Vredy predkolenia alebo „bercove vredy“: Koho ohrozujú a ako vyzerá liečba?

Doktor

thinkstockhphotos.com

Vred predkolenia, pre niekoho známejší pod názvom „bercov vred“, je veľmi nepríjemný a dlhodobý problém. Môže mať viacero príčin, no takmer vždy spôsobí nepríjemné dôsledky. Jeho liečenie patrí výlučne do rúk odborníkov, sami sa doň rozhodne nepúšťajte, pretože si koledujete o komplikácie.

Príčin je veľké množstvo

Najčastejšou príčinou vredu predkolenia je žilová nedostatočnosť, porucha prúdenia krvi v žilách a nedostatočná funkcia chlopní, ktoré sa nachádzajú v žilách dolných končatín. „Vred predkolenia môže mať aj inú príčinu vzniku, napr.arteriálne defekty, ktoré patria do rúk chirurga, ale príčinou môže byť aj tvorba protilátok, proti vlastnému telu, napr. u gangrenózneho pyodermu. Defekt môže byť krytý aj tzv. nekrózou, čiže mŕtvym tkanivom, no do úvahy pripadá aj kožná vaskulitída, ecthymataterebransči kumarínovénekrózy. Niekedy defekt vznikne aj v dôsledku zápalu kože a podkožia,“ vysvetľuje MUDr. Marika Horečná, zo žilinskej kliniky laserovej a estetickej medicíny Dermapoint.

Podstatná je dôkladná diagnostika

Vredy predkolenia sú veľmi špecifickou kategóriou ochorenia. Na to, aby sa zistilo, čo zo širokého spektra príčin stojí za jeho vznikom práve v tom vašom prípade, je potrebné absolvovať dôkladnú diagnostiku. „Na rozlíšenie je nevyhnutná dôkladná anamnéza, Doppler vyšetrenie ciev a niektoré špecifické odbery, prípadne vzorka z okraja defektu na histologické vyšetrenie a vylúčenie či sa nejedná o malígny charakter daného defektu,“ objasňuje špecialistka na kožné problémy, podľa ktorej je potrebné, aby človek, ktorý má podozrenie na vred predkolenia, neváhal a čím skôr navštívil špecialistu.


Mohlo by vás zaujať: Bolia vás kĺby, alebo máte zápal? Pomôžte si týmito potravinami


Rodinná predispozícia zvyšuje riziko

Ak sa medzi vašimi pokrvnými predkami nachádzala osoba, ktorá trpela takýmito zdravotnými problémami, mali by ste byť obozretní. Rodinná predispozícia hrá totiž pri tomto type ochorenia pomerne veľkú úlohu a značne zvyšuje riziko vzniku vredov predkolenia aj u vás. Na pozore by ste sa mali mať aj vtedy, ak trpíte kŕčovými žilami. „Vred predkolenia sa jednoducho nedá nevšimnúť, čím skôr prídete na odborné vyšetrenie, tým lepšie. Dobrou prevenciou je nosenie kompresívnych pančúch II. kompresívnej triedy počas dňa, optimálna hmotnosť a venotonika,“ hovorí odborníčka, ktorá zároveň radí, ako sa tomuto háklivému problému vyhnúť správnou prevenciou.

Ako prebieha liečba?

Liečba vredu predkolenia v dôsledku žilovej nedostatočnosti je podľa odborníčky rozdelená do dvoch hlavných skupín, na klasickú a vlhkú terapiu. Klasická liečba predstavuje účinné látky v masťových či krémových základoch, pričom vlhká terapia predstavuje širokú škálu penových, alginátových, hydrogelových a iných krytí. „Oba typy je nevyhnutné v tomto prípade kombinovať s krátkoťažnou bandážou predkolení. Ku zlepšeniu lokálneho nálezu prispieva aj prístrojová lymfodrenáž, prípadne zinkoglejový obväz. Je nevyhnutné si uvedomiť, že pri vrede predkolenia ide o chronickú ranu, kedy proces hojenia nenapreduje, nedochádza k obnoveniu integrity kože a známkam hojenia počas najmenej 5 týždňov,“ vysvetľuje MUDr. Horečná.


