Vírusy a baktérie nie sú to isté: Aký je medzi nimi rozdiel a čo spôsobujú?

Žena

thinkstockphotos.com

Poznáte základný rozdiel medzi vírusmi a baktériami? Spočíva v stavbe ich tela. Vírusy sú primitívne nebunkové organizmy, ktoré tvoria akýsi prechod medzi živou a neživou prírodou. Spôsobujú napríklad chrípku či herpes. Baktérie sú jednobunkové organizmy a spôsobujú napríklad angínu či zápal pľúc.

Antibiotiká zabíjajú len baktérie

Väčšinu ochorení spôsobujú vírusy. Bohužiaľ, antibiotiká na vírusy absolútne nezaberajú, pretože sú určené len na choroby, spôsobené baktériami. Najhoršie teda je, ak máme chorobu spôsobenú vírusom, čiže chrípku, herpes alebo žltačku a doktor nám predpíše antibiotiká. Tie nám nielenže nepomôžu, ale zbytočne narušia črevnú flóru. Pri častom braní antibiotík sa naše telo stane voči nim imúnne. Takže pri ďalšej chorobe, pri ktorej ich možno budeme potrebovať, nám už vôbec nemusia zabrať.


Mohlo by vás zaujímať: Beriete pri každej chorobe antibiotiká? Pozor, vaše zdravie môžu aj zhoršiť!


Ako sa brániť voči vírusom a baktériám?

Prevencia vírusových i bakteriálnym ochorení je úplne rovnaká. Vyhnúť sa im môžete pomocou:

  • očkovania
  • poctivého umývania rúk
  • umývania ovocia a zeleniny
  • pestrej stravy bohatej na vitamíny
  • otužovania
  • športovania

Fakty, ktoré by ste mali vedieť

  • Vírusy spôsobujú okrem chrípky či herpesu aj iné nákazlivé ochorenia, ako besnota, AIDS, obrna, bradavice, osýpky, ružienka či žltačka. Na mnohé z nich neexistuje liek, ako napríklad na besnotu alebo AIDS.
  • Ak naše telo nejaké vírusové ochorenie prekonalo, už ho nikdy nedostane. Tak je to napríklad v prípade osýpok. Pýtate sa, prečo potom môže mať človek chrípku aj každý rok? Problém je v tom, že vírusy chrípky mutujú a vždy sú v niečom iné.
  • Baktérie sú extrémne odolné voči nepriaznivým vplyvom okolia a chorobu spôsobujú tak, že do ľudského tela vylúčia odpadové látky.

Mohlo by vás zaujímať: Po prekonaní choroby by ste mali svoj domov zbaviť baktérií: Ako na to?


Nevedia sa rozmnožovať, i tak sa rozmnožujú

Zaujímavé je, že vírusy sa nedokážu rozmnožovať, nevedia rásť, tvoriť bielkoviny ani získavať energiu. Majú rôzny tvar i veľkosť a sú tak malé, že sa nedajú pozorovať ani optickým mikroskopom. V tom sa líšia od baktérií.

Napriek tomu, že sa vírusy nedokážu rozmnožovať, robia to. A to tak, že vniknú do hostiteľskej bunky a doslova ju donútia tvoriť nové vírusy. Tie sa potom dostávajú von do prostredia a veľmi rýchlo sa šíria.

Baktérie môžu byť aj dobré

Baktérie sú z hľadiska stavby oveľa zaujímavejšie a zložitejšie. Poznáme dva druhy. Prvý tvoria dobré baktérie, ktoré zohrávajú v prírode dôležitú úlohu. Pomáhajú pri rozklade, obohacujú pôdu o dusík, používajú sa pri výrobe mliečnych výrobkov či dokonca tvoria v tele vitamíny.

Druhý druh baktérií spôsobuje rôzne choroby alebo to, že sa jedlo pokazí. K chorobám spôsobenými baktériami patrí čierny kašeľ, angína, zápal pľúc, salmonelóza, tuberkulóza alebo borelióza. Prevencia týchto chorôb je rovnaká, ako pri vírusových ochoreniach.


Mohlo by vás zaujímať: Baktérie, vírusy či parazity: Ako podporiť imunitu, aby si s nimi poradila?


K lekárovi netreba ísť hneď

Z predchádzajúcich informácií vyplýva, že k lekárovi netreba ísť vždy. Ak máte napríklad chrípku, dôležité je ostať doma v pokoji, oddychovať a piť čaj. Antibiotiká by mohli byť zbytočné. Ak sa ochorenie nezlepší do troch dní, návšteva lekára je nutná až vtedy. Navyše, treba brať do úvahy aj to, že čakárne u lekárov sú plné baktérií, ktorú môžete nachytať a váš stav sa tak môže ešte zhoršiť.

Črevné problémy spôsobujú oboje

Ak vás trápia hnačky, zvracanie či kŕče v bruchu, za tieto problémy môžu baktérie i vírusy. Črevné infekcie sa vyskytujú počas celého roka, no v letných mesiacoch ide najmä o salmonelózu spôsobenú baktériami a v zimných mesiacoch stoja za ochorením vo väčšine prípadoch vírusy. Dôležité je vírusy a baktérie eliminovať prostredníctvom:

  • dezinfekcie prostredia
  • umývania rúk
  • vyhýbaniu sa pôvodcovi nákazy
  • umývania surových potravín
  • uprednostňovania tepelne upravených potravín
  • pitia nezávadnej vody

Vedeli ste o rozdieloch medzi baktériami a vírusmi? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame