Všetko má svoje miesto: Skladujete potraviny v chladničke správne?

Chladnička

thinkstockphotos.com

Teploty v rôznych miestach chladničky sa líšia. Pohybujú sa takmer od bodu mrazu až po 10°C. A presne preto má v nej všetko svoje vlastné miesto. Organizácia potravín dodáva chladničke systém. Zároveň je omnoho jednoduchšie dohliadnuť, či sa vám v nej niečo nekazí. Nehovoriac o tom, že predídete nepríjemnej kombinácii pachov.

Dvere napovedajú

Začnime od dverí. Tu nám výrobca často napovedá, čo kde patrí. Treba si zapamätať, že sú najteplejším miestom chladničky. Sú pomerne ďaleko od chladiacich zariadení a tiež v najbližšom kontakte s okolitým prostredím pri otváraní.

V hornej poličke sa teplota pohybuje okolo desiatich stupňov a tak tu skladujeme vajcia a maslo. V niektorých krajinách Európy, napríklad v Nemecku či Rakúsku, nájdete v obchodoch vajcia mimo chladiacich regálov. To potvrdzuje, že skutočne nepotrebujú taký chlad. Preto pre ne máme pripravený odkladací priestor práve vo dverách. Maslo tiež vydrží dlho, navyše, zvýšená teplota je ideálna – po vybratí sa bude ľahšie rozotierať.

V strede dverí je okolo 8°C a priestor prispôsobený rôznym fľaškám. Tu uskladníte kečup, majonézu a iné omáčky a tiež otvorené zaváraniny – napríklad uhorky alebo kompót. Pod nimi je jediné miesto v chladničke, kde nám môžu aj veľké plastové či sklenené fľaše stáť. Umiestnite sem rôzne šťavy, sladené nápoje alebo víno. Pozor, nepatrí sem otvorené mlieko.


Mohlo by vás zaujímať: Chlad im škodí: Tieto potraviny by ste v chladničke skladovať nemali


Mliečne produkty aj zvyšky

V hlavnej časti chladničky začneme opäť od vrchu. Na najvyššej poličke je podobná teplota, ako pri vajíčkach. Odkladajte sem potraviny, ktoré nepotrebujú toľko chladu. Môže to byť otvorený džem, tehla tvrdého syru, prípadne škatuľky so zvyškom jedla.

Hneď pod ňou je miesto pre mliečne produkty. Je tu okolo piatich stupňov. Po ležiačky sem odkladajte mlieko a tiež jogurty, smotanu, cottage cheese, balenia syrov v plátkoch alebo plesnivý syr. Otvorené syry skladujte v plastových škatuliach, nebudú šíriť zápach a nenachytajú ho od iných potravín. Rovnako nezabudnite mliečne produkty vyložiť do chladničky ihneď po nákupe. Sú najcitlivejšie na teplotu.

Mäso a údeniny v najchladnejšom bode

Druhá polička zdola je najchladnejším bodom chladničky, špeciálne pri jej zadnej stene. Normálne sa tu teplota pohybuje okolo dvoch stupňov. Vyhraďte si na nej miesto pre čerstvé mäso, ryby alebo údeniny. Pri nich platí to isté, čo pri syroch – najlepšie je ich umiestniť do plastových škatúľ, aby nešírili zápach (samozrejme ak nie sú vákuovo balené).

Na spodku chladničky máme zvyčajne pripravený chladiaci box pre ovocie a zeleninu. Teplota medzi 6 a 8 stupňami je ideálna pre listovú zeleninu, kapustu, jahody, čerešne či hrozno.


Mohlo by vás zaujímať: Čistá a voňavá chladnička je zrkadlom domácnosti: Ako sa o ňu správne starať?


Čo do chladničky nedávať?

Do chladničky vôbec nepatria zemiaky, paradajky, cesnak, pomaranče ani avokádo alebo banány. Paradajky stratia chuť, banány budú černieť, zemiaky budú náchylnejšie na plesne… Rovnako do nej nevkladajte chlieb, ktorý stvrdne a nebude chutiť dobre.


Udržujete vo svojej chladničke presný poriadok? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame