Voňavý chlieb, rožky aj vianočka: Overené recepty pre gazdinky aj nováčikov v kuchyni

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Vôňa čerstvého pečiva sa mnohým z nás spája s domácou pohodou a príjemnými chvíľami. Upiecť chlieb alebo rožky sa môže zdať ako náročná úloha, na ktorú treba patričné zručnosti. Niekedy však stačí do výbavy iba trochu odvahy a chuť vyskúšať nové recepty. Tieto sa vám určite podaria!

Jednoduchý domáci chlieb

Na stredne veľký chlieb budeme potrebovať:

– 750 g hladkej múky
– 250 ml teplej vody
– ½ kocky droždia
– 1 ČL soli
– 1 ČL cukru
– 1 ČL rasce

Postup: Do misky preosejeme múku. V malom množstve teplej vody s cukrom rozdrobíme droždie a budúci kvások necháme vzísť. V strede múky urobíme jamku, do ktorej nalejeme zvyšok teplej vody, pridáme kvások, soľ a rascu. Vymiesime hladké cesto, ktoré necháme kysnúť na teplom mieste, kým nezdvojnásobí svoj objem – môže to trvať aj dlhšie ako hodinu.

Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a spracujeme do tvaru pecňa. Plech alebo pekáč vystelieme papierom na pečenie, preložíme tam peceň chleba a necháme ešte 20 minút na teplom mieste podkysnúť. Pre pečením potrieme slanou vodou a urobíme 3 – 4 zárezy, aby sme predišli jeho roztrhnutiu.

Pečieme v dvoch fázach. Najskôr v rúre vyhriatej na 230 – 240 °C pečieme po dobu 30 minút, potom teplotu znížime na 180 °C a dopekáme ďalších 20 – 30 minút. Po upečení chlebík preložíme na rošt/mriežku, aby sa pri chladnutí zospodu nezaparil a nenavlhol.


Mohlo by vás zaujať: Domáce rožky či pletenky sú ozajstnou pochúťkou: Upečte si ich aj vy!


Čerstvé rožky ako od pekára

Na 10 kusov budeme potrebovať:

– 500 gramov hladkej múky
– 320 ml vlažného mlieka
– ½ kocky droždia
– 1 ČL soli
– 1 ČL cukru
– vajce na potretie

Postup: Najskôr si pripravíme kvások – v troche vlažného mlieka zmiešame droždie a lyžičku cukru a necháme pracovať. Do misky preosejeme múku, pridáme zvyšné mlieko, pripravený kvások a soľ. Cesto vypracujeme ručne alebo kuchynským robotom v miske tak, aby sa dalo vyklopiť na pomúčenú dosku.

Na doske ho miesime s múkou ručne aspoň 5 minút, aby vznikol hladký nelepivý „bochník“. Premiestnime naspäť do misky, prikryjeme čistou utierkou a dáme na teplé miesto podkysnúť, kým nezdvojnásobí svoj objem.

Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a rozdelíme na 10 rovnakých častí. Z každej vyformujeme guľku a necháme ešte 20 minút podkysnúť. Následne valčekom každú guľku rozvaľkáme do oválu, zrolujeme, mierne zahneme do tvaru rožku a preložíme na vymastený plech. Tu ešte nasleduje jedna krátka fáza podkysnutia, ideálne na teplom mieste. Pre pečením rožky potrieme rozšľahaným vajíčkom a dáme piecť na cca 15 minút do rúry vyhriatej na 220 °C.


Mohlo by vás zaujať: FOTORECEPT Mäkká vianočka na sviatočné rána: Najlepšie chutí domáca


Vynikajúca vianočka na raňajky

Budeme potrebovať:

– 250 g hladkej múky + 250 g polohrubej múky
– ½ kocky droždia
– 220 ml mlieka
– 120 g kryštálového cukru
– 2 vajcia
– ½ ČL soli
– 50 g masla alebo rastlinného oleja
– za hrsť sušených hrozienok
– vajce na potretie

Postup: Podobne ako pri rožkoch, aj tu na úvod potrebujeme kvások – v troche vlažného mlieka zmiešame droždie s lyžičkou cukru. Do preosiatej múky pridáme roztopené maslo, 2 žĺtky (bielka odložíme na sneh), zvyšok vlažného mlieka, cukor, soľ a pripravený kvások. Všetko spolu zmiešame a na záver pridáme sneh z 2 bielkov a hrozienka. Spracované cesto odložíme na 30 minút na teplé miesto podkysnúť.

Cesto je mierne lepivé, musíme ho po vykysnutí ešte pomúčiť a spracovať na doske. Prichádza fáza delenia. Najskôr cesto predelíme na väčšiu a menšiu časť (60 % : 40 %). Každú z týchto častí rozdelíme na 3 diely, z ktorých ušúľame cca 40 cm dlhé pásy, z ktorých budeme pliesť vrkoče.

Najskôr upletieme vrkoč z dielov väčšej časti a potom vrkoč z dielov menšej časti, ktorý položíme na prvý vrkoč. Získame takto na záver krásne vysokú a nadýchanú vianočku. Pripravenú vianočku necháme podkysnúť 20 minút na plechu. Potrieme rozšľahaným vajcom a pečieme vo vyhriatej rúre na 180 °C najskôr 20 minút, potom teplotu stiahneme na 160 °C a dopekáme ďalších 15 – 20 minút do zlatista.

Pre ešte lepšiu chuť môžeme vianočku po dopečení jemne potrieť rozpusteným maslom a posypať práškovým alebo vanilkovým cukrom.


Aké domáce pečivá si doma pečiete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy na recepty do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame