Viete ako naštartovať spomaľujúci metabolizmus? Vôbec to nemusí byť ťažké

Relax

gettyimages

Kto chce schudnúť a mať krajšie a zdravšie telo, mal by sa zaujímať o činnosť svojho metabolizmu. Nezmeníme náš vek, pohlavie ani prekonané zdravotné problémy, na rýchlosť metabolizmu však môžeme vplývať aj úmyselne. Metabolizmus, alebo aj látková premena, je v skutočnosti súhrnom množstva chemických reakcií, ktoré v ľudskom tele prebiehajú a umožňujú nám “fungovať” a zostať nažive.

Energiu prijatú zo stravy dokážeme vďaka metabolizmu efektívne využívať pri každom jednom pohybe, a dokonca aj keď spíme. Ak zjeme viac, ako telo potrebuje, výsledok isto poznáte – postupne pribúdajú tukové vankúšiky. So spoľahlivým metabolizmom však nesúvisí len dobré spaľovanie a zníženie rizika nadváhy. Ak všetko funguje ako má, máme omnoho viac energie, cítime sa aktívnejšie a lepšie. Ako pošťuchnúť“ metabolizmus k vyššej činnosti?

Najviac ohrozené skupiny

Ľudia s dobre fungujúcim metabolizmom nemajú problém so spaľovaním tukov či premieňaním energie. Občasne si doprajú prehrešky, bez toho, aby sa na nich čokoľvek nalepilo. Fungovanie ich organizmu sa s tým hravo vysporiada. Zo všeobecného pohľadu žijú zdravý a aktívny život – zloženie stravy aj miera pohybu sú v ich živote vyvážené.

Sú tu však aj ľudia, ktorým stačí, takpovediac, pozrieť sa na zákusok a majú o pol kila navyše. Na nedostatočnú činnosť metabolizmu pôsobí niekoľko faktorov:

  • Dedičnosť – genetická predispozícia a sklon k nadváhe sa vo vašej rodine dedí už niekoľko generácií. Vždy sa však proti tomu môžete vzbúriť!
  • Problémy so štítnou žľazou – hormóny štítnej žľazy sú zodpovedné za reguláciu metabolizmu.
  • Ďalšie zdravotné problémy – môžu obmedzovať mieru fyzickej aktivity (problémy s pohyblivosťou, kĺbmi, motorikou) a tým aj využitie svalstva a jeho budovanie.
  • Večne diétujúci – patria k najviac rizikovej skupine. Rôzne spôsoby stravovania, nedostatok základných živín, radikálny výpadok prijatej energie, a predsa bez uspokojivých výsledkov, majú len jedného spoločného menovateľa – rozhodený metabolizmus, ktorý neustále ukladá zásoby na horšie časy, pretože vie, že príde čas, keď mu znova nedodáte toľko energie v strave, ako pre bežné fungovanie potrebuje.

Mohlo by vás zaujímať: Je pre vás metabolizmus záhada? Zistite, ako funguje a podporte ho pri práci


Začnite hneď od rána

Pre naštartovanie metabolizmu nie je nič lepšie ako urobiť pár efektívnych opatrení, hneď po zobudení.

