Vyberáme odšťavovač: Podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe?

Odšťavovač

amazon.com

Prišla jar, s ňou slniečko a vy máte chuť spraviť niečo pre svoje zdravie? Čo takto piť každý deň čerstvú ovocnú šťavu, ktorá vám dodá množstvo vitamínov, enzýmov a minerálov potrebných pre vašu vitalitu? Na trhu existuje široká škála odšťavovačov, ktorá vám v tom pomôže.

Aby ste si mohli kúpiť ten pravý, musíte si z nich vedieť vybrať na základe dôležitých parametrov. Jednotlivé odšťavovače sa medzi sebou líšia najmä výkonom, spôsobom odšťavovania, spracovaním a oddelením dužiny od šťavy, možnosťou spracovania rôznych iných surovín a možnosťou výroby iných produktov, okrem šťavy (napr. pyré, kaša, zmrzlina, pomazánka).


Mohlo by vás zaujať: Aj domáce spotrebiče treba udržiavať: Predĺžte ich život na maximum


Aké parametre by ste mali sledovať?

  • Možnosti odšťavovania – zistite si, čo všetko je na odšťavovači možné spracovať. Niektoré druhy sú vhodné len na odšťavenie ovocia, iné na zeleninu, niektoré na tvrdé plody, iné na plody mäkké. Tento faktor je nesmierne dôležitý, pretože pri zlom výbere na základe tohto atribútu, môže aj kvalitný odšťavovač zlyhať.
  • Hlučnosť – jeden z dôležitých faktorov, pri ktorom sa treba pozastaviť. V princípe platí pravidlo, že výkonnejšie odšťavovače majú aj vyššiu hlučnosť, čo je spôsobené najmä vyšším výkonom motora. Nezabúdajte na to najmä vtedy, ak máte malé deti, alebo bývate v paneláku. Ale tiež, ak nechcete pri každodennom odšťavovaní pomaly, ale isto prichádzať o sluch. Tiež je dôležité všímať si rozmery odšťavovača, aby vám nový pomocník v kuchyni pomáhala a nezavadzal.
  • Výkon motora – nezabudnite ani na výkon motora. V zásade platí všeobecné pravidlo, že čím je výkon motora v odšťavovači vyšší, tým kvalitnejší výsledok vám tento prístroj prinesie. Nezabúdajte ani na veľkosť otvoru na vkladanie surovín. Čím je väčší, tým ľahšie sa vám bude používať.
  • Čistenie – rovnako ako každý riad, ktorý prichádza do styku s jedlom, alebo tekutinou, aj odšťavovač je potrebné po každom použití rozobrať a umyť. Nie vždy je to však také jednoduché. Niektoré výkonnejšie, špecializované odšťavovače sa komplikovane rozoberajú a ich umývanie zaberá viac času. Tiež je dôležité si dopredu zistiť, či je konkrétny odšťavovač o ktorý máte záujem, možné umývať aj v umývačke riadu. Spočiatku by vám komplikované umývanie a rozoberanie ani nemuselo vadiť, no časom, keď eufória z nového pomocníka opadne, sa tak možno stane.
  • Špeciálne funkcie – niektoré druhy odšťavovačov dokážu okrem klasickej funkcie odšťavenia a oddelenia dužiny od šťavy, spracovať aj listovú zeleninu, či bylinky. Pripraviť si v nich môžete napríklad pyré, omáčku, pomazánku a niektoré vám dokonca vedia vyrobiť aj zmrzlinu. Samozrejme, od množstva funkcií sa odvíja aj cena. Pri kúpe zvážte, či by ste tento prístroj nevedeli využiť aj na viacero funkcií, alebo naopak, či natoľko zložitý prístroj naozaj využijete.
  • Cena a záruka – ceny sa pohybujú od niekoľkých desiatok, až po niekoľko stovák eur. Všetko záleží od kvality, výkonu a množstva funkcií, ktoré odšťavovač má. Kvalitný výrobcovia týchto prístrojov poskytujú aj päťročnú záruku. Ak to myslíte s odšťavovaním vážne, neriaďte sa iba podľa ceny, pretože lacnejší odšťavovač, s malou zárukou sa vám takmer iste skôr pokazí.

Mohlo by vás zaujať: Kupujeme nový vysávač: Ako vybrať ten správny?


Druhy odšťavovačov:

  • Lisové – tieto typy veľmi kvalitne odšťavujú všetky druhy surovín a sú tiché. Treba však rátať s ich vyššou cenou.
  • Hydraulické – paria medzi najobľúbenejšie a vynikajú svojou všestrannosťou. Okrem šťavy vedia pripraviť napríklad marmeládu, zmrzlinu, maslo, omáčku, či krém.
  • Ostredivé – vhodné najmä na tvrdú zeleninu a ovocie. Problémom bývajú mäkké plody a kôstky. Kvalita šťavy je preto nižšia.
  • Citrusovače – delia sa na manuálne a elektrické. Zvyčajne pracujú na princípe tlaku, rotácie, alebo obidvoch naraz. Vyznačujú sa jednoduchosťou, nižšou cenou, no aj kvalitou.
Zdroj: amazon.com, amazon.com, Oliver
Odporúčame