopte alebo stoličke. Nohy sú na šírku panvy, uhol medzi stehnami a trupom je 90 až 110 stupňov.

Pohyb: Stiahnite svaly panvového dna krátko, s maximálnou silou. Následne sa uvoľnite. Pohyb vystriedajte s polovičným napätím svalov s 10-sekundovou výdržou. Dýchajte voľne. Cvičte 10 – 15 minút.

Spoľahlivá ochrana

Kým problém pretrváva, treba používať spoľahlivú ochranu – napríklad inkontinenčné pomôcky MoliCare. Sú dostupné vo viacerých veľkostiach a tvaroch vo forme vložiek aj nohavičiek. Sú diskrétne a pritom maximálne funkčné. Vložky MoliCare majú neutrálne pH a antibakteriálny povrch, vďaka čomu bránia šíreniu až 99 % baktérií, ktoré sa množia vo vlhkom prostredí. Vysoká absorpcia zabezpečuje ich spoľahlivosť a vy tak nemusíte mať obavy z pretečenia. Zároveň spoľahlivo pohlcujú zápach a ich priedušný povrch zaručí zdravie pokožky v intímnych partiách. Vzorky môžete získať veľmi jednoducho. Stačí o ne požiadať a zadarmo vám prídu poštou v diskrétnom balení. Vyžiadať si ich pritom môžete aj viackrát.

OBJEDNAJTE SI VZORKY ZADARMO

Zdroj: MoliCare Lady

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Hartmann.








Zdroj: Plní Elánu/Advertoriál
Odporúčame