  1. Azda najdôležitejším faktorom je vstať na prvý budík a neponoriť sa naspäť niekoľkokrát do prvej fázy spánku, ktorá potrvá len pár minút. Vstanete neskoro, s časovým sklzom a omnoho viac unavení, ako keby ste vstali na prvé zvonenie.
  2. Ranný strečing a ponaťahovanie stuhnutých svalov či rozhýbanie kĺbov zase výborne aktivuje svalstvo, ktoré cez noc regenerovalo.
  3. Pár minút po prebudení vypite 1 – 2 poháre čistej vody.
  4. Polhodinu po zobudení si nájdite čas na výdatné raňajky. Metabolizmus potrebuje po spánku rozhýbať, preto mu padne vhod výživné jedlo. Vyhýbajte sa cukrom, bielemu pečivu, sladenej káve a čajom. Raňajky by mali byť pestré s dlhým sýtiacim účinkom. O ten sa postarajú predovšetkým bielkoviny – v hojnom zastúpení ich nájdete vo vajíčkach, tvarohoch, cottage syroch. Každý večer si vopred môžete pripraviť chutnú sviežu nátierku s bylinkami. A ráno stačí pridať kúsok celozrnného pečiva a zeleninu.
  5. Oblečte sa najmä pohodlne. Nedávajte si na seba oblečenie, ktoré vás tlačí, necítite sa v ňom príťažlivo. Pravdepodobne sa nepohnete celý deň zo svojho pracovného miesta a budete úpenlivo čakať, kým skončí pracovná doba. Predovšetkým ženy sú v tejto oblasti “odborníčkami” – vysoké topánky a bolestivé otlaky znamenajú minimálny pohyb počas dňa.

Zázračná voda

Voda patrí nielen ránu, ale aj celému dňu. Väčšina z nás zanedbáva pitný režim a spozornieme až vtedy, ak sa ozvú bolesti hlavy, nesústredenosť, únava alebo zjavný pocit smädu a sucho v ústach. Alebo v inom prípade – náš pitný režim zahŕňa tekutiny, ktoré nemajú pre naše telo žiadny osoh – sladené nápoje, energetické nápoje, káva s mliekom a cukrom.

Najlepšou voľbou je chladná čistá voda. Pol litra vody dokáže zvýšiť rýchlosť metabolizmu o 10 až 30 percent v priebehu nasledujúcej hodiny. Navyše, dostatočný príjem tekutín zaháňa hlad a udržuje dostatočnú hydratáciu tela. Pohár vody 15 minút pred jedlom znižuje energetický príjem z jedla. Voda v žalúdku zaberá istý objem, takže zjete menšiu porciu jedla.


Mohlo by vás zaujímať: Držíte diétu a nechudnete? Skúste naštartovať svoj metabolizmus


Dajte do cvičenia čo najviac

Najlepším spôsobom, ako urýchliť metabolizmus, je začať cvičiť. Pravidelne a s odhodlaním. Naše telo nesie svaly, ktoré spaľujú energiu prijatú z potravy. Čím viac ich máme, tým je spaľovanie vyššie a ukladanie tuku menej rizikové. Nemusíte mať v predstavách svalnatého kulturistu a silnú divožienku. Správnou pohybovou aktivitou pre seba urobíte veľmi veľa – ide predovšetkým o zlepšenie kondície, rovnováhy, sily, výkonu, balansu. Už polhodina pohybu 3 až 4-krát týždenne môže priniesť zaslúženú odmenu. Aktívne svaly totiž spaľujú dvojnásobok energie dokonca aj v čase, kedy odpočívate, a tak značne prispievajú k stabilnej látkovej premene.

Termogenéza

Vsaďte na termický (zahrievací) efekt. Na isté druhy potravín spotrebuje vaše telo viac energie. Najvyššiu energiu vynaloží organizmus na trávenie bielkovín – a to až desaťnásobne viac ako pri tukoch. Bielkoviny patria k ťažšie stráviteľným zložkám potravy a preto po jedle s vyšším obsahom bielkovín, pociťujeme dlhší pocit sýtosti.

Z podobnej kategórie je aj vláknina – ako nestráviteľný sacharid, ktorý dokáže zvyšovať činnosť metabolizmu. Vláknina je v bohatej miere zastúpená v listovej zelenine, strukovinách, hruškách, jablkách, malinách, ovsených vločkách.

Medzi ďalšie termogenické potraviny patria aj tie, ktoré vás zjavne už pár minút po zjedení zahrievajú: pálivá paprika, feferónky, zázvor, škorica, chren, cesnak, kofeín.


Čo najviac pomáha pri snahách o zrýchlenie metabolizmu vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame