Viete, ako nakupovať sušené ovocie? Tieto zásady sa vám zídu

Sušené ovocie

gettyimages

Čerstvé ovocie je skvelým zdrojom vitamínov, minerálov, vlákniny a ďalších účinných látok. Ale aj sušená podoba má čo ponúknuť. Treba však poznať niekoľko dôležitých zásad, ktoré vám uľahčia správny výber.

Čerstvé ovocie je skvelým zdrojom vitamínov, minerálov, vlákniny a ďalších účinných látok. Ale aj sušená podoba má čo ponúknuť. Treba však poznať niekoľko dôležitých zásad, ktoré vám uľahčia správny výber.

Sušenie oddávna využívali naši predkovia na uchovanie úrody na zimu. Procesom sa voda z ovocia odparuje, jeho objem sa zmenší, získa iný vzhľad aj konzistenciu. Mení sa pomer obsiahnutých látok k celkovej veľkosti, čím sa zvyšuje aj koncentrácia cukru. Na čo sa zamerať pri nákupe?

Zdravotné okienko

Takéto ovocie nie je menejcennejšie ako čerstvé. Pri správnom postupe sušenia sa koncentrácia niektorých živín dokonca zvyšuje. Ak by sme chceli prijať rovnakú hodnotu, museli by sme zjesť oveľa viac čerstvých plodov. Pravidelná konzumácia sušeného ovocia zlepšuje vstrebávanie výživných látok, je výborným zdrojom vlákniny, vitamínov, antioxidantov a cenných fytochemikálií, vďaka čomu pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny a srdcovo cievnych ochorení.


Mohlo by vás zaujať: Je sušené ovocie rovnako zdravé ako čerstvé? Má svoje výhody i nevýhody


Obľúbené sušené druhy – čo sa v nich skrýva?

  • Jablká: Obsahujú veľa vitamínu A, B vitamíny a organické kyseliny. Posilňujú svalstvo a nervy, chránia žalúdok aj pečeň. Pomáhajú znižovať tlak a predchádzať rôznym chorobám.
  • Slivky: Majú vysoký obsah antioxidantov a minerálov ako draslík, vápnik či horčík. Sú skvelým prírodným preháňadlom, podporujú trávenie a vyprázdňovanie.
  • Marhule: Nájdeme v nich veľa betakaroténu a minerálov ako železo, vápnik, draslík a horčík. Sú užitočné pri vysokom krvnom tlaku a srdcovo-cievnych chorobách. Prečisťujú tráviaci trakt, napomáhajú pri obnove nervových buniek a priaznivo pôsobia aj na pokožku a zrak.
  • Ďatle: Sú bohatstvo antioxidantov, vlákniny a draslíka. Ďalej v nich nájdeme vápnik, horčík či železo. Potláčajú svalové kŕče a ocenia ich najmä športovci. V nich obsiahnutá aminokyselina tryptofán podporuje dobrý spánok.
  • Figy: Obsahujú veľa vitamínu A a B vitamínov. Napomáhajú správnej funkcii nervovej sústavy, prospievajú vlasom i nechtom. Obsahujú veľký podiel draslíka, vápnik, horčík a kyselinu listovú, potrebnú pre správne delenie buniek a krvotvorbu. Podporujú trávenie a vyprázdňovanie, prečisťujú obličky a močové cesty.
  • Hrozienka: Tešia sa veľkému množstvu vlákniny a minerálov ako draslík, horčík, vápnik či železo. Sú rýchlym zdrojom energie, pomáhajú regulovať krvný tlak, uľahčujú trávenie aj vylučovanie. Pozitívne pôsobia aj na zuby.

Zrátané kalórie

Medzi jednotlivými druhmi sú veľké rozdiely v kalorických hodnotách. Napríklad sušené maliny, černice a brusnice patria k ovociu s najmenším podielom sacharidov. O niečo viac ich obsahujú sušené slivky, hrušky, jablká či kiwi. Kaloricky najnáročnejšie sú hrozienka, sušený ananás, mandarínky, banány a mango. Sušené datle a figy tiež rýchlo dvíhajú cukor v krvi – jesť by sme ich preto mali v rozumnej miere. Pri všetkých druhoch sa držte zásady: Vždy zjedzte len toľko sušeného ovocia, koľko by ste obvykle zjedli čerstvého


Mohlo by vás zaujať: Odpovedá výživová poradkyňa: Sladkosti som nahradila sušeným ovocím. Schudnem?


3 zásady správneho nákupu

  1. Čítajte etiketu: Vyhýbajte sa produktom s obsahom konzervačnej látky oxid siričitý – E 220. U citlivých ľudí môže už malá dávka spôsobiť bolesti hlavy, nevoľnosť či hnačky. Ovocie vždy pred konzumáciou opláchnite vodou.
  2. Vyberajte bez cukru navyše: Pri kúpe dbajte na to, aby neobsahovalo pridaný cukor, napríklad glukózový sirup. Pre sušené banány, ananás, brusnice, papáju a kiwi je to úplne bežné. Biely povlak na povrchu nemusí byť škodlivý. Väčšinou ide o staršie sušené ovocie, na ktorom sa cukor skryštalizoval.
  3. Skúste mrazom sušené ovocie: Je prírodné, bez konzervačných látok či farbív. Chrumkavá a zdravá maškrta si zachováva asi 90 % pôvodných vlastností – tvar, farbu, vôňu aj výživovú hodnotu. Ide o najšetrnejší postup sušenia. Nevýhodou môže byť vyššia cena. Napríklad 20 g mrazom sušených jahôd vás približne vyjde na necelé 3 eurá.

Aké druhy sušeného ovocia si doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame