Všetko o krvnom tlaku: Aký má byť, ako ho znížiť či zvýšiť aj kedy ho merať

Tlak

sxc.hu

Srdcovo-cievne problémy sa v súčasnosti týkajú čoraz väčšieho počtu ľudí. A nie len tých, ktorí majú už vysoko po päťdesiatke. Často sa prihlásia už aj u ľudí pred touto vekovou hranicou. Aké sú príznaky zvýšenia krvného tlaku, kedy ísť ku lekárovi a ako si doma správne odmerať krvný tlak?

Kde hľadať príčinu?

Jednoznačná príčina problémov s krvným tlakom sa určuje ťažko. Pri ľuďoch, ktorí majú toto ochorenie v rodine, alebo ľuďoch holdujúcich nezdravému životnému štýlu, je však zistenie príčin o čosi ľahšie. Určitý podiel na vzniku tzv. primárnej (esenciálnej) arteriálnej hypertenzii má aj genetický vplyv – dedičnosť, ktorý sa nedá ovplyvniť. Vo väčšej miere však majú vplyv faktory, ktoré môžeme ovplyvniť. Sú to predovšetkým faktory, ktoré vyplývajú priamo zo životného štýlu – obezita pri nadmernom príjme energeticky bohatých potravín (vysoko kalorické a mastné jedlá), taktiež nevhodné zloženie stravy – vysoký príjem soli a slaných potravín, zvýšená konzumácia alkoholu, nedostatok niektorých potrebných prvkov v strave (draslík, horčík, vápnik..) a nedostatok pohybovej aktivity. Takže z uvedeného vyplýva, že zmenou nášho stravovania a pridaním pohybu môžeme svoj krvný tlak ovplyvniť,“ ujasňuje MUDr. Iveta Vaverková, MPH zo Združenia pre zdravie a výživu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Aké hodnoty tlaku sú považované za vysoké?

Mnoho ľudí vie, že vysoký tlak je nebezpečný, no viete, aké presné hodnoty tlaku vyjadrujú túto hranicu? A viete, že nie u všetkých je táto hranica rovnaká? Sú skupiny ľudí, u ktorých je nebezpečný už aj nižší tlak. „Ako vysoký tlak sa označujú hodnoty vyššie ako 140/90 mm ortuťového stĺpca. Výnimku tvoria mladí ľudia a ľudia s cukrovkou, u ktorých sa za vysoký tlak považujú hodnoty už nad 130/90 mm Hg. Hodnota 120/80 sa označuje za optimálny krvný tlak,“ vysvetľuje MUDr. Vaverková.

Rizikom je aj poškodenie orgánov

S procesom starnutia na nás postupne prichádzajú rôzne neduhy a choroby a s nimi sú spojené vždy aj určité komplikácie. Mudr. Vaverková upozorňuje, že ak má niekto genetické predpoklady, alebo ak dlhodobo žije „hedonistickým“ spôsobom života a k tomu prirodzene starne, hodnoty krvného tlaku sa zvyšujú. A môžu sa pridružiť aj následky z poškodenia orgánov (srdce, mozog, obličky) vysokým tlakom krvi.


Mohlo by vás zaujímať: Pristrihnite vysokému tlaku krídelká – a bez liekov!


Akých príznakov sa treba obávať?

Problémom, týkajúcim sa vysokého krvného tlaku, je najmä fakt, že vysoký krvný tlak nemá špecifické príznaky, ktoré by človeka upozornili, že niečo nie je v poriadku: ,,Niekedy prichádzajú pacienti s pocitom bolesti hlavy, tlaku v hlave, nevysvetliteľnej vnútornej nervozity, únavy, nespavosti. U niekoho sa vysoký tlak zistí úplnou náhodou, pretože nemá žiadne ťažkosti. Preto je potrebné, aby sme chodili na preventívne prehliadky, kde sa dá zistiť naše riziko na vysoký krvný tlak, alebo samotný vysoký tlak,“ ozrejmuje nutnosť absolvovania pravidelných preventívnych prehliadok MUDr. Vaverková.

Krvný tlak je liečiteľný, ale nevyliečiteľný

Aj keď sa jedná o chorobu, ktorá je na rozdiel od iných liečiteľná, nie je vyliečiteľná úplne. „Zistený vysoký krvný tlak je chorobou liečiteľnou, ale nevyliečiteľnou. Základom na zníženie vysokého tlaku je kombinácia úpravy životného štýlu (stravovanie, pohyb, relax) a medikamentóznej liečby. Ak chceme mať svoj tlak pod kontrolou, je nevyhnutné dodržiavať liečebný režim doživotne,“ vysvetľuje odborníčka, MUDr. Iveta Vaverková zo Združenia pre zdravie a výživu.

Akú stravu uprednostniť?

Pri komplikáciách s tlakom je dôležité prejsť na zdravú stravu. Podľa odporúčaní lekárky MUDr. Vaverkovej by sa mal váš jedálniček a životný štýl riadiť niekoľkými pravidlami:

  • Uprednostňovať stravu, ktorá obsahuje tzv. zdravé tuky s obsahom nenasýtených mastných kyselín (t.j. orechy, ryby, semená, rastlinné nátierky a oleje)
  • Prijímať dostatok ovocia a zeleniny
  • Menej soliť (menej ako 5 g na deň)
  • Alkohol piť len v malých dávkach a s rozumom
  • Dopriať si relax a pravidelný pohyb

Mohlo by vás zaujímať: Kupujete tlakomer? Zistite, ktorý je pre vás ten pravý!


Domáci tlakomer ako vhodná pomôcka

Dnes už nie je ničím výnimočným mať doma vlastný tlakomer. Digitálne verzie, vhodné pre domáce meranie, si môžete kúpiť už takmer v každej lekárni a ceny sa pohybujú v akcii už od 20 Eur. „V dnešnej dobe sa tlakomer stáva súčasťou vybavenia domácností. Meranie krvného tlaku je súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára už u teenagerov. Každý z nás má zo zákona nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku každé 2 roky a je na našej osobnej zodpovednosti, aby ju absolvoval,“ odporúča prevenciu lekárka MUDr. Vaverková. „Ak už nám lekár zistil vysoký krvný tlak, je vhodné mať doma tlakomer a kontrolovať si tlak a tým aj efekt medikamentóznej liečby. Často sú totiž hodnoty v domácom prostredí a v „oficiálnom“ prostredí ambulancie rozdielne. Má na to vplyv naša psychika a taktiež technika merania a zvolený tlakomer. Ako nevhodné sú označené tlakomery, ktoré sa umiestňujú na zápästie. Najpresnejší je ortuťový tlakomer, ktorý však nie je vhodný do domácnosti pre potrebu zručnosti počúvania fonendoskopom a „dvoch rúk“ pri meraní.“

Ako si doma správne odmerať tlak?

Ani meranie krvného tlaku nie je také jednoduché a treba pri tom dodržiavať určitý postup. Lekárka MUDr. Vaverková vysvetľuje ako na to:

  • merať krvný tlak v pokoji (aspoň 10 min. nečinne sedieť). Merať krvný tlak na ramene (potrebné je mať aj správnu šírku manžety)
  • odporúča sa zmerať si krvný tlak 2-3 krát po sebe a orientovať sa podľa priemernej hodnoty
  • tlak krvi sa meria ráno, pred užitím liekov a potom večer
  • najmä na začiatku, alebo pri zmene liekov, je vhodné tlak krvi merať pravidelne. Ak sú hodnoty tlaku na danej liečbe stabilizované, je možné merať tlak iba párkrát do týždňa

Mohlo by vás zaujímať: Ste unavení, slabí a trápia vás závraty? Na vine môže byť nízky tlak


Čo robiť pri nízkom krvnom tlaku?

Problémy s tlakom nemusia súvisieť len s jeho vysokými hodnotami. Aj nízky tlak môže poriadne potrápiť. Nízky krvný tlak je definovaný ako trvalé zníženie krvného tlaku pod 100/60 mm Hg. Prejavy vyplývajú predovšetkým z nedokrvenia mozgu a srdca – zvýšená únava, celková slabosť, časté zatmenie pred očami a závrate pri prudkej zmene polohy. Ak sa vylúči ochorenie spôsobujúce hypotenziu, ide o tzv. primárnu – idiopatickú hypotenziu, stačí nám len úprava životného štýlu. Dostatočný príjem tekutín, doporučuje sa zvýšiť príjem soli. Dobrý vplyv má pravidelné športovanie. V noci spávať s vyvýšenou hlavou, vstávať pomalšie – najprv si sadnúť a až potom vstať. Vplyv kofeínu, teínu a iných povzbudzujúcich látok je len krátkodobý a tiež môže mať svoje vedľajšie účinky (búšenie srdca, nervozita, potenie a iné),“ radí MUDr. Vaverková.


Máte v domácnosti tlakomer? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame