Vitamín E je silný antioxidant: Pred čím chráni naše bunky a ako ho získať viac?

Žena

gettyimages

Vitamín E sa považuje za najvýznamnejší antioxidant. V organizme je nevyhnutný pre všetky tkanivá: srdce, cievy, nervový systém vrátane mozgu, reprodukčné orgány, imunitný systém, oči, šľachy aj kožu. Preto veľmi pociťujú jeho nedostatok. Našťastie, tento cenný vitamín je dobre zastúpený v mnohých potravinách.

Ochranca našich buniek

Vitamín E alebo tokoferol patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Telo si jeho zásoby ukladá najmä v pečeni, tukovom tkanive a vo svaloch. Nedokáže si ho však vytvoriť samo, preto ho musíme prijímať v potravinách.

Jeho hlavnou úlohou je chrániť bunky. Voľné radikály ich poškodzujú, urýchľujú starnutie a prispievajú k vzniku srdcovo-cievnych ochorení a rakoviny. Ich tvorbu zvyšuje stres, fajčenie, UV žiarenie a znečistené ovzdušie. Silný antioxidant vďaka rozpustnosti v tukoch ľahko preniká bunkovou membránou a pomáha bunkám bojovať s oxidačným stresom.

Hrozí nám nedostatok?

Keďže „éčko“ je obsiahnuté v širokej palete potravín, jeho nedostatok v tele je zriedkavý. Vážny deficit sa prejavuje narušenou činnosťou nervového systému a svalov, neplodnosťou, anémiou či kožnými problémami. Môže sa za ním skrývať podvýživa, poruchy v metabolizme tukov, prípadne ochorenia tráviaceho traktu.


Mohlo by vás zaujímať: Vitamín krásy a mladosti: Doprajte ho svojmu telu a zastavte čas


 

Bojovník proti civilizačným ochoreniam

Éčko slúži ako prevencia ochorení, ktoré sprevádza oxidačný stres, najmä aterosklerózy a rakoviny. Pomáha znižovať hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi, zabraňovať krvným zrazeninám a pôsobí ako lapač voľných radikálov

V prípade niektorých chorôb výsledky nie sú úplne jednoznačné a výskumy pokračujú. Ale pri kardiovaskulárnych ochoreniach v tom začína byť jasno. Vysoká úmrtnosť na srdcovo-cievne choroby sa vyskytuje hlavne v oblastiach s nízkym príjmom vitamínu E. Podľa štúdie v Anglicku u žien po menopauze riziko úmrtia na tieto choroby výrazne klesalo, keď sa zvýšil príjem „éčka“ zo stravy.

Čo ešte dokáže?

Zodpovedá za normálny rast a vývin svalov, funkciu krvného obehu, nervového a tráviaceho systému. Posilňuje obranyschopnosť, zmierňuje únavu a je dôležitý pre správne trávenie a metabolizmus esenciálnych mastných kyselín.

Prirodzené zdroje

Ideálne je získavať ho z potravín, v prirodzenej forme, tak ako pri ostatných vitamínoch. Telu zaistíte dostatok vitamínu vyváženou a pestrou stravou. Nachádza sa najmä v rastlinnej strave a v menšom množstve aj v živočíšnych potravinách:

  • orechy: vlašské, pistácie, arašidy, lieskovce či mandle
  • semená a z nich za studena lisované oleje: slnečnica, kukurica, tekvica, sezam, ľan a ďalšie
  • celozrnné obilniny: jačmeň, ovos, raž
  • pšeničné klíčky a olej z nich
  • ovocie, zelená listová zelenina a strukoviny: kivi, avokádo, špenát, kapusta, šošovica, fazuľa, cícer
  • mäso, ryby a živočíšne produkty ako mlieko a vajcia.

Mohlo by vás zaujímať: Minerály a vitamíny pre mladistvú pleť aj staršom veku: Kde ich hľadať?


Ako ho získať viac?

  • Jedzte najmä čerstvé potraviny: majú najviac vitamínu E. Mrazením, sušením a varením stráca svoje cenné vlastnosti.
  • Preferujte rastlinné zdroje potravín pred živočíšnymi.
  • Dodávajte telu viac vitamínu C a zinku: zlepší sa tým jeho schopnosť absorbovať vitamín E.
  • Potraviny bohaté na vitamín E skladujte v uzavretých priestoroch, aby ste zabránili oxidácii.

Primerané dávkovanie

Odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka sa pohybuje od 10 do 20 miligramov z potravín. Potreba sa zvyšuje v závislosti od množstva tukov v strave, viac by ho mali prijímať aj fajčiari, ľudia vystavení rôznym formám žiarenia, infekcii, ale aj tí, čo nadmerne konzumovali alkohol.

Ako doplnok výživy ho užívajte až po potvrdení hypovitaminózy. Kvôli menšiemu vstrebávaniu syntetického vitamínu sa odporúča vyššia dávka. Z bežnej stravy vám prebytok „éčka“ nehrozí, ale pri doplnkoch buďte opatrní a dodržiavajte dávkovanie.


Mohlo by vás zaujímať: Pre dobrú kondíciu vo vyššom veku: Ktoré vitamíny a minerály vám nesmú chýbať?


 

Podpora pri liečbe

Syntetický vitamín E môže odporučiť lekár ako podporný prostriedok pri liečbe zápalových ochorení, degenerácii kĺbov, kožných ochoreniach či atrofii slizníc.

Ako doplnok liečby sa využíva pri chorobách tráviaceho traktu, ktoré sprevádza jeho zhoršené vstrebávanie, najmä po operácii čreva či žalúdka. Ak je vitamín E podávaný spolu so zinkom, vitamínom C a betakaroténom, môže znížiť riziko postupu makulárnej degenerácie, ktorá býva často príčinou stareckej slepoty.

Pri liečbe nádorových ochorení, chemoterapii či rádioterapii je však jeho užívanie nežiaduce, pretože môže znížiť účinnosť liečby.

Vitamín pre krásu

Dostatok „éčka“ v tele významne prospieva pokožke. Zmierňuje škodlivé účinky UV žiarenia, potláča tvorbu vrások a celkovo vplýva na omladenie pokožky. Pridáva sa do pleťových krémov na spomalenie starnutia, ale aj do prípravkov na podporu hojenia kožných rán či jaziev.


Kontrolujete si denný príjem vitamínu E? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame