Vodeodolné oblečenie môže obsahovať nebezpečné chemikálie: Vieme, ako sa im môžete vyhnúť!

vodeodolné oblečenie

Vodeodolné oblečenie môže obsahovať nebezpečné chemikálie (Zdroj: Freepik/1169)

Mnohé z vodeodolného a nešpinivého domáceho nábytku a odevov, ktoré kupujeme, môžu obsahovať toxické chemikálie nazývané PFAS. Spájať sa môžu s mnohými zdravotnými problémami, vrátane poškodenia pečene a srdca, porúch imunity, rakoviny a hormonálnych porúch.

Umelé perfluóralkylové a polyfluóralkylové chemikálie alebo PFAS sú vyrobené z reťazca spojených atómov uhlíka a fluóru. V prostredí sa nerozkladajú. Podľa správy amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb z roku 2015 boli tieto chemikálie zistené v krvi 99 percent Američanov. V mnohých produktoch, ktoré kupujeme, sa používajú tisíce druhov PFAS. Ide napríklad o nepriľnavý riad, chirurgické plášte, mobilné telefóny a vozidlá s nízkou produkciou emisií.

Chemikálie sú v rôznom oblečení

Chemikálie sa tiež používajú na výrobu kobercov, odevov, nábytku a obalov potravín odolných voči škvrnám, poškodeniu vodou a mastnotou. V správe sa uvádza, že po ošetrení textílie sa uvoľňujú tieto chemikále a unikajú do vzduchu a vody v domácnostiach a komunitách.

Ako uvádza portál CNN, nezávislé laboratóriá, ktoré sa zapojili do iniciatívy budúcnosť bez toxínov vykonali chemické testy na 60 produktoch v troch kategóriách – vonkajšie oblečenie, posteľná bielizeň, obrusy a obrúsky – zakúpené od desiatich veľkých zahraničných predajcov.

„Zistili sme PFAS v širokej škále produktov, ktoré zahŕňali bundy do dažďa, turistické nohavice, košele, podložky na matrace, prikrývky, obrusy a obrúsky,“ povedala spoluautorka štúdie Erika Schreder, vedecká riaditeľka pre budúcnosť bez toxických látok.

Vyhnúť sa im môžete rôzne

V správe sa uvádza, že testovanie produktov tiež viedlo k odhaleniu množstva novších chemikálií PFAS vytvorených priemyslom. Odborníci tvrdia, že nové verzie, ktoré jednoducho nahradia osemuhlíkový reťazec štvor- alebo šesťuhlíkovým reťazcom, majú množstvo nebezpečných účinkov ako staršie chemikálie.

Spotrebitelia a životné prostredie sú teda podľa odborníkov stále v relatívnom ohrození. Existuje však čoraz viac spôsobov, ako sa môžete vyhnúť oblečeniu a iným výrobkom s PFAS. Ideálne je stále si skontrolovať štítok a poriadne sa pozrieť na materiál, ktorý bol pri výrobe použitý. Môžete sa tiež pozrieť na e-shopy, ktoré ponúkajú vodeodolné oblečenie bez pridaných chemikálií. Prípadne si impregnovať oblečenie doma.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame