VIDEOTIP 15 vecí, ktoré denne robíme a používame: Môžu nám takto uškodiť!

Ide o bežné aktivity, s ktorými sa denne stretávame, či veci, ktoré používame. Ak ich však robíme a používame nesprávne, môžu nám spôsobiť veľké problémy. O čom je reč? Čítajte ďalej.

1. Obmedzte používanie plastových misiek – nahraďte ich, pokiaľ možno, sklenenými. Obsahujú totiž množstvo chemikálii, ktoré sa môžu dostať do jedla. Najmä ak ho zohrievate v mikrovlnke priamo v miske.

2. Dobrá správa pre mužov, ktorí neradi nosia kravaty a viazanky. Výskumy preukázali, že tesné viazanie kravaty zvyšuje vnútroočný tlak, preto niet divu, že ich nosenie nie je pre mnohých pánov ničím príjemným.

3. Výskumy bakteriológov preukázali, že práčky sú plné baktérii, ktoré sa dostanú aj na práve opranú bielizeň a následne na pokožku. Podľa nich spodná bielizeň obsahuje až 100 miliónov baktérii E. Coli. Aby ste predišli nakazeniu, mali by ste v pravidelných intervaloch spustiť cyklus prania bez šiat.

4. Veľké množstvo vitamínu C, resp. kyseliny askorbovej môže zničiť či narušiť zubnú sklovinu.

5. Nosenie gumených topánok nie je pre chodidlá vhodné. To, že sú pohodlné, im uprieť nemôžeme, neposkytujú však chodidlám stabilitu a spôsobujú jeho deformáciu a bolesti.

6. Hoci dnes patria k základu šatníka takmer každého jedného z nás, odborníci neodporúčajú dlhodobo nosiť ani tesné džínsy. Pri ich pravidelnom a dlhodobom nosení kvôli svojej tvrdosti spôsobujú kompresiu, teda stláčanie svalom a nervov.

7. Okrem toho, že chemické zloženie maskary môže spôsobiť poškodenie oka, na kefke sa nachádza množstvo baktérií, ktoré sa nanášaním na mihalnice môžu dostať priamo na sliznicu oka.

8. Ak pravidelne nosíte kontaktné šošovky, zrejme vám netreba rozprávať o tom, aké nepríjemnosti môžu spôsobovať. Vysychanie či podráždenie očí sú tie najmenej „nepríjemné“ veci spojené s ich nosením. Preto, ak to nie je nevyhnutné, vyhnite sa im a radšej noste okuliare.

9. Panvice a riady s nepriľnavým povrchom nie sú samé osebe nebezpečné, no pri príliš vysokej teplote dochádza k uvoľňovaniu perfluorovaných chemikálií, z ktorých je povrch vyrobený a to už znamená nebezpečenstvo. Ak sa totiž tieto chemikálie dostanú do tela, môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny.

10. Niektoré laserové tlačiarne vyžarujú do vzduchu malé čiastočky tonera, ktorých vdychovanie predstavujú väčšie riziko, ako keby ste boli fajčiarmi.

11. Pracovný stôl je pre náš organizmus doslova nebezpečným miestom. Podľa vedcov sa totiž na 2,5 centimetroch štvorcových nachádza až 21 000 baktérii a mikróbov. Pre lepšie znázornenie, na rovnakej ploche toalety sa nachádza len 49 baktérii!

12. Príliš jasné svetlá spôsobujú únavu očí, bolesti hlavy, stres, pocity úzkosti, chronickú únavu a dokonca aj kardiovaskulárne ochorenia či poruchy erekcie.

13. Podľa všetkého ani obyčajné sviečky nie sú práve najbezpečnejšie predmety a nehovoríme o nebezpečenstve vzniku požiaru! Sviečky totiž obsahujú látku zvanú benzol, ktorá je extrémne škodlivá pre ľudský organizmus.

14. Hoci by nám mali pomáhať, ani antibakteriálne mydlá nie sú neškodné. Mnohé obsahujú látku triklosan, ktorá je silné antibakteriálne a antimykotické činidlo. Zároveň však môže spôsobovať hormonálnu nerovnováhu a svalovú dystrofiu. Navyše, antibakteriálne mydlá neodstránia baktérie z rúk o nič lepšie, než bežné mydlá. Ide teda len o reklamný ťah.

15. Zdá sa, že aj vykonávanie potreby má svoje pravidlá. Nesprávne sedenie na toalete totiž môže spôsobovať narušenie prirodzenej priechodnosti čriev, ale aj hemoroidy. Nohy by teda podľa správnosti mali vytvárať s telom 45° uhol.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Youtube, Lucia
Odporúčame