Dubová kôra zaberá na hemoroidy, plesne aj akné: Vyskúšajte tento všeliek

Dubová kôra

gettyimages

Aj keď dub rastie takmer všade na Slovensku, kôzu z neho nezbierajte všade. Keďže sa odlupuje z malých vetvičiek a priemer by nemal byť silnejší než malíček ruky dospelého, ideálne sú mladé stromčeky. Zbiera sa mladá a hladká, najlepšie na jar alebo jeseň. Suší sa pri teplote do 50 ºC a následne sa môže rozomlieť na jemný prášok. Dubovú kôru a výrobky z nej si však pokojne môžete kúpiť aj v lekárni – dobrá správa je, že váš rozpočet určite nezruinujú. Aké sú jej benefity?

Odvar zmierni akné aj plesne

Jej využitie je naozaj veľmi široké. Protizápalové účinky ocenia najmä mladí s problematickou pleťou, siahnuť po nej môžu aj ľudia, ktorí trpia nadmerným potením či plesňami na nohách. Odvar stačí naniesť na tampón a vyčistiť si ním tvár, v prípade mykózy pomôže namáčanie nôh. Rovnako možno odvar použiť aj v rámci obkladov. Tie pomáhajú pri hojení popálenín a opuchov, na zastavenie krvácania a pri zle sa hojacich ranách.

Mohlo by vás zaujímať: Zdravie z kôry rôznych drevín: Čas na jej zber je práve teraz!

Pitie upraví trávenie, kloktanie odstráni zápal

Čaj z dubovej kôry obsahuje množstvo vitamínov a  minerálov, vrátane vitamínu B12, železa, vápnika, zinku, horčíka a draslíka. Je dobrý proti hnačke, prechladnutiu, pomáha pri kašli, krvácaní z nosa, zlepšuje trávenie a potláča zápaly v ústne dutine. Použiť ho môžete nielen vnútorne, ale aj na výplachy.

Taníny, ktoré obsahuje, totiž dokážu ničiť baktérie a infekcie, a preto sa takýto výplach osvedčil napríklad pri ochoreniach zubov a ďasien. Ak si pripravujete vrecúškový čaj, stačí ho zaliať horúcou vodou a nechať lúhovať 5 až 8 minút. Pre kloktanie a vyplachovanie ústnej dutiny treba použiť asi 20 g dubovej kôry na liter vody. Pripravuje sa vždy čerstvý, tesne pred podávaním.

Sedací kúpeľ pomôže pri hemeroidoch

Veľmi často sa používa aj ako prísada do kúpeľa. V takom prípade stačia dve hrste alebo 150 g kôry na liter vody, ktorú treba 10 minút povariť, aby sa rozpustili liečivé triesloviny (taníny).

Teplý sedací kúpeľ je ideálny na liečbu zápalových ochorení v genitálnej a análnej oblasti, uľavuje najmä pri problémoch s hemoroidmi. Okrem sedacieho kúpeľa, ktorý by mal trvať približne pol hodiny, možno na liečbu hemoroidov použiť aj obklady. Dve až tri polievkové lyžice dubovej kôry zalejte 0,5 l vriacej vody a nechajte 25 minút lúhovať. Následne nálev sceďte, namočte v ňom jemnú tkaninu či vatu a prikladajte na postihnuté miesto.

Náš tip: V domácej lekárničke využijete tiež gél. Hoci je primárne určený na hemoroidy, spoľahlivo funguje aj na kŕčové žily, drobné popáleniny a omrzliny či bolestivé prasklinky na koži.

Mohlo by vás zaujímať: Nazbierajte si kôru stromov: Z vŕby na horúčku a bolesti, z brezy na žalúdok

Nadmerné užívanie má svoje riziká

Ako každý liek, aj prírodné prostriedky môžu mať vedľajšie účinky. Pri dlhodobejšom pití čaju z dubovej kôry sa môžu vyskytnúť žalúdočné a črevné problémy či dokonca hrozí poškodenie obličiek a pečene. Pri akútnych problémoch, ako je napríklad hnačka, pitie čaju obmedzte na 3 – 4 dni, ak si dubovú kôru aplikujete na kožu, používajte ju maximálne 2 – 3 týždne. Za žiadnych okolností by ste ju nemali aplikovať na otvorené rany! V prípade, že pri použití dubovej kôry spozorujete akúkoľvek alergickú reakciu, čo najskôr sa poraďte s lekárom.

Zdroj: Mirka, plnilanu.sk
Odporúčame