Vodka v domácnosti: Poradí si s plesňou, zvyškami lepidiel a dodá lesk zrkadlám

Vodka

thinkstockphotos.com

Vodka patrí medzi najznámejšie destiláty na svete. Rusi, Fíni či Švédi majú s jej výrobou bohaté skúsenosti. Pije sa buď samotná, alebo sa pridáva do kokteilov. Lenže využiť sa dá aj menej tradične. Pomôže bezbolestne odstrániť náplasť, eliminuje mastenie vlasov a aj kvety vo váze vydržia vďaka nej o niečo dlhšie.

Ak nepatríte k milovníkom tohto alkoholického nápoja, vlastnosti vodky oceníte v domácnosti, ale aj v starostlivosti o pleť či vlasy. Na nižšie uvedené tipy vám postačí lacnejšia vodka.

Kvety vo váze vydržia dlhšie

Dostali ste krásnu kyticu a chcete, aby bola čo najdlhšie čerstvá? Pridajte do vázy lyžicu cukru a niekoľko kvapiek vodky.

Bezbolestne odstráni leukoplast

Ak ste sa poranili a pravidelne meníte leukoplast, podráždeniu pokožky a bolesti predídete tak, že vatový tampón namočíte do vodky a priložíte na leukoplast. Po chvíli oboje odstránite.


Mohlo by vás zaujať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Poradí si aj so štípancami od hmyzu

Ak vás uštipne komár alebo iný nepríjemný hmyz, okamžite na štípanec priložte vatový tampón namočený vo vodke. Eliminuje svrbenie a má schopnosť zabrániť aj nepríjemnému opuchu.

Oknám a zrkadlám dodá lesk

Chystáte sa na umývanie okien? Nalejte do fľaše s rozprašovačom vodku zriedenú s vodou. Nastriekajte na sklo a vyleštite novinami. Bude lesklé a bez šmúh.

Stop čiernym bodkám na tvári

Komedóny, resp. čierne bodky vznikajú hlavne kvôli rozšíreným pórom. Ako sa ich zbaviť? Vyskúšajte jednoduchý kozmetický trik. Pripravte si silný odvar zo zeleného čaju a pridajte do neho približne štvrť lyžičky vodky.


Mohlo by vás zaujať: Alkohol a jeho účinky: Takto nám škodí a takto prospieva!


Odstráni škvrny z čalúnenia

Škvrny z atramentu, trávy alebo niektorých potravín a nápojov možno odstrániť jednoduchým spôsobom. Handričku namočte do vodky a priložte na škvrnu. Nechajte dostatočne dlho pôsobiť a dočistite bežným spôsobom.

Poradí si aj s mastnými vlasmi

Ak vás rozčuľujú neustále sa mastiace vlasy, ktoré treba dennodenne umývať, vyskúšajte nasledovný recept: obvyklé množstvo šampónu zrieďte s vodou a pridajte niekoľko kvapiek vodky.

Vodka ako ústna voda

Zápach z úst môže byť spôsobený viacerými faktormi, ako napríklad nedostatočnou hygienou, pokazenými zubmi, konzumáciou nezdravých jedál atď. Ak sú zaň zodpovedné baktérie v ústnej dutine, poradí si s nimi aj vodka. Odporúča sa skombinovať ju s esenciálnymi olejmi zo škorice, mäty alebo z čajovníka.  


Mohlo by vás zaujať: Potíte sa viac ako ostatní? Pomôžu vám tieto triky


Rýchla dezinfekcia drobných rán

Vodka má dezinfekčné a anestetické účinky. Použite ju ako prvú pomoc pri drobných ranách.

Tlmí bolesť zubov

Pri bolesti zubov je nevyhnutnosťou vyhľadať lekára. V tomto smere sa špekulovať neoplatí. Avšak nie vždy sa k nemu dostanete rýchlo a bolesť zubov je nepríjemná. Utlmíte ju i tak, že budete boľavú časť ústnej dutiny vyplachovať vodkou alebo priložíte vatu namočenú vo vodke na boľavý zub.

Využite ju na prípravu bylinkových tinktúr

Ak veríte sile liečivých rastlín, použite vodku na prípravu bylinkovej tinktúry. Zvyčajne sa pripravuje tak, že bylinky sa dajú do fľaše, zalejú vodkou, fľaša sa uzatvorí a nechá odpočívať na tmavom mieste niekoľko týždňov. Potom sa tinktúra precedí a užíva.


Mohlo by vás zaujať: Raz za čas si dá takmer každý: Čo ste o alkohole možno ani netušili!


Odstráni plesne z kúpeľne

Pleseň na dlaždiciach či obkladačkách odstránite neriedenou vodkou. Stačí nastriekať, nechať pôsobiť niekoľko minút a opláchnuť.

Vošky v rastlinách

Neviete sa zbaviť malých mušiek v okolí rastlín? Skúste ich listy dôkladne utrieť vatovým tampónom namočeným vo vodke.

Odstráni samolepky a zvyšky lepidiel

Na odstránenie nepekných zvyškov lepidla z rozličných povrchov stačí opäť použiť neriedenú vodku.

Holiace strojčeky a žiletky vydržia dlhšie

Ak patríte k vyznávačom klasického holenia, namočte žiletky a holiace čepele po použití do vodky. Tá ich vydezinfikuje a zabráni vzniku korózie. 


Na čo všetko vodku využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame