Voniate si navzájom? Takéto zázraky s našim sexuálnym životom robia feromóny

Muž

gettyimages

Pamätáte si ešte na začiatky vášho vzťahu? Zaboriť si tvár do jej vlasov či položiť si hlavu na jeho rameno, to sú bežné prejavy lásky. Málokto si však uvedomuje, že sa za nimi skrýva aj „obyčajná“ chémia. Vôňa tela na nás pôsobí ako afrodiziakum a v čase zamilovanosti sa ju snažíme podvedome vyhľadávať čo najčastejšie. Svoju úlohu však, samozrejme, hrá aj v dlhodobom zväzku.

Verili by ste, že jednu z najvýznamnejších funkcií pri výbere partnera hrá váš nos? Čím viac nám naša polovička vonia, tým viac sme k nej priťahovaní. Vedci dokonca zistili, že ak si partneri navzájom voňajú, je to ten najlepší predpoklad k tomu, aby ich vzťah vydržal. A naopak, ak si dvojica nevonia, vzťahu hrozí väčšie riziko rozpadu. Možno aj preto v partnerstvách, kde to poriadne škrípe, neraz počuť vetu  „Nemôžem ju/ho ani cítiť.“


Mohlo by vás zaujímať: Každý vonia inak: Čo prezrádza telesný pach o našich vlastnostiach?


Úsmev ani oči nestačia

Teraz, pochopiteľne, nemáme na mysli to, že niekomu nevyhovuje partnerov dezodorant či partnerkin sprchový šampón. Ide o prirodzenú telesnú vôňu, ktorú má každý z nás a ktorá je naším jedinečným a osobitým podpisom.

Práve táto vôňa zohráva kľúčovú úlohu v onom iskrení, keď sa začíname s partnerom navzájom vnímať a priťahovať.  Inak povedané, táto vôňa ovplyvňuje naše sexuálne správanie.

Romantické duše budú možno sklamané, ale to, že chlapa očarí ženský úsmev a žene sa zapáčia mužove oči na preskočenie iskry jednoducho nestačí. Medzi mužom a ženou dochádza k chemickému procesu, ktorý vzniká v mozgu. Stane sa tak na základe „prirodzeného výberu“ prostredníctvom feromónov, ktoré každý človek uvoľňuje.

Láska je chémia

Feromón je chemikália, ktorú produkujú cicavce, teda zvieratá aj ľudia. Je to látka, ktorá spúšťa sexuálne reakcie a mení správanie. Kým hormóny zvyčajne fungujú vnútorne a majú priamy účinok iba na jedinca, ktorý ich vylučuje, feromóny sú vylučované mimo tela a ovplyvňujú správanie iných. Signál feromónov môže opačné pohlavie zachytiť aj na veľkú vzdialenosť.

Genetička Jaroslava Durdiaková tvrdí, že čuch pri hľadaní partnera neoklameme – vhodného partnera si musíme vyvoňať. Feromóny, ktoré uvoľňujeme do svojho okolia cez pokožku, pot či slzy, majú jedinečnú genetickú informáciu a svoju typickú vôňu. Ak si muž a žena navzájom voňajú, znamená to, že ich genetická informácia je natoľko odlišná, že majú šancu splodiť životaschopné potomstvo a vytvoriť harmonický vzťah. Láska je tak v podstate čisto chemická záležitosť a pokojne by sme ju mohli slovami vedca Petra Szolcsányiho definovať ako „nádherný prejav biochemických procesov, ktoré prebiehajú v ľudskom mozgu.“


Mohlo by vás zaujímať: Máte pocit, že z vášho vzťahu vyprchá láska? Inšpirujte sa týmito tipmi


Čuchacie zoznamky

Prečo sa do niekoho dokážeme bezhlavo zamilovať, aj keď možno nie je našej lásky hoden, a iný nás – hoci má len tie najlepšie vlastnosti – naopak nepriťahuje, už teda vieme. Určite nám však dáte za pravdu, že pre osamelých nie je vôbec jednoduché nájsť toho pravého. Veď chodiť po ulici a ovoniavať opačné pohlavie by bolo pekne zvrátené.

V zahraničí to vyriešili jednoducho – pre tých, ktorí hľadajú svoju ideálnu polovičku a nemajú čas či príležitosť na osobné zoznamovanie, založili „očuchávaciu“ zoznamku. Princíp zoznamovania po čuchu, tzv. Smell Dating, je veľmi jednoduchý: potom, čo sa v zoznamke zaregistrujete, pošlú vám tričko. Toto tričko budete nepretržite nosiť tri dni a tri noci. Ak ste práve zvraštili obočie znechutením, dodávame, že podmienkou je nepoužívať žiaden deodorant.

Prepotené tričko potom pošlete späť v predplatenej obálke, ktorú dostanete v zásielke. Na výmenu vám zašlú vzorky tričiek opačného pohlavia, ktoré sa rovnako ako vy potilo bez použitia deodorantu tri dni a tri noci. Vzorky ovoniate a vyberiete z nich tie, ktoré vám budú skutočne „voňať“. Ak budú „čuchové“ sympatie vzájomné, zoznamka sprostredkuje kontakt. No a potom už to bude len na vás, či skončí ruka v rukáve. Celá táto sranda stojí 25 dolárov. Či by to stálo za vyskúšanie, nechávame na vás. Niekoľko šťastlivcov, ktorí takto našli „lásku na prvé ovoňanie“ však už podľa zoznamky naozaj existuje…


Ako je to u vás? Voniate si s partnerom, alebo ste presvedčený, že čuch v láske takú veľkú úlohu nezohráva? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame