Všetko o omrzlinách: Ako sa ochrániť, kto je najviac v ohrození a čo pomôže?

Muž

thinkstockphotos.com

Teploty na Slovensku nás túto zimu nešetria. Ak ste si niektoré roky vystačili aj krátkou bundou a bez čapice, teraz to radšej neskúšajte. Omrzliny totiž hrozia aj vám.

Pred silným mrazom a vznikom omrzlín ochráni vhodné a hlavne vrstvené oblečenie. Najčastejšie bývajú podľa skúseností záchranárov postihnuté koncové a nechránené časti tela ako prsty, nos či tvár. Postihnuté miesto možno spoznať tak, že je bledšie až voskové, necitlivé a neskôr sa v ňom môže objaviť bodavá bolesť.

Kto je ohrozený najviac?

Vznik omrzlín môže zvyšovať viacero faktorov. Patrí medzi ne:

  • dehydratácia, vyčerpanie, nedostatok energie

  • zranenie znemožňujúce pohyb (napr. zlomeniny končatín)

  • omrzliny v minulosti

  • obmedzenie prekrvenia – tesné topánky, prstene, rukavice

  • niektoré choroby – cukrovka, ateroskleróza

  • fajčenie

  • pohlavie – muži sú na omrzliny náchylnejší

Nezabudnite, že na ich vznik nie sú vždy nutné extrémne nízke teploty. Môžu vzniknúť aj počas dlhého pobytu vonku pri teplote okolo nuly, ak sa pridá studený vietor a vy ste napríklad dehydratovaný.


Mohlo by vás zaujať: Prežite tuhé mrazy v zdraví a pohode: Lekár radí ako na to!


Konajte rýchlo

K prvej pomoci v takomto prípade patrí postupné zahrievanie. ,,V žiadnom prípade nesmieme trieť postihnuté miesto snehom, hrozí riziko poškodenia kože. Pacienta zohrievajme vlastnými rukami, ak má napríklad omrznuté prsty na ruke, sám si ju môže dať pod pazuchu. Pomáha teplo aj vlažné obklady, nikdy nie horúca voda,“ vysvetľuje Martina Vitková, vedúca Edukačného a tréningového centra záchrannej služby. Samozrejmosťou je čo najrýchlejší návrat domov. Ak sme ďaleko, treba nájsť závetrie a tam sa snažiť omrznuté časti tela otepliť pod pazuchami či medzi nohami. Z rúk dáme dole prstene, hodinky. Treba tiež doplniť tekutiny – ideálne teplými nápojmi. Ak sa objavia pľuzgiere, treba vyhľadať lekára.

Myslite na prevenciu

Teplé oblečenie, primerane dlhý pobyt vonku, nepreceňovanie vlastných síl, dodržiavanie pitného režimu – to sú niektoré zásady, vďaka ktorým sa možno vyhnúť omrzlinám. Dlhšie výlety podnikajte len po zrelej úvahe, najmä ak sa necítite celkom fit. Vtedy v silných mrazoch radšej zostaňte doma, alebo sa vyberte len na kratšiu prechádzku.

Špeciálne ohrozené sú malé deti. Treba im obliekať viacero vrstiev, dbať na nepremokavé materiály, najmä čo sa týka nôh. Čapica by mala dobre sedieť – vhodná je „ušianka“, ktorú možno aj zaviazať pod bradou. Rukavice by mali byť teplé, ale nie príliš tesné. Nezabudnite dieťaťu na tvár naniesť asi 15 minút pred odchodom ochranný krém bez obsahu vody – nájdete ho aj v bežnej drogérii. Počas pobytu vonku buďte pozorní, dieťa v zápale hry nie vždy oznámi, že má premočené rukavice, alebo mu je zima.


Mohlo by vás zaujať: Zima zaskočila cestárov: Toto VIDEO už videli milióny ľudí, reťazová nehoda je ako z grotesky


Pozor aj na úrazy

S nízkymi teplotami vzduchu sa zvyšuje aj nebezpečenstvo vzniku úrazov, napríklad pošmyknutí sa na zľadovatenom chodníku, ceste či zamrznutej vodnej ploche. Dôsledkom bývajú často zlomeniny horných a dolných končatín. Ďalej sú to podvrtnutia a úrazy hlavy. ,,Ak ide o staršieho alebo chronicky chorého človeka, môže mať i obyčajný pád až fatálne následky,“ upozorňuje Miroslav Nagy, hlavný inštruktor záchrannej služby.

Pri páde si treba chrániť najmä hlavu, pokúsiť sa padať na zadok alebo chrbát a zmierniť dopad rukami. ,,Je lepšie mať zlomenú ruku než rozbitú hlavu. Pri jej zranení môžu byť následky oveľa vážnejšie,“ odporúča Nagy. Stlmiť náraz a zmierniť následky úrazu pomôže aj hrubá vetrovka, pokrývka hlavy či rukavice.


Aké skúsenosti máte s omrzlinami vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame