Výber elektrospotrebiča: Ktorý má najmenšiu spotrebu a ušetrí vám peniaze?

energia

SITA

Hoci výber správneho elektronického pomocníka do domácnosti občas pripomína sizyfovskú úlohu, výrobcovia majú povinnosť tento zložitý proces uľahčiť. Slúžia na to štítky, ktoré obsahujú údaje práve o tých parametroch, ktoré by ste pri kúpe mali najviac zohľadniť. Poradíme vám, ako sa v nich zorientovať a čo všetko z nich môžete vyčítať.
Vyznajte sa v elektrospotrebičoch: Čo všetko vám prezradia ich štítky?

Na čo energetický štítok vlastne slúži?

Aj keď z pohľadu niektorých zákazníkov môže ísť o zbytočnú nálepku, v skutočnosti zahŕňa dôležité informácie. Keďže v našich domácnostiach sa to zvyčajne doslova hemží elektrospotrebičmi, pri kúpe by nás mala najviac zaujímať energetická náročnosť a účinnosť. A vďaka tomu, že údaje o energetickej triede či spotrebe máme k dispozícii, v predajni si môžeme porovnať hneď niekoľko výrobkov rovnakej kategórie.

V našich končinách sú výrobcovia povinní označovať domáce elektrospotrebiče takýmito štítkami od 1. mája 2002. Aj tie však medzičasom prešli vývojom, a preto v súčasnosti máme na trhu štítky zhodné s ostatnými členskými krajinami Európskej únie.

Energetický štítok musí byť jasne viditeľný a ľahko čitateľný, preto sa spravidla umiestňuje na vrchnej alebo prednej časti produktu. V prípade internetového alebo katalógového predaja musia byť informácie zo štítku pre spotrebiteľa dostupné ešte pred samotnou kúpou.


Mohlo by vás zaujímať: Aj domáce spotrebiče treba udržiavať: Predĺžte ich život na maximum


Energetická trieda

Donedávna boli síce elektrospotrebiče rozdelené do siedmich tried od A po G, najnovšie k nim pribudli ďalšie tri energetické triedy: od A+ po A+++. Je to kvôli tomu, aby výrobcovia mohli zákazníka zaujať najmä svojím pokrokom. Za A+ sa označovala spotreba energie menšia alebo rovná 0,17 kWh. Čo sa však kedysi považovalo za veľký úspech, je dnes samozrejmosťou a tieto čísla dokážu ísť ešte nižšie. Energetická trieda, do ktorej je zaradený vami vybraný elektrospotrebič, je uvedená v čiernej šípke.

Spotreba elektrickej energie

Je uvádzaná v kWh, pričom štandardy sa menia v závislosti od toho, aký druh spotrebiča kupujete. Napríklad, pri práčke sa spotreba energie  vypočíta ako mix programov na pranie bavlny pri plnom a polovičnom naplnení pri 60 a 40 °C a režimu, v ktorom práčka neperie. Pri umývačke riadu zas údaj hovorí o tom, aká je spotreba energie pre 280 cyklov normovaného programu v kombinácii s režimom StandBy. Tento parameter sa teda viac nezohľadňuje na jeden cyklus, ale v rámci celého roka.


Mohlo by vás zaujímať: Kupujete žehličku? Poradíme, ktorá je pre vás najlepšia


Aké ďalšie údaje možno vyčítať?

práčka – štítok na práčke vám musí prezradiť kapacitu naplnenia v kilogramoch, ročnú spotrebu vody v litroch (symbolom je modrý vodovodný kohútik), hlučnosť v decibeloch a triedu odstreďovania (aký objem vody sa z bielizne odstredí)

chladnička s mrazničkou – na štítku nájdete údaje o obsahu chladiacej a mraziacej časti v litroch a takisto jej hlučnosť

umývačka riadu – k štandardom patrí informácia o ročnej spotrebe vody v litroch a hlučnosti v decibeloch, zistiť však môžete aj to, výkon sušenia a koľko štandardných jedálenských súprav do nej zmestíte

Zdroj: SITA, SITA, Johnny
Odporúčame