Mohlo by vás zaujať: Časté modriny a popraskané žilky: Čo sa za týmito javmi môže skrývať?


Liečenie je dlhodobé

Niekedy sa podarí zhojiť tento kožný defekt za pár mesiacov, inokedy je liečba dlhšia. V prvom rade treba správne stanoviť diagnózu a tým teda aj charakter defektu, až následne sa dá navrhnúť vhodná liečba. „Vlhká terapia predstavuje obrovský prielom v liečbe chronických rán. Vytvára vlhké a teplé prostredie v rane, ktoré je optimálne na hojenie, pretože dochádza k autolytickému čisteniu rany. V neposlednom rade predstavuje aj ochranu rany pred infekciou,“ objasňuje špecialistka, MUDr. Marika Horečná, zo žilinskej kliniky Dermapoint.

Bolesť a zápach

To sú komplikácie spojené s týmto zdravotným problémom, ktoré pacientov s ním výrazne obmedzujú v bežnom živote a pri bežných činnostiach. „Rovnako je nepríjemná aj secernácia z defektu, kedy nezriedka mávajú pacienti pretečené obväzy, niekedy  aj oblečenie. Ruka v ruke s týmito ťažkosťami ide aj zápach, ktorý pacientov do veľkej miery limituje. Bakteriálne osídlenie, hlavne beta haemolytickým streptokokom, otvára možnosť vzniku ťažkého zápalu kože a podkožia, tzv.ruži, erysipelu,“ rozpráva o nepríjemných dôsledkoch vredov predkolenia lekárka.


Pomôcky na liečbu a prevenciu vredov predkolenia si môžete kúpiť vo www.fitlekaren.sk.


Rizikové faktory

Aj keď hrá do značnej miery pri vzniku vredov predkolenia rolu aj dedičnosť, predsa len by sa nemala hľadať chyba iba v génoch. Svoju úlohu hrá podľa dermatologičky aj nadmerná hmotnosť, fajčenie, nesprávna obuv, ako aj nepoužívanie kompresnej terapie. U diabetikov je štandardne spomalené hojenie rán a zvýšené množstvo komplikácii, preto by mali byť opatrnejší. Riziko vzniku vredov predkolenia je v dôsledku ich primárnej choroby – cukrovky vyššie, ako u inak zdravých ľudí.

Liečbu nechajte výlučne na odborníkov

Čím si doma liečiť vredy na predkolení? „Z domácich receptov neodporúčame nič. Veľakrát sa stane, že pacienti si napr. na gangrenózny pyoderm prikladajú repíkové obklady. Okrem kontaktnej reakcie, sa oneskoruje aj nasadenie vhodnej liečby. Lokálny nález treba v tomto prípade určite nechať na odborníka, rovnako ako aj ošetrovanie,“ upozorňuje lekárka. Mnohokrát sa totiž stane, že pacient si pomocou „babských rád“ svoje ochorenie ešte viac skomplikuje. Samozrejme, sú ochorenia, na ktoré vynikajúco zaberá práve prírodná medicína a domáce lieky, no liečba vredov predkolenia medzi takto liečiteľné ochorenia rozhodne nepatrí.

Liečba chronických rán napreduje podľa lekárky doslova míľovými krokmi a neustále sa vzdelávanie v danej oblasti prináša pacientom veľkú pomoc. „Defekty však nemusia byť vždy len diagnózou, rovnako môžu byť symptómom. V žiadnom prípade nečakajte, či obklad z repíku, čierneho čaju, či ľalie v liehu zhojí defekty predkolení. Treba čo najrýchlejšie stanoviť diagnózu a vyhnúť sa tak nepríjemným spomínaným komplikáciám, prípadne aj imobilizácii pacienta,“ dodáva na záver odborníčka na dermatógiu, MUDr. Marika Horečná.


Máte vy alebo niekto z vašej rodiny skúsenosti s vredmi predkolenia? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockhphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame