Viete správne dávkovať prací prášok či aviváž? Takto ochránite svoju práčku a ušetríte

pranie

thinkstock.com

V dnešných časoch automatických práčok sa pranie javí ako jedna z najjednoduchších činností, ktorej výsledkom je čistá a voňavá bielizeň. Pre dosiahnutie želaného efektu používame niektorý z pracích prostriedkov, ktorým zvyčajne nešetríme a radšej pridáme trochu navyše. Tým však trpí nielen naša peňaženka, ale aj samotná práčka, v ktorej sa hromadia usadeniny a mechanizmus sa rýchlejšie opotrebuje. Zistite, od čoho všetkého závisí množstvo použitého prostriedku a ako správne používať aviváž.

Každá várka bielizne je iná

Keď pred naplnením práčky triedime použitú bielizeň, zvyčajne sa riadime niekoľkými zásadami. Biele veci, farebné a tmavé perieme vždy samostatne a rozdeľujeme ich aj podľa materiálu – bielu hodvábnu blúzku neperieme spolu s bavlneným uterákom pri rovnakej teplote a programe. Aj vám sa občas stáva, že prací prostriedok dávkujete „podľa oka“ a zvyčajne použijete približne rovnaké množstvo? V tom prípade by ste mali začať venovať väčšiu pozornosť samotným obalom. Práve tam totiž nájdete presné tabuľky, kedy koľko prostriedku použiť.

Prečo je dávkovanie také dôležité?

Ak pracieho prášku alebo gélu použijeme príliš málo, je vysoká pravdepodobnosť, že s výsledkom prania nebudeme spokojní. Môže sa nám totiž ľahko stať, že na vláknach bielizne zostanú škvrny. Postupom času budú farby menej jasné a začnú chytať sivastý nádych, čo sa najskôr prejaví na bielej bielizni. V prípade nadmerného dávkovania nám nijaké poškodenie textílií nehrozí. Zvyšky nerozpusteného prášku sa však môžu usádzať nielen v násypke, ale aj v útrobách práčky a môžu tiež prispieť k neželanému zápachu. Prací prostriedok sa nám navyše veľmi rýchlo minie. Jeho neekonomické používanie zaťaží nielen peňaženku a finančný rozpočet, ale aj životné prostredie.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie chyby pri praní oberajú o peniaze aj čistotu: Robíte ich aj vy?


Tri hlavné faktory

Ak chceme použiť správne množstvo pracieho prostriedku, musíme brať do úvahy nasledovné:

  • množstvo bielizne – ak máte práčku, do ktorej sa zmestí až 6 kíl suchej bielizne, je bežné, že sa vám ju nepodarí celkom naplniť. V tom prípade je vhodné použiť aj menej pracieho prostriedku. Tabuľky na obaloch sú zvyčajne uspôsobené na várku 4 – 5 kíl bielizne.
  • tvrdosť vody – čím je voda tvrdšia, tým viac prášku na pranie spotrebujeme. Najmäkšiu vodu majú obyvatelia Poltára a okolitých južných okresov – Lučenca a Rimavskej soboty. Mäkkú vodu však nájdeme aj na strednom Slovensku (Brezno, Detva, Liptovský Mikuláš, Poprad) a na krajnom východe. Naopak, najtvrdšiu vodu má Bratislavský okres, dolné Považie, ale aj Trnava či Galanta. Zistite, aká voda tečie doma vám vzhľadom na miesto bydliska a prispôsobte tomu množstvo pracieho prostriedku.
  • miera znečistenia bielizne – ak sa na bielizni nachádzajú odolné škvrny, nezabudnite ju čím skôr namočiť do studenej vody a priliať trochu pracieho gélu respektíve saponátu (v prípade olejovitých fľakov). Zahrňte do programu aj predpieranie a použite dostatočné množstvo pracieho prostriedku.

Prací prášok verzus gél

Obidva typy prostriedkov na pranie majú svoje výhody. Ak si to vaša peňaženka môže dovoliť, je vhodné mať ich doma po ruke oba. Zatiaľ čo sypký prášok dávkujeme len do násypky, tekutý gél môžeme naliať takisto do násypky, ale aj priamo do bubna práčky. Základný rozdiel tkvie v tom, ako rýchlo a dobre sa rozpúšťajú. Prášok sa viac osvedčí pri praní na vyšších teplotách (40°C a viac), kedy od neho vyžadujeme dobrú praciu silu. Gély sú zase vhodné pri veľmi málo zašpinenej bielizni (mierne prepotené tričká, blúzky a pod.), ktoré si vyžadujú kratší cyklus pri nižšej teplote (30°C), prípadne pranie v rukách. Prací gél môžeme použiť aj na predpieranie odolných škvŕn.


Mohlo by vás zaujať: Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!


Pozor na koncentrované prášky

Mnohým z nás sa môže zdať, že cena pracích prostriedkov neustále stúpa. Výrobcovia sa však ohrádzajú tým, že v záujme šetrenia životného prostredia vyvíjajú stále nové a nové zloženie s čoraz silnejšou pracou silou. Po novom nám tak stačí používať menšie množstvo pracích prostriedkov, ktoré sú teraz koncentrovanejšie. Niektorí opravári práčok dokonca radia, že pri práškoch renomovaných značiek stačí do násypky dávkovať len jedinú kopcovitú lyžicu.

Ako dávkovať aviváž?

Aj pri aviváži je mimoriadne dôležité jej správne množstvo, ktoré závisí od tvrdosti vody. Hlavnou úlohou aviváže je zmäkčiť vlákna a uľahčiť následné žehlenie. Mnohé gazdinky pritom kvalitu aviváže merajú podľa toho, ako dlho zostáva vypraná bielizeň voňavá. S vrchnáčikmi to však rozhodne nepreháňajte a dodržujte rysku pre maximálny objem. Pri sústavnom nadmernom používaní aviváže totiž riskujete vznik alergií a zanášanie práčky.


Mohlo by vás zaujať: Lexikón prania: Čo prezrádzajú grafické symboly na visačkách oblečenia?


Čím môžete aviváž nahradiť?

Ak si na intenzívnu vôňu vypraného oblečenia nepotrpíte, vyskúšajte ekologickú alternatívu. Ide o mimoriadne lacný prostriedok, ktorý má nesporné množstvo výhod – ocot:

  • prečistí práčku zvnútra
  • zmäkčí bielizeň
  • neodľahčí peňaženku
  • nezanecháva octový zápach

Ako ocot správne dávkovať? Do nádobky pre aviváž nalejte presne toľko octu, koľko ste doteraz používali aviváže a počkajte si na výsledok. Ak bielizeň po vytiahnutí z práčky trochu „zapácha“ octom, ale po usušení nesmrdí, potom ste trafili tú správnu mieru. Ak túžite po prírodnej vôni, pridajte pár kvapiek esenciálnych olejov, respektíve prírodných silíc. Nemusíte sa báť zafarbenia oblečenia, no silice pri praní radšej striedajte, aby ste si na ich vôňu nezvykli.

Prečo synteticky vyrobenú aviváž vlastne vôbec nepotrebujeme?

Vyznávači ekologického životného štýlu majú hneď niekoľko argumentov. Ten najhlavnejší je zdravotný, s ktorým súhlasia aj dermatológovia – aviváž nie je pre našu pokožku prirodzená. O jej škodlivosti sú však presvedčení aj mnohí výrobcovia kvalitného športového oblečenia – tí pred používaním aviváže varujú priamo na visačkách svojich výrobkov. A do boja proti aviváži sa púšťajú aj opravári práčok, podľa ktorých priveľa množstva aviváže dokáže doslova „zalepiť“ rôzne časti nášho automatického pomocníka.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstock.com, Emma
Odporúčame