VIDEOTIP Potrebujete vedieť: Poskytnutím prvej pomoci môžete zachrániť život

Schopnosť resp. neschopnosť človeka poskytnúť prvú pomoc je často tou hranicou, ktorá môže niekomu zachrániť život. Ak ste svedkom nehody alebo kolapsu, ste povinný postihnutému podať prvú pomoc a zabezpečiť príchod záchranárov. Resuscitáciou ale môžete zachrániť niečí život ešte pred ich príchodom.

V prvom rade postihnutého, ktorý nejaví známky života, opatrne prezrite. Skontrolujte, či je pri vedomí a ak nereaguje na vaše výzvy, skontrolujte aj jeho dýchanie. Priložte svoje ucho tesne k jeho ústam. Ak je to potrebné, opatrne ho uložte do polohy na chrbte. Spriechodnite mu dýchacie cesty, a to tak, že mu vystriete hlavu. V prípade potreby pomocou vhodného predmetu vytiahnite zapadnutý jazyk. Nikdy však postihnutému do úst nevkladajte ruky, mohlo by to byť nebezpečné aj pre vás.
Teraz upovedomte záchrannú službu. Zavolajte na tiesňovú linku 155 resp. 112, odkiaľ vás budú ďalšej inštruovať. Zachovajte pokoj, predstavte sa a poskytnite všetky dostupné informácie – kde sa nachádzate, čo sa stalo. Ďalej postupujte podľa inštrukcií. Ak je to možné, prepnite hovor na hlasitý režim a telefón položte blízko seba.
Samotná masáž srdca sa vykonáva v kľaku, ruky máte vystreté a dlaňami spojené. Masírujeme v strednej časti hrudníka asi 2 centimetre pod úrovňou srdca. Hrudník stláčame 30 krát rovnakou intenzitou do hĺbky asi 5 centimetrov. Frekvencia stlačení by mala byť minimálne 100 úderov za minútu. Po tridsiatich stlačeniach postihnutému zakloníme hlavu pomocou ukazováka a prostredníka, ktoré sú na brade a spriechodníme tak dýchacie cesty. Vdychujeme  2 krát do desiatich sekúnd, pri vdychu pridržiavame druhou rukou postihnutému nos. Následne znovu pokračujeme masážou srdca.  Po troch sériách skontrolujeme postihnutému dych. Ak dýcha, uložíme ho do stabilizovanej polohy. Ak nedýcha, pokračujeme v resuscitácií až do príchodu záchrannej zdravotnej služby.
U dojčiat stláčame hrudník 2 prstami, u väčších detí jednou alebo 2 dlaňami. Pomer kompresií hrudníka a vdychov u detí je rovnako 30:2. U dojčiat ale pri vdychu perami pokryjeme aj nos dieťatka.

Zdroj: flickr.com/TruecareUK, Youtube, Lucia
Odporúčame