Viete, kedy vám ľudia klamú? Zistite, ako rozoznať pravdu od lži!

Dlhý nos

thinkstockphotos.com

Ak sa pre niekoho vo vašom okolí stali lži akoby životným cieľom, veľmi mu nepomôžete. Môžete ho však odhaliť, aj keď to nie je vždy celkom úplne ľahké. Nepoučiteľný klamár sa postupom času istotne zamotá do svojich lží, no spoznáte ho aj podľa iných znakov. Takto vás už nikto neoklame!

Odhaliť klamára však nie je ľahké, dá sa v tom zlepšiť

Hoci by sme to veľmi chceli, výskumy ukazujú, že odhaľovať klamárov sa nám až tak veľmi dobre nedarí. Analýza psychológov Charlesa Bonda a Belly DePaulo z roku 2006 ukázala, že u iných ľudí dokážeme identifikovať pravdu v 61 percentách prípadov a lož len v 47 percentách. Bývalý profesor z Kalifornskej univerzity nám však dáva nádej. Tvrdí totiž, že schopnosť rozpoznávať klamstvo od pravdy môžeme zdokonaľovať. Paul Ekman si uvedomil, že ľudia dokážu identifikovať šesť základných emócií – šťastie, smútok, prekvapenie, hnev, strach a znechutenie. Vďaka tréningu v ich rozlišovaní dokážeme zvýšiť schopnosť určiť, či ide o ich predstieranie.

Väčšina ľudí vo vašom okolí vám klame

Robert Feldman, psychológ Massachusettskej univerzity, skúma už viac ako 10 rokov klamanie ľudí. Podľa jeho výsledkov počas bežného desaťminútového rozhovoru klame až 60% ľudí, zvyčajne dva až tri razy. Podľa výskumov muži aj ženy klamú rovnako často, no vedú ich k tomu odlišné dôvody. Podľa Feldmana klamú ženy kvôli tomu, aby sa osoba, s ktorou sa rozprávajú, cítila dobre. Muži preto, aby sami vyzerali lepšie. Všetko však závisí od danej situácie.


Mohlo by vás zaujať: Chcete odhaliť klamára? Oči ho neprezradia, ale tieto veci áno!


Ich príbeh sa neustále mení

Len skutoční profesionáli v klamaní si do poslednej bodky presne pamätajú, čo a komu povedali. Navyše, oveľa horšie sa im rozlišuje pravda od lži. Ak si chcete byť istí pravdivosťou niečej výpovede, spýtajte sa svojho ľudí v okolí, akú verziu príbehu počuli od potenciálneho klamára oni.

Prezradí ich spôsob reči

Klamári majú tendenciu vyhýbať sa priamej odpovedi, namiesto toho využívajú iné spôsoby odpovedania. Používajú tie isté slová, ktoré ste im nadhodili v položenej otázke. Zámerne nevyhľadávajú tu najjednoduchšiu odpoveď. Neustále vás spochybňujú, napr.: ,,Vyzerám ako niekto, kto by kradol?“ Z jeho odpovede sa dozviete oveľa viac, ako ste od nich chceli vedieť. Môžu tiež koktať a prekrúcať svoju výpoveď. Pretože nás aj seba chcú presvedčiť o svojej pravde, vo svojej výpovedi opakujú slová či frázy. Takýmto spôsobom tiež získavajú čas na usporiadanie si myšlienok.


Mohlo by vás zaujať: Oči, okno do duše: Čo všetko o nás prezradí ich farba či pohľad?


Ani veľa, ani málo

Klamári zvyknú uhýbať očami. Tí lepší sa však na to niekedy tak sústredia, že z vás nespustia zrak. Vtedy navyše takmer vôbec nežmurká, aby s vami mohol manipulovať. Ľudia, ktorí práve neklamú, naopak zvyknú presúvať pohľad na okolie a nemajú strach zo straty očného kontaktu s vami. Pretože sa môžu k nemu kedykoľvek vrátiť. Opatrnosť však nezaškodí ani  pri prílišnom žmurkaní. Takže ani príliš veľa, ani príliš málo. Hovorí sa tiež, že klamári sa pri vymýšľani pozerajú na svoju dominantnú stranu (pravák vpravo, ľavák vľavo).

Klamstvo sa nedá maskovať celé

Výhodou podľa Ekmanovho odborného článku z roku 1988 je, že klamári nedokážu maskovať celé svoje správanie. Lži potom rozoznáme vďaka prerieknutiam, výpadom či vyhýbavým odpovediam. Pri klamstve sa podľa psychológa mení aj výška hlasu, farba pokožky, veľkosť zorničiek.

Dotyky tváre ukážu na podvod

Azda najjasnejším príznakom klamania sú časté dotyky miest na tvári. Ide predovšetkým o bradu, krk a uši. Škrabanie na krku jednoznačne ukazuje na podvod a bezproblémovo klamstvo odhalíte aj vďaka ťahaniu za golier. Rečník tak uvoľňuje napätie či stres, aby sa mu lepšie a pohodlnejšie dalo klamať. 


Darí sa vám úspešne rozoznávať pravdu od klamstva? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame