Víkendový pobyt za pár korún: Užite si dobré víno a balkánsku romantiku v Skopje

Dovolenka

gettyimages

Ide o hlavné mesto Severného Macedónska a je to zároveň najväčšie a najrozmanitejšie miesto v krajine. Na otázku, prečo cestovať práve tam, existuje hneď niekoľko odpovedí. Tou základnou je určite rozpočet. Spiatočnú letenku v akcii zoženiete aj za 25 eur, apartmán pre dve osoby na dve noci vás vyjde do 60 eur. Ak nie ste s modernými technológiami za dobre, požiadajte o pomoc s rezerváciou vnúčatá alebo deti. Rovnako v samotnom meste vás prekvapia veľmi príjemné ceny, vďaka ktorým si môžete naplno vychutnať tamojšiu gastronómiu a skvelé vína. Poďme ale pekne po poriadku.

Jedinečná atmosféra

Skopje je multikultúrne a internacionálne miesto, kde v dokonalej harmónii žijú Macedónčania, Albánci, Turci, Rumuni, Bosniaci, Srbi a mnoho iných národností. Vďaka tomu je živé a pestrofarebné. Zážitkom je už len samotná prechádzka mestom, ktoré je hlavne večer mimoriadne rušné. Miestni sa vtedy nahrnú do reštaurácií, barov a vinární, z ktorých mnohé sú otvorené až do svitania.

Vychýrené tavče gravče

Čo turisti na Skopje milujú, je atmosféra podčiarknutá skvelým jedlom. Byť v Skopje a neochutnať tradičné macedónske tavče gravče by bola chyba! Za touto špecialitou sa skrývajú zapečené fazule v hlinených miskách, servírované s bielym chlebom, ktorý si treba namáčať do šťavy. Tavče gravče chutí výborne a čašník vám k nemu určite odporučí kvalitné víno. Na raňajky pre zmenu vyskúšajte banitsu – chutný koláč z lístkového cesta, plnený najčastejšie slaným bielym syrom.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Adam Ďurica a hostia – akustické koncerty

Rodisko Matky Terezy

Dominantou a symbolom je približne dvesto metrov dlhý kamenný most nad riekou Vardar, ktorý vás na večernej romantickej prechádzke privíta krásnym osvetlením. Skopje je tiež rodiskom Matky Terezy, ktorej múzeum sa nachádza v blízkosti námestia. Samotná rieka mesto rozdeľuje na dve časti – južnú a severnú. V južnej časti dýcha moderná doba. Ide o kresťanskú časť s pravoslávnymi kostolmi, kde sa oplatí navštíviť napríklad Macedónske námestie so sochou Alexandra Veľkého.

Spomienka na zemetrasenie

Medzi pamätihodnosti patrí aj múzeum mesta Skopje, ktoré sídli v starej staničnej budove. Na nej si môžete všimnúť obrovské hodiny, ktoré stále ukazujú 5:17. Dňa 26. júla 1963 zasiahlo mesto práve o tomto čase obrovské zemetrasenie a ručičky na hodinách sa zastavili. Za návštevu určite stojí aj Múzeum súčasného umenia, zasadené do impozantnej budovy na vrchu kopca s pekným výhľadom na mesto, či Archeologické múzeum Skopje.

Mohlo by vás zaujímať: Krásne more a bohatá história: Objavte tajuplný Egypt ešte tento rok!

Stovky sôch

No a keď už spomíname pozoruhodnosti južnej časti mesta, nemôžete vynechať ani sochy. Sú na strechách, chodníkoch, pri lavičkách, na stĺpoch, skrátka všade. Len v centre a jeho okolí je ich vyše päťsto. Zaujímavosťou je, že hoci táto zmes kovu, mramoru a dreva môže na turistov pôsobiť veľkolepo, miestni hovoria skôr o gýči a pripomínajú, že vláda by mohla financie investovať inam, než do sochárskeho umenia.

Starý bazár

Na sever od rieky Vardar leží staré mesto, nazývané tiež Čaršija. Ide o moslimskú časť a keďže jej korene siahajú až k vplyvu Turkov, nájdete tu približne tridsať mešít, mnoho sôch, múzeí, galérií a tradičných budov. Krásne staré domčeky plné obchodíkov so suvenírmi, zlatom a striebrom, či malinké kaviarne a čajovne sú doslova skvostom pre oko. V srdci mestskej časti sa ukrýva Starý bazár s orientálnym korením, zeleninou, ovocím a syrmi. V roku 2008 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku zvláštneho významu.

Navštívili ste už Skopje? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti a zážitky do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame