Voňavé oleje pomôžu zrelaxovať aj upokojiť: Ktoré z nich vyskúšať do kúpeľa?

Žena

gettyimages

Prírodné esenciálne oleje sú obľúbenou zložkou relaxačného kúpeľa pre mnohých ľudí. Ich úžasná vôňa a liečivé účinky dokážu zrelaxovať telo i myseľ, uľaviť stuhnutým svalom alebo pomôcť pri nachladnutí. Ako však vybrať ten správny a použiť ho bezpečne?

Esenciálne oleje v sebe nesú všetky účinné zložky rastlín, z ktorých boli vyrobené. Už pár kvapiek dokonale prevonia celú miestnosť, no ak príde na rad pridávanie olejov do kúpeľa, niekedy skrátka nemáme dosť. Máme pocit, že plná vaňa horúcej vody si pýta viac než vonná lampa a potom s prekvapením sledujeme, ako sa oddychový kúpeľ mení na nočnú moru. Ak ste niekedy skúšali pridať do vane pepermint, iste viete, o čom je reč.

Nekvapkajte olej priamo do vody

Malé kvapky vašej obľúbenej prírodnej vône vo forme oleja nemajú schopnosť zmiešať sa s vodou. Plávajú na povrchu, zachytávajú sa na okrajoch vane alebo na vašom tele. Na pokožke sa budú správať rovnako, akoby ste na ňu naniesli nezriedený esenciálny olej. Môže ju podráždiť alebo vyvolať priamu alergickú reakciu.

Miesto priameho dávkovania do vody zmiešajte esenciálny olej s iným olejom. Na tento účel dobre poslúži kokosový, jojobový alebo obyčajný olivový olej. Tieto nosiče ho výborne zriedia, lepšie ho rozptýlia po vode a zaručia bezpečný kontakt s pokožkou.

Náš tip: Do jednej polievkovej lyžice bežného oleja pridajte 10 kvapiek esenciálneho. Esenciálny olej môžete tiež zmiešať s penou do kúpeľa alebo trochou sprchového gélu.


Mohlo by vás zaujímať: Nahraďte lieky esenciálnymi olejmi: Tieto zaberú pri bolestiach hlavy


Vyhnite sa dráždivým olejom

Agresívne esenciálne oleje, aj pri zmiešaní s bežným olejom, môžu iritovať pokožku a dýchacie cesty. Ich vôňu môžete milovať, neznamená to však, že musíte tráviť dlhé minúty ponorení v kúpeli, ktorý ich obsahuje. Pre čo najpríjemnejší zážitok zostaňte ďalej od škoricového, klinčekového, tymianového a borovicového oleja.

Pozor na klzkú vaňu

Použitie esenciálneho oleja zriedeného s bežným olejom hydratuje vašu pokožku, ktorá môže byť vplyvnom horúcej vody vysušená. Po skončení kúpeľa ale môžu premeniť vašu vaňu na šmykľavku. Buďte preto opatrní pri vychádzaní z vane a ubezpečte sa, že je pred ďalším použitím dôkladne vyčistená. Sóda bikarbóna alebo saponát fungujú ako skvelé odmasťovače.


Mohlo by vás zaujímať: Proti depresii aj na upokojenie: Tieto esenciálne oleje vám zaručia lepšiu náladu


Kombinácie pre každú náladu

Keď už viete, ako oleje použiť, inšpirujte sa kombináciami tých najobľúbenejších. Citrónová tráva, rozmarín a pomaranč vám dodajú energiu a zlepšia náladu aj počas tých najchladnejších zimných dní. Levanduľa v kombinácii s kamilkami upokojuje a zaháňa stres. Pre romantický, relaxačný kúpeľ zvoľte spojenie ruže a vanilky.

Náš tip: Esenciálne oleje rozvoňajú nielen vašu vaňu, ale aj vaše telo a celú kúpeľňu. Myslite preto na možné alergie, ktoré môžu trápiť členov vašej rodiny. Pri kúpe nového olejčeka sa uistite, že ide o stopercentne prírodný esenciálny olej.


Ako často používate esenciálne oleje vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame