Podľa riaditeľky občianskeho združenia Digitálna inteligencia a lektorky v projekte Digitálni seniori Andrey Cox je priepasť medzi seniormi a ich deťmi či vnúčatami v oblasti technológií neustále väčšia.
Vďaka projektu Digitálni seniori však môžeme našim najbližším umožniť opäť naskočiť na vlak a získať základné zručnosti práce s tabletom či smartfónom. Ich každodenný deň môže byť ľahší a budú si môcť vyhľadať základné informácie. Okrem toho po absolvovaní kurzu získajú nový tablet, aby mohli svoje znalosti využívať aj v praxi. Viac o projekte Digitálni seniori ako aj o vyučovaní seniorov nám prezradila v rozhovore.
Aké témy pokrývate na digitálnych školeniach pre seniorov a ako také školenie prebieha?
Pokrývame všetky témy, ktoré sú vypracované v metodických materiáloch. Mimoriadne dôležitou témou je napríklad základná práca so zariadením, čiže s tabletom. Často k nám prichádzajú ľudia, ktorí nemali v živote v ruke smartfón a nepracovali ani len s počítačom.
Vtedy musíme začať úplne od začiatku. Od momentu ako sa zapína, kde sa zvyšuje hlasitosť, kde sa pripojí na wifi a postupne k ďalším témam. Okrem toho s nimi rozoberáme aj bezpečnosť na internete, prácu s informáciami a informačnú bezpečnosť.
Ako zabezpečujete, aby boli témy školení pre seniorov zrozumiteľné a prakticky využiteľné?
Snažíme sa rozprávať jazykom, ktorý je síce odborný, ale im prístupný. Prvýkrát, keď sa stretneme, tak vypĺňajú vstupný dotazník. My to síce máme pomenované ako vstupný test, ale už len tým, že to nazveme dotazník, strácajú strach z toho, že idú niečo vypisovať.
Nové informácie sa im snažíme približovať k realite, ktorú si zažili počas ich aktívneho pracovného života. Snažíme sa im ich predstaviť tak, ako ich budú vedieť prakticky využiť vo svojom živote. Takisto je mimoriadne dôležité ich neustále ubezpečovať, že vďaka praxi získajú znalosti, s ktorými bude práca s tabletom stále jednoduchšia a ľahšia.
VIAC VO VIDEOROZHOVORE TU:
Pracujete s nejakými pomôckami alebo technológiami, ktoré seniorom uľahčujú učenie?
Samotný tablet a aplikácie, ktoré v ňom sú, im pomáhajú. Každý jeden senior je individuálny a tak aj k nim pristupujem. Ak vidím, že niekto má problém s tým, ako je nastavený tablet, tak im minimalizujem počet aplikácií na prednej strane, dávam im biele pozadie, aby to skutočne bolo pre nich jednoduché a prehľadné. Okrem toho ich učím vyhľadávať hlasom.
Aké sú najčastejšie situácie, kde seniori využívajú digitálne zručnosti získané na školeniach?
Je to viacero oblastí. Jedna z nich je napríklad komunikácia s priateľmi alebo rodinnými príslušníkmi, ktorí nie sú v ich blízkosti. Viacerí seniori však prichádzajú s tým, že už aktívne využívajú rôzne komunikačné nástroje, alebo platformy na komunikáciu.
Potom ich učíme, ako lepšie využívať tieto nástroje na rozprávanie sa so svojimi blízkymi. Milujú taktiež všetky nástroje ako vyhľadávať informácie, učíme ich orientovať sa v navigácii, vyhľadávať rôzne priestory či miesta. Tých možností, ako sa vyhrať s tabletom, je veľmi veľa.
Čo považujete za najdôležitejšiu digitálnu zručnosť, ktorú by si seniori mali osvojiť?
Určite je to práca s informáciami a schopnosť vyhodnocovať ich. Dôležité je vyhnúť sa phishingu (pokusu o podvodné získanie citlivých informácií, pozn. redakcie), ale aj rozpoznať pravdivosť informácií. Pravidelne ich učím dávať si pozor, kam ich zavedie hypertextový odkaz. Rovnako sa im snažím vysvetliť, ako by mala vyzerať hodnoverná webová stránka a podobné základné informácie o online prostredí.
Aké zmeny vidíte v účastníkoch počas kurzov – či už v ich sebavedomí, prístupe k technológiám alebo záujme pokračovať?
Dotknem sa toho, čo ste povedali ako posledné, záujmu pokračovať. Účastníkom je veľmi ľúto, že kurz končí a že sa nestretávajú ďalej. Seniori kurzom dostávajú nielen nové znalosti a chuť učiť sa ďalej, ale pre mnohých je to aj príležitosť spoznať nových ľudí.
Aké reakcie ste zatiaľ zaznamenali od seniorov, ktorí už kurz dokončili? Čo im to prinieslo?
Určite nové možnosti ako udržiavať krok. Digitálna priepasť, ktorá je medzi nimi a ich deťmi či vnúčatami, je obrovská. My, ktorí pracujeme s digitálnymi technológiami, to vidíme.
Tie pokroky v technológiách sú veľké a oni vidia, že im odchádza vlak, ktorý nemajú šancu dostihnúť. Najväčším prínosom je, že vďaka projektu Digitálni seniori majú pocit, že spoločnosť na nich nezabúda a chce, aby aj oni využívali digitálnu technológiu.
Vedeli by ste popísať váš najobľúbenejší moment alebo zážitok pri vedení týchto školení?
Tých momentov je veľmi veľa. Mne vždy spraví radosť, keď niekto povie na konci stretnutia: ”Veľa ste nás naučili. Toto bolo zaujímavé. Toto som nevedela. Ďakujem, že toto teraz viem.” Ale najsilnejší moment je, keď príde na kurz niekto, kto nemá vôbec žiaden smartfón či počítač. Jednoducho prichádza ako taká tabula rasa, ako nepopísaný list.
Spoločne mu spravíme e-mailovú adresu a naučíme ho, ako s ňou pracovať. Ja zostávam so seniormi v kontakte aj po absolvovaní kurzu a keď vidím, že mi z tých e-mailových adries, ktoré sme vytvorili, reagujú, tak je to pre mňa veľmi silný moment a vidím, že to celé malo zmysel.
Čo by ste odkázali seniorom, ktorí zvažujú, či sa zapoja do tohto školenia?
Nech tak určite urobia. Určite budú mať obavy, ale nemusia mať z ničoho strach. Je to veľmi dobrý projekt. Na každom mojom školení na začiatku hovorím, že teraz je tá príležitosť, kedy my vraciame účastníkom, čo oni dali spoločnosti za svoj život. Ja sama som prihlásila aj môjho otca.
Školenie absolvoval v Banskej Bystrici a ako prvú vec som sa ho spýtala, ako sa ti pozdával tvoj školiteľ/školiteľka. Bol veľmi spokojný. Čiže mala som tam aj takého tajného agenta.
Viac o projekte a k registrácii DIGITÁLNI SENIORI sa dozviete na stránke www.digitalniseniori.sk.
Registrovať sa viete aj:
osobne alebo telefonicky v regionálnych centrách:
- Trnava, Zavarská 11/G, tel. č.: 0947913864
- Trenčín, Legionárska 5 (Masaryčky Business Center), tel. č. : 0940992306
- Nitra, Farská 7, tel. č.: 0948305496
- Banská Bystrica, Partizánska cesta 3, tel. č.: 0948047827
- Žilina, Poštová 1, tel. č.: 0947913327
- Košice, Moldavská 10/B, tel. č.: 0948409316
- Prešov, Levočská 5, tel. č.: 0940992293
Telefonicky na linke Call centra: 02/3580 3080
Pozrite si aj ROZHOVOR s JUDr. Luciou Lišiakovou, riaditeľkou odboru podpory inovácií MIRRI SR:
Pozrite si aj ROZHOVOR s Jarmilou Stanekovou, výkonnou riaditeľkou občianskeho združenia AkSen:
Advertoriál pripravený v spolupráci s MIRRI SR.
Zdieľať na
Zdieľaní