Vitamín krásy biotín: Pre žiarivú pleť, zdravé vlasy a pevné nechty

Žena

thinkstockphotos.com

Lámu sa vám nechty, ste unavení, alebo nemôžete spať? Možno vaše ťažkosti súvisia s nedostatkom biotínu, ktorý je jedným z dôležitých vitamínov skupiny B (ide konkrétne o vitamín B7). Je súčasťou buniek a zároveň sa zúčastňuje na látkovej výmene.

Prečo je biotín pre organizmus dôležitý?

  • podieľa sa na metabolizme tukov, cukrov a bielkovín (z tohto dôvodu sa odporúča aj pri chudnutí)
  • je dôležitý pre rast a vývoj detí
  • je bojovníkom proti zápalom kože a kožným problémom (ekzém, vyrážky)
  • odstraňuje únavu
  • podporuje činnosť imunitného systému
  • znižuje bolesť svalov napríklad po namáhavej fyzickej aktivite
  • je prostriedkom proti nespavosti a depresívnym stavom
  • ovplyvňuje kvalitu vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu
  • zabraňuje vzniku anémie
  • stabilizuje hladinu krvného cukru v krvi (výkyvy cukru v krvi spôsobujú prejedanie, chuť na sladké a v dlhodobejšom horizonte aj cukrovku)
  • pomáha udržať nechty zdravé, pevné a lesklé
  • znižuje hladinu cholesterolu v krvi, ktorý je často príčinou srdcovocievnych ochorení

Mohlo by vás zaujať: Šesť chýb, pre ktoré vaša pleť predčasne starne: Vyhnite sa im!


Biotín sa nachádza v pestrej škále potravín

Medzi najvýznamnejšie zdroje biotínu patria vaječné žĺtky, mlieko, droždie, mäso a vnútornosti. Avšak do organizmu ho možno doplniť aj konzumáciou celých zŕn (pšeničné otruby), strukovín, semien, orechov (mandle, vlašské orechy) či rýb (sardinky). Výborným zdrojom sú aj sušené huby, avokádo, brokolica, karfiol, zemiaky a ďalšie.

Máte ho dosť?

U dospelých sa nedostatok vitamínu H prejavuje napríklad zníženou kvalitou pleti, dochádza k vzniku šupiniek, ekzémov, vyrážok a tiež suchých kútikov úst. Nízka úroveň biotínu v organizme je spojená s únavou, depresiou, zníženou funkciou imunitného systému a tráviacimi poruchami.

Odporúčaná denná dávka tohto vitamínu sa pohybuje v rozpätí 50-300 mikrogramov. Zvyčajne organizmus nemá s jeho nedostatkom problém, pretože je zastúpený v mnohých potravinách a navyše si biotín dokážu črevné baktérie vyprodukovať aj samy. Aj tak je však dobré myslieť na to, že spracovaním sa jeho množstvo v potravinách znižuje. Stane sa tak napríklad pri vylievaní vody z celozrnných cestovín a zemiakov alebo pri rozmrazovaní.

Existuje prípad, kedy môže byť človek ohrozený nedostatkom biotínu? Ale áno. Je to napríklad v prípade, že konzumujete surové bielka. Tie obsahujú avidín, ktorý narúša vstrebávanie biotínu. Tepelnou úpravou vajíčok sa však účinok avidínu eliminuje.


Mohlo by vás zaujať: Nechty prezradia veľa o vašej fyzickej forme: Ako ich mať krásne a zdravé?


Problém s pokožkou? Pripravte si drožďovú masku…

Na prípravu masky potrebujete polovicu kocky droždia a dve polievkové lyžice vlažného mlieka. Suroviny spolu zmiešajte dohladka a naneste na vyčistenú pokožku. Nechajte pôsobiť 20 minút a potom umyte teplou vodou. Ak máte suchú pokožku, namiesto mlieka použite olivový (mandľový, kokosový) olej.

Biotín a výživové doplnky

Najlepším spôsobom ako dodať biotín do organizmu je formou prirodzenej stravy. Avšak v niektorých prípadoch je vhodné zvážiť aj užívanie výživových doplnkov. Biotín sa dá zakúpiť samostatne alebo v kombinácii s ďalšími živinami, ako napríklad v komplexe spolu s ostatnými vitamínmi zo skupiny B. Veľmi často je súčasťou preparátov určených pre zdravé vlasy, krásnu pokožku a pevné nechty.

Predávkovanie biotínom spôsobuje zvracanie, bolesti brucha a vylúčená nie je ani bolesť hlavy. Avšak predávkovať sa týmto vitamínom je skôr výnimočnou situáciou, pretože patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode. To znamená, že nadbytočné množstvo sa z organizmu vylúči močom.


Myslíte si, že prijímate dostatok biotínu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame