Viete, čo vám bráni cvičiť? Prekonajte tieto bariéry a buďte aktívni

Cvičenie

gettyimages

Je zaujímavé, že ak sa človeku niečo nechce, dokáže vymyslieť hneď niekoľko “vážnych” dôvodov. Vyhováranie nám ide. Ak by sme však toľko energie venovali aj tomu, čo nám skutočne prospieva, dokázali by sme veľké veci. Minimálne so svojím telom. Tak je to je aj s cvičením, pričom v niektorých prípadoch to začalo už na základnej škole, keď sme sa ulievali z hodín telesnej výchovy.

Určite to poznáte – necvičíme preto, lebo nemáme čas, sme unavení alebo pociťujeme bolestivosť. Výhovorky však kalórie nespália, ani nám nepomôžu zlepšiť náš zdravotný stav, pohyblivosť či kondíciu. Na čo sa najčastejšie vyhovárame a čo nám bráni cvičiť pravidelne? Neospravedlňujte svoju pohodlnosť ani obavy. Miesto toho urobte z cvičenia svojho spojenca.

Ste majster vo výhovorkách?

Cvičenie nie je len o tom zapotiť sa a na druhý deň mať svalovicu. Je súčasťou zdravšieho životného štýlu a jeho prínos je cítiť najmä v období, keď väčšina z nás, či už v práci alebo doma, žije sedavým spôsobom života. Bariéry, pre ktoré sa k cvičeniu nie a nie presvedčiť, môžu byť často len v našej hlave. Čím viac ich budete poznať, tým lepšie sa s nimi vysporiadate.


Mohlo by vás zaujímať: 10 minút cvičenia vám dá toľko ako trištvrte hodiny: Treba len vedieť, ako na to!


Necvičím, pretože nemám čas

S nedostatkom času bojujeme každý deň. Čas venujeme práci, starostlivosti o domácnosť a rodinu. Čas je však vecou priorít, preto je len na nás koľko minút denne dokážeme obetovať pre svoje zdravie a kvalitnejší život. Tých 30 minút denne sa skutočne nájde, iba musíte povinnosť pretaviť vo zvyk a vydržať aspoň prvé tri týždne, aby ste sa prispôsobili novému harmonogramu.

Necvičím, lebo mi chýba motivácia

Cvičiť bez motivácie je skutočne výzva. Táto vnútorná hnacia sila je totiž základom úspechu. Aktívni športovci nevydržia bez cvičenia ani jeden deň, je to pre nich spôsob, ako si udržať fyzickú kondíciu a cítiť sa výborne. Odmenou za pravidelné cvičenie vám môže byť pevnejšie a ohybnejšie telo, štíhlejší pás, silnejšie ramená, lepší pocit zo seba, kvalitnejší spánok aj sexuálny život. Spolu s lepšou náladou porastie aj sebavedomie. Pamätajte, že naše nechcenie nám veľmi škodí.


Mohlo by vás zaujímať: Je lepšie ranné či večerné cvičenie? Tú sú ich výhody i nevýhody


Zdravotné problémy mi nedovoľujú cvičiť

Myslíte, že už nejaký lekár niekedy odporučil úplnú pasivitu? V takom prípade by rehabilitácie a cvičenia s terapeutmi boli nezmyslom. Ak vás aj trápi zhoršené zdravie, vždy sa nájde pohyb, ktorý vám neuškodí a žiadnym spôsobom nezhorší aktuálny zdravotný stav. Ľudské telo nebolo naprogramované na ležanie alebo sedenie. Aj mierny pohyb má pre organizmus uzdravujúci účinok – zlepšuje činnosť srdca, prúdenie krvi, zásobovanie buniek kyslíkom a živinami.

Cvičenie stojí peniaze

Ale nie to doma. Nepotrebujete kupovať permanentku do fitnescentra, ani do obývačky pristaviť niekoľko drahých trenažérov. Dokonca sa nedajte nahovoriť ani na drahé zázračné spaľujúce pilulky, platené diétne režimy a poradenstvá od “výživových odborníkov”, ktorí sa nimi stali po dvojmesačnom online kurze.

Stačí chodiť denne na rýchle prechádzky, vyjsť pár poschodí pešo, pustiť si pre inšpiráciu DVD s tréningom alebo nájsť video na internete. Nepúšťajte sa do náročných zostáv. Zvoľte cvičenie, ktoré postupne zlepší vašu kondíciu a “neodpáli” vás po prvej polhodine.

Necvičím, pretože sa hanbím

Každý z nás chce pôsobiť dobrým dojmom. Predstava spoteného a hopkajúceho tela obaleného tukom niekde v posilňovni pred zrakom vyšportovaných tiel odrádza mnohých. Dokonca ani pred vlastnou rodinou to nemusí byť spočiatku jednoduché. Nevšímajte si poznámky. Každý nejako začínal a na začiatku nemusel vyzerať dokonalo. Ak máte problém s postupným prírastkom váhy, bez cvičenia a úpravy stravy budete neskôr vyzerať ešte horšie.


Mohlo by vás zaujímať: Leto je za rohom, zamakajte na svojej postave: Super zadok na počkanie, ktorý ohúri mužov


Cvičenie bolí

Je to pravda, ktorá však posúva vaše fyzické možnosti. Základom je vždy cvičiť tak, aby ste mali možnosť sa aj nasledujúci deň hýbať a opäť o kúsok zlepšovať. Preto už dávno neplatí, že musíte cvičiť cez bolesť, ak je vám to veľmi nepríjemné. Nepodceňujte strečing a stav svojho kostrovo-svalového ústrojenstva. Záťaž zvyšujte iba postupne. Nie je hanbou začať na 5 minútach denne, a každý deň minútu pridať. Na konci mesiaca si už odcvičíte plnohodnotnú polhodinku.

Som veľmi unavená/ z práce, už nevládzem cvičiť

Výhovorkou ľudí, ktorí pracujú manuálne, je fakt, že sa v práci namáhajú dosť a na cvičenie im už jednoducho energia ani chuť nezostávajú. Problémom však je, že fyzická práca je v mnohých prípadoch jednostranná a zaťažuje len niektorú časť tela – chrbticu, ruky, kĺby… Preto nie je na škodu venovať sa cvičeniu, ktoré telo zharmonizuje a odstráni prehnané používanie niektorých častí tela.

Ľudia pracujúci duševne sú bez pravidelného cvičenia omnoho ohrozenejší vyhorením, nedostatkom nápadov, energie či postupnej straty životného elánu. Cvičenie potrebujú ako kompenzáciu k sedavému spôsobu života a navyše tak znižujú riziko mnohých ochorení. Často ich totiž trápia kŕčové žily, hemoroidy, krčná chrbtica, bolesti v krížoch, spomalené trávenie. Rozprúdiť krv v žilách nežiada veľa – stačí 30 až 60 minút aktívneho pohybu denne.


Darí sa vám pravidelne cvičiť? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame