Tuk v oblasti pása trápi mnohé ženy aj mužov. Cvičenie náročných brušákov však nejedného odradí už vopred. A navyše, nie všetky cviky na brušné partie sú aj vhodné a bezpečné. Ponúkame vám preto niekoľko jednoduchých a efektívnych cvikov, ktoré zvládnete v domácich podmienkach. Precvičíte si vďaka nim všetky svaly brucha, čo je obzvlášť dôležité. Ak k tomu pridáte pravidelnosť, výsledok bude zaručený.
Kým sa do toho pustíte, zistite ešte, ktoré najčastejšie chyby zvykneme robiť práve pri cvičení brucha. Ľahšie sa im potom vyvarujete a rýchlejšie sa dopracujete k žiadaným výsledkom bez toho, aby ste si ublížili.
Prehýbanie chrbta
Pri každom cviku, v ktorom zapájate brušné svaly, treba dbať na správnu pozíciu driekovej chrbtice. Tá sa nesmie prehýbať a nesmiete v nej pociťovať žiadnu bolesť. Ak sa bolesť objaví, značí to, že vaše brušné svaly zatiaľ nie sú tak silné, aby cvik zvládli. Zvoľte vtedy jednoduchší variant alebo menej opakovaní.
Nadmerná záťaž
S prvým problémom môže súvisieť aj druhý. Mnohí si myslia, že k výsledku sa dopracujú rýchlejšie, ak si toho naložia viac. No vo chvíli, keď precenia silu svojho brucha, zapoja do cvičenia aj ďalšie skupiny svalov, ktoré takúto záťaž nepotrebujú. Preto namiesto toho, aby ste sa nadmieru namáhali a cviky vykonávali doslova silou vôle, zvoľnite, a dožičte si čas. Uvidíte, že to bude stále lepšie a lepšie.
Nesprávne dýchanie
Ak pri cvičení nedýchate správne, alebo dokonca zadržiavate dych, svaly brucha nepracujú naplno. Zapamätajte si základné pravidlo: so záťažou treba vydýchnuť, s povolením nasleduje nádych.
Zle prevedený cvik
Môžete sa snažiť ako chcete, no ak cviky na brucho nevykonávate správne, pevný stred tela nezískate. Najčastejšou chybou pri precvičovaní brušných svalov je priťahovanie ramien k ušiam, prehýbanie oblasti krížov a priťahovanie brady k hrudníku. Tým preťažujete chrbticu krku a šiju.
Stereotyp pri cvičení
Cvičiť dokola stále to isté je nuda. Okrem toho, brušné svaly si čoskoro na cviky aj záťaž zvyknú a nebudú na ne reagovať. Skúste preto postupne zvyšovať náročnosť cvičenia, skúšajte nové cviky a svoje brucho neustále prekvapujte niečím novým. Nezabudnite aj na to, že precvičovať treba všetky skupiny brušných svalov, ak uprednostníte len niektoré svaly, vznikne nerovnováha a výsledkom budú bolesti chrbta. Pekné bruško získate len rovnomerným rozvojom všetkých svalových skupín v oblasti pása.
Zdieľať na
Zdieľaní