Všetkého veľa škodí: Množstvo pohybu ničí telo rovnako, ako jeho nedostatok

Beh

thinkstockphotos.com

Názory na to, koľko fyzickej aktivity je pre človeka akurát, sú rôzne. Podľa vedcov totiž pohybu môže byť pre naše zdravie nielen primálo, ale aj priveľa. Priveľa fyzickej aktivity totiž škodí telu rovnako, ako jej nedostatok. Tí laxnejší športovci si tak môžu požiť o dosť dlhšie ako zapálení bežci prekonávajúci kilometre denne.

Štúdia dánskych vedcov publikovaná na stránkach časopisu Journal of American College of Cardiology ukázala, že tí, ktorí prevádzkujú jogging s veľkým nasadením síl a nabehajú mnoho kilometrov, predčasne umierajú rovnako často ako , ktorí trávia život na pohovke pred televíziou. Ide o najnovšiu štúdiu, ktorá sa zaoberá kontroverznou témou nebezpečenstva, ktorému sa vystavujú , ktorí prevádzkujú príliš veľa telesných cvičení.

Srdce sa z veľkých výkonov neteší

Najslávnejším príkladom smrti fyzickým vysilením je prípad gréckeho bežca Feidippida, ktorý zomrel vyčerpaním po tom, čo údajne zabehol viac ako 40 kilometrov z bojového poľa z Maratónu do Atén, aby tu oznámil víťazstvo nad Peržanmi. Vedci sa domnievajú, že dlhotrvajúce a únavné fyzické cvičenie môže časom ohrozovať srdce.

,,Dlhodobé nadmerné fyzické cvičenie môže byť spájané s vápenatením koronárnych tepien, diastolickou dysfunkciou (stavom, keď srdcová komora je málo poddajná a jej naplnenie je sprevádzané zvýšeným pľúcnym tlakom) a so stratou tuhosti tepenných stien,uviedol hlavný autor štúdie, lekár Peter Schnohr z kodanskej Frederiksbergskej kliniky. ,,Pokiaľ je nám známe, neexistuje žiadna štúdia, ktorá by dokazovala dlhovekosť maratónskych bežcov alebo tých, ktorí behajú polmaratónu či holdujú triatlonu,dodal.


Mohlo by vás zaujať: Prehnali ste to s cvičením či prácou? Zbavte sa svalovice rýchlo a účinne!


Ideálny pohyb

Vedci zakladajú svoje závery na údajoch získaných zo štúdie realizovanej v Kodani, kde po dvanásť rokov sledovali 1098 zdravých osôb prevádzkujúcich jogging a 3950 osôb so sedavým spôsobom života. Než bola štúdia dokončená, zomrelo 28 bežcov a 128 osôb nerobiacich žiadne fyzické cvičenie. Avšak úmrtnosť u tých, ktorí behali rýchlosťou aspoň desať kilometrov za hodinu po viac ako dve a pol hodiny najmenej trikrát týždenne, sa nijako nelíšila od úmrtnosti osôb so sedavým spôsobom života. Vedci vyvodzujú, že ideálny pohyb je asi jednu hodinu až jednu hodinu a štyridsať minút týždenne, pričom tempo byť pomalšie, asi sedem kilometrov za hodinu.

Čo je veľa, to je veľa

Skrátka aj v prípade športu je potrebné vyvarovať sa excesom. Príliš fyzickej aktivity s vysokou intenzitou spôsobuje, že je srdce vystavené väčšiemu stresu. Môže byť narušený srdcový rytmus a z toho sa časom môže vyvinúť atriálna fibrilácia. Nadmiera fyzickej aktivity, ktorá sa môže stať aj závislosťou, nie je žiadúca. Nie je ani pravda, že to vedie k väčšej strate nadbytočných kilogramov.


Mohlo by vás zaujať: Smrtiaca rakovina hrubého čreva: Hrozí vo zvýšenej miere aj vám?


Stačí 20 minút denne – alebo len týždenne?

Niektoré ďalšie štúdie ukazujú, že na udržanie „fyzičky“ stačí praktizovať fyzickú aktivitu dvakrát do týždňa. Podľa štúdie Cambridgskej univerzity môže byť najlepším riešením pre dlhší život dvadsaťminútová denná prechádzka. Tím vedcov sledoval 12 rokov viac ako 300 000 mužov a žien z Európy. Ukázalo sa, že tí, ktorí sa denne venovali nejakú tú minútu fyzickej námahe, mali až o 30 percent nižšiu pravdepodobnosť predčasnej smrti. Išlo o fyzickú námahu rovnajúcu sa prechádzke rýchlym krokom.

Iná štúdia vedcov z Cambridgskej univerzity ukázala, že stačí 20 minút intenzívneho fyzického cvičenia týždenne k tomu, aby sme sa udržali vo forme a zdraví. Sedavý život vedie k rozvoju cukrovky, srdcových problémov a niektorých druhov nádorov. Philipe de Souto Barreto z Ústavu geriatrie univerzitnej kliniky v Toulouse vo Francúzsku je presvedčený, že stačí polhodinka výdatného cvičenia týždenne. Britská Národná zdravotná služba uvádza, že fyzickej aktivity má byť 150 minút týždenne. De Souto Barreto sa však domnieva, že stačí oveľa menej.


Mohlo by vás zaujať: Je to možné? Dôkazy, že aj fit a zdraví ľudia môžu dostať infarkt!


Koľko fyzickej aktivity si denne a do týždňa doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, La Repubblica
Odporúčame