Vitamín K2 špeciálne pre ženy v menopauze: Ochráni pred infarktom aj mŕtvicou

Syr

sxc.hu

Ženy, ktoré sa nachádzajú v období menopauzy, by mali byť ku svojmu telu obozretnejšie ako predtým a starať sa oň ešte lepšie. V tomto období totiž na ne číha zvýšené riziko vzniku niektorých ochorení, napríklad osteoporózy alebo aterosklerózy. A práve pred nepríjemnou aterosklerózou by mal podľa nových zistení poskytovať skvelú ochranu zvýšený prísun vitamínu K2.

Tento pozoruhodný výsledok pochádza z vedeckého výskumu, na ktorý prišli vedci z holandského Univerzitného lekárskeho centra v Utrechte. Objav pozitívneho pôsobenia vitamínu K2 proti vzniku aterosklerózy u žien po menopauze, môže mať pre budúcnosť ďalekosiahly dopad.

Riziko sa zníži o 9 %

Ak sa denne zvýši príjem vitamínu K2 o 10 mikrogramov, podľa vedeckých štúdií by sa malo u človeka znížiť riziko prepuknutia aterosklerózy o 9 %. Tento objav je o to dôležitejší, že v Európe a tiež mnohých vyspelých krajinách sa umiera najmä na aterosklerózu, ktorá spôsobuje infarkt, či mozgovú mŕtvicu. Vitamín K2 totiž bráni tomu, aby sa v cievach usadzoval vápnik.

Ženy v menopauze by si mali vitamín K pravidelne dopĺňať

Vedci však upozorňujú na to, že vhodným spôsobom jeho dopĺňania je napríklad konzumácia vo forme doplnkov výživy, kde je vitamín K vyššie koncentrovaný ako napríklad v strave. Vedci dokonca upozorňujú na to, že zvýšenie príjmu potravy s vysokým obsahom vitamínu K nie je ani príliš vhodné. Vhodnejší je práve jeho príjem v doplnkoch stravy, alebo napríklad v nízkotučných mliečnych výrobkoch.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko pre zdravé srdce: Tieto vitamíny a látky vám ho zaručia!


Výskum trval 8 rokov

Zúčastnilo sa na ňom 16 057 žien v menopauze, ktoré boli v rozmedzí vekovej hranice od 49 až do 70 rokov. V úvode štúdie nemala ani jedna žena problém, resp. netrpela ochorením srdca či ciev. Ženy boli sledované osem rokov. Po skončení štúdie vedci dospeli k záveru, že ženám, ktorým bol podávaný vitamín K2, bol zistený výrazne nižší výskyt aterosklerózy, ako u žien, ktoré tento vitamín neužívali. Vitamín K1 však nemal na vznik aterosklerózy žiadny vplyv.

Doporučená denná dávka v menopauze nestačí

Denná dávka vitamínu K, ktorá by mala byť každý deň prijímaná bez ohľadu na pohlavie, je poväčšine bez problémov pokrytá pestrou stravou. Dávku tohto vitamínu, ktorou by ste denne mali byť zásobení, stanovili vedci v rozmedzí 90 až 120 mikrogramov. V období menopauzy by však mala byť táto dávka vyššia a dopĺňať by sa mala prostredníctvom vhodných doplnkov výživy.

Kde sa vitamín K nachádza?

Vitamín K sa delí na vitamíny K1 a K2. Viete kde ich nájdete? K1 sa nachádza najmä v listovej zelenine, predovšetkým v brokolici, špenáte, či hlávkovom šaláte. Z celého príjmu vitamínu K do tela tvorí vitamín K1 až 90 %. Proti ateroskleróze účinný vitamín K2 prijímame najmä v mäse, nízkotučných mliečnych výrobkoch, ale napríklad aj v syroch.


Mohlo by vás zaujímať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Čo je to ateroskleróza?

Ide o chronické degeneratívne ochorenie stien ciev. Dochádza pri ňom ku tuhnutiu a zužovaniu cievnej steny. Táto choroba patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí vo vyspelých krajinách, nakoľko zapríčiňuje napríklad infarkt, mŕtvicu, alebo ischemickú chorobu srdca. Ateroskleróza vzniká najmä z vysokého príjmu cholesterolu v strave.


Ako ste prispôsobili svoju životosprávu menopauze vy? Podeľte sa o skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a získajte víkendový pobyt či ďalšiu z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame