Vietnamské prasiatka kraľujú slovenskému vidieku: Zaobstaráte si jedno aj vy?

Čierne prasiatka

sxc.hu

V posledných rokoch sa na slovenskom vidieku udomácnili vietnamské prasiatka. Stali sa doslova hitom a mnoho drobnochovateľov vymenilo klasické ošípané za ich chov. Sú nenáročné na starostlivosť, nadobudnú klasickú jatočnú váhu, ich mäso je zdravšie ako klasická bravčovina a pre labužníkov je doslova delikatesou.

Na naše územie boli dovezené v sedemdesiatych rokoch, najprv do zoologických záhrad, neskôr sa rozšírili aj ku súkromným chovateľom. Pochádzajú z Vietnamu, ale chovajú sa v celej juhovýchodnej Ázii. Najčastejšie sú čiernej farby, ale niekedy sa môžu vyskytnúť aj vietnamské prasiatka sfarbené na strakato, alebo dokonca bielej farby. Dospievajú skôr ako európske ošípané a dosahujú váhu okolo 60 – 80 kg.

Nenáročný chov je ich prednosťou

Starostlivosť o vietnamské prasiatka je omnoho jednoduchšia, ako pri klasických európskych prasiatkach. Skonzumujú takmer všetko a najväčšou výhodou oproti klasickým ošípaným je fakt, že tieto prasiatka sa od jari do jesene môžu pásť na trávnatých plochách. Ideálna je pre ne záhradka, kde môžu mať voľný výbeh. Nemusíte sa báť, že vám poryjú pozemok, tieto prasiatka to nerobia. Majú veľmi pokojnú povahu a sú veľmi učenlivé. Dokážu sa vraj naučiť poslúchať ako pes a pribehnú na zavolanie, alebo zapískanie.


Mohlo by vás zaujať: Morské prasiatko: Ideálne domáce zvieratko pre vaše deti či vnúčatá


Nižšie náklady stoja za to

Tým, že tieto prasiatka sa pasú na tráve a nepotrebujú jadrové krmivo takmer vôbec (aj keď sa ním môžu prikrmovať) znižujú sa rapídne aj celkové náklady na ich chov. Počas teplého polročného obdobia – keď zarastajú trávnaté plochy, im postačuje na jedlo naozaj len tráva, rôzne zvyšky a voda, takže na ich obživu neminiete prakticky nič.

Zjedia všetko, čo zostane

Ak ich musíte ustajniť, lebo nemáte možnosť voľného výbehu, nemusíte sa obávať o ich potravu. Zjedia naozaj všetko, od zeleniny, ovocia, cez seno, rôzne byliny, až po zvyšky z kuchyne, alebo zabíjačky iných domácich zvierat. Ak ste milovníci chudšieho mäsa, jadrovým krmivom netreba tieto prasiatka prikrmovať vôbec, pretože čím viac im ho dáte, tým viac tuku bude ich mäso mať. Pri váhe okolo 60 – 70 kg. by sa už malo prasiatko zabiť, pretože po dokončení rastu sa väčšina krmiva už premení na tuk.

Kúpte si párik a ešte aj zarobíte

Niektorí chovatelia sa rozhodli chovať naraz dvojicu, ktorá bude schopná priviesť na svet potomstvo. Malé prasiatka budú môcť predať, alebo si ich môžu znovu vychovať na mäso. Tento druh prasiatka je schopný reprodukcie veľmi skoro. Mladá prasnička môže byť pripustená už okolo 5 mesiaca života. Ich gravidita trvá 115 dní. Ceny za kus sa pohybujú priemerne okolo 50 Eur.


Mohlo by vás zaujať: Hovädzie, bravčové či králičie: Ktorý druh mäsa je pre vás ten najlepší?


Mäso obsahuje menej cholesterolu

Vietnamské prasiatka sú známe tým, že ich mäso je zdravšie, pretože obsahuje menej cholesterolu, ako klasická európska bravčovina, ktorá sa radí medzi najškodlivejšie mäsá. Tiež je ich mäso omnoho jemnejšie a šťavnatejšie, ako mäso prasiatok, na ktoré sme boli na Slovensku zvyknutí. Zdá sa, že tieto prasiatka sa stali obľúbenými z mnohých dôvodov, pre ktoré je ich chov výhodnejší, ako chov bielych európskych prasiat.

 

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame