Vyberajte diéty s rozumom: Tieto ohrozujú vaše zdravie!

diéta chudnutie

photl.com

Jednostranné diéty môžu podľa lekárov poškodiť zdravie, trvalé schudnutie však neprinesú. Odborníci varujú pred redukčnými režimami, ktoré odmietajú niektoré potraviny, ako napríklad Atkinsonova diéta zakazujúca sacharidy, či pred vegánstvom, ktoré úplne vylučuje živočíšne bielkoviny. Rizikové sú i diéty, ktoré sa striktne orientujú len na jednu alebo niekoľko potravín, ako denne ananás či vajce na tvrdo.

„Aby sme diétne opatrenia prežili v zdraví, mali by sme poznať tri základné pravidlá a vyberať si diéty, ktoré ich spĺňajú. Zloženie diéty musí byť pestré a obsahovať bielkoviny, sacharidy a tuky v správnom pomere a zložení. Príjem a výdaj energie musí byť v rovnováhe a zmeny sa majú diať pomaly a dlhodobo, „povedal predseda Fóra zdravej výživy Jan Piťha.

Podľa Pavla Suchánka z Fóra zdravej výživy nespĺňa tieto požiadavky ani módna paleolitická diéta. „Zásadným problémom tejto diéty je, že radí konzumáciu veľkého množstva tučných mliečnych výrobkov a mäsa bez ohľadu na tučnosť. Podiel bielkovín na príjme energie presahuje 35 percent, čo je dvakrát viac, než je vhodné pre prevenciu civilizačných chorôb,“ povedal.


Tiež by vás mohlo zaujať: Podvýživa možno hrozí aj vám: A to ani nemusíte vyzerať ako trieska!


Tak vysoké množstvo bielkovín by podľa Suchánka bolo prijateľné len pre úplne zdravého človeka, ktorý veľmi intenzívne športuje minimálne 1,5 hodiny denne väčšinu dní v týždni. Sporné je podľa neho tiež označenie paleolitická diéta. Strava paleolitického lovca obsahovala hlavne rastlinné semená a orechy, teda prospešné rastlinné tuky, a ryby, teda „dobré“ živočíšne tuky.

Docent Pavel Kohout z Fóra zdravej výživy čiastočne spochybnil aj takzvanú Campbellová diétu. Američan Colin Campbell ju ponúka ako najlepší spôsob liečby väčšiny civilizačných chorôb, vrátane rakoviny. Ide o prísne vegánsku diétu bez živočíšnych produktov, teda tukov a bielkovín.


Tiež by vás mohlo zaujať: V zdravom tele zdravý duch: Začnite s chudnutím ešte dnes


„Vegánska diéta môže byť jednou z možností, musí ale byť dobre nutrične zložená. Nehodí sa vždy a pre každého, nepriaznivé následky môže mať v dobe rastu, tehotenstva či choroby,“ varoval Kohout.

Pre kontrolu správnej váhy radia lekári vypočítať si index telesnej hmotnosti BMI, keď sa váha vydelí výškou. Ideálne hodnoty sú medzi 18 až 25. Pre zdravie je dôležitejší však obvod pásu, u žien by mal byť pod 80 centimetrov, u mužov pod 94 centimetrov. Ak BMI presiahne 30 a obvod pása u žien 88 centimetrov a u mužov 102 centimetrov, hrozia zdravotné problémy.

Zdroj: photl.com, ČTK
Odporúčame