Vyberte sa s batohom po Slovensku: Tieto miesta treba vidieť!

Príroda

sxc.hu

Mnohí z vás určite cestujú za oddychom do okolitých krajín. Dovolenky pri mori, či v zahraničných horách ako napríklad Alpy, sú pre mnohých veľkým lákadlom. No aj Slovensko má čo ponúknuť. Je možné, že v mladosti ste pocestovali už všetko na čo ste mali chuť, no rodnú domovinu ste akosi zanedbávali? Teraz je ideálna doba to napraviť!

Na ako dlho vyraziť?

To je len na vás. Ak bývate v turisticky atraktívnej lokalite, no napriek tomu svoje okolie dôkladne nepoznáte, stačí vám aj jediný deň. Dobré je však vyčleniť si o čosi viac času. S rozmachom zľavových portálov sa stali veľmi populárne pobyty na víkend. V príjemnom hoteli či chalupe strávite dve noci a načerpáte sily potrebné do ďalšieho týždňa. Tieto ponuky sú veľmi výhodné predovšetkým z finančného hľadiska. Častokrát si takýto výlet môžete dopriať už za 60 eur pre dve osoby. Nájsť sa dajú dokonca aj lacnejšie – záleží na mieste, na ktoré sa vyberiete. Veľakrát sú v cene zahrnuté raňajky, niekedy dokonca polpenzia či možnosť počas pobytu využívať bazén či wellnes. So starými kamarátmi si zas môžete dopriať turistickú dovolenku na Slovensku aj na týždeň. Narazíte na množstvo chát, ktoré si môžete prenajať celé, navyše vás to ani nebude stáť veľa. Kam sa za príjemnou turistikou na Slovensku vybrať? Dnes vám predstavíme niekoľko možností. Ide o túry, ktoré sú o niečo náročnejšie ako prechádzka v parku či lese vo vašej blízkosti, no buďte bez obáv. Nečakajú vás žiadne záludné prekvapenia, alebo neprekonateľné prekážky. Tieto túry si vychutná každý.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tip na výlet: Navštívite niektorú zo slovenských jaskýň!


Západné Slovensko je často prehliadané

Aj keď sa táto časť našej krajiny nemôže pýšiť vysokými horami, má svoje čaro. Túlavé topánky vás zavedú predovšetkým do dolín Považského Inovca a Malých Karpát. Malé Karpaty sú jednou z najznámejších vinohradníckych oblastí. Vinohradnícku históriu najviac spoznáte v mestách ako je Modra, Pezinok, Svätý Jur. Turisticky atraktívnymi sú hrad Červený kameň, Čachtický hrad či Smolenický zámok. Milovníci kopcov musia určite navštíviť bratislavský Kamzík, z ktorého vrcholu je nádherný výhľad na celé naše hlavné mesto. Cieľom vašej túry môže byť Biely kríž, alebo známa Pezinská Baba. Ak predsa len radi zdolávate najvyššie vrcholy pohorí, Záruby budú pre vás povinnosťou. Panoramatické výhľady z Havranej skaly, príjemný chládok bukového lesa, to všetko vám bude spríjemňovať cestu. Uprednostňujete potulky po zalesnených vrcholoch a dolinách? Považský Inovec je to pravé. Najvyšší vrchol Inovec napriek tomu vďaka vyhliadke ponúka zaujímavý pohľad ponad koruny stromov. Máte radšej miesta, kde nestretnete množstvá turistov? Máme pre vás tip vybrať sa na hrad Tematín. Jeho zrúcanina je schovaná pred zