Vyberáme večerné spoločenské šaty: Kedy sú lepšie krátke a kedy dlhé?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

My ženy občas stojíme pred zásadnou dilemou – Aké spoločenské šaty si obliecť na ples, firemný večierok, na oslavu či do divadla? Ak si na seba dáme šaty, ktoré nespĺňajú etiketu alebo očakávania usporiadateľov, môžeme byť zbytočne po celý večer neželaným stredobodom pozornosti. Prinášame vám preto základný prehľad a rady, kam nosiť tie správne šaty a ako byť v spoločnosti za pravú dámu.

Ples a krátke šaty?

Jedným zo základných pravidiel plesovej etikety je jednotná dĺžka šiat. Šaty by mali byť dlhé, bez ohľadu na veľkosť alebo exkluzívnosť plesu. Na menších a lokálnych plesoch sa však najmä mladšie ženy objavujú v šatách, ktoré siahajú približne do úrovne kolien. Je však lepšie nevybočovať z noriem a nájsť pre seba vhodnú veľkú alebo malú večernú róbu. Aj v jednoduchých dlhých šatách, ktoré pristanú vašej postave, sa môžete cítiť výnimočné. O čo jednoduchšia je róba, o to viac pozornosti venujte make-upu, účesu, nechtom a doplnkom. Pozor! Náramkové hodinky nechajte tento večer doma.

 


Mohlo by vás zaujať: Plesové šaty pre zrelú ženu? Pozrite, čo mali oblečené známe Slovenky na Plese v opere a inšpirujte sa!


Večer v divadle, opere alebo v múzeu

Kultúrne udalosti nie sú našim denným chlebíčkom, a aj preto je zvykom sa na túto príležitosť decentne vyparádiť – predovšetkým z úcty k účinkujúcim a priestorom. Viac ako inokedy platí, že dámy by mali ladiť k pánom, alebo ak idete na akciu skupinka kamarátok, skúste nájsť spoločnú „módnu reč“, aby ste na seba jednou členkou nestrhávali pohľady ostatných ľudí. Na premiéru v divadle si môžete vziať malé spoločenské šaty s dĺžkou okolo kolien. Na udalosti menšieho formátu vystačíte aj so slušivou blúzkou a púzdrovou sukňou alebo sukňou do tvaru A.

Firemný večierok ako príležitosť zaujať

Večierky, ktorých úlohou je najmä upevniť vzťahy medzi kolegami a nadriadenými majú zvláštnu príchuť. Vždy sa nájde niekto, kto to preženie rečami, s alkoholom alebo vyčnieva svojim oblečením. Máme pre vás dve základné rady – pozrite si fotky z minulých rokov a pouvažujte, čo vám môže firemný večierok priniesť. Ak sa idete iba zabaviť s kolegami, smelo siahnite po pekných ženských šatách v strednej dĺžke, s pútavým zdobením flitrami či čipkou. Ak sa chcete porozprávať o možnom povýšení, stavte na eleganciu, lichotiaci decentný strih a matnejšie materiály.


Mohlo by vás zaujať: Plesová sezóna je tu: Aké šaty sú in a podľa čoho si ich vyberať?


Koktejlové šaty na rodinné oslavy aj pracovné pohovory

Za „koktejlky“, šaty siahajúce po kolená, môžeme poďakovať Christianovi Diorovi, ktorý s nimi v 40. a 50. rokoch 20. storočia urobil veľkú módnu revolúciu. Môžu mať rovný strih rozširujúci sa smerom ku kolenám, s prestrihom v páse. Nosia sa s bolerkom či kabátikom, môžu byť hladké, ale aj čipkované. Patria k obľúbeným stáliciam nášho šatníka, ktoré sa dajú počas roka využiť častejšie ako dlhé šaty. Najmä, ak sme majiteľkami pekných rovných nôh! Kedy využiť ich potenciál? Hodia sa takmer na všetky rodinné slávnosti (svadbu, krst, promócie), na pracovné pohovory a samozrejme vždy, keď sa chceme cítiť nežne a žensky.

Romantická večera ako za mlada

Ako sa (ne)obliecť na rande/romantickú večeru? Svojho milovaného muža by sme mali očariť pôvabnosťou. Aby večer prebehol podľa očakávaní a vzťah utužil, je dôležité byť iná ako v bežný deň. Takže žiadne nohavice alebo džínsy s tričkom! Buďte presne taká, ako na začiatku vzťahu. Zvýraznite šatami na sebe to, na čo má váš chlap slabosť. A keďže sa chcete cítiť aj pohodlne, stavte na šaty či sukňu po kolená, ktoré nikde netlačia, nehryzú a dá sa v nich dobre dýchať aj po večeri s dezertom.


Ktoré spoločenské šaty máte najviac v obľube vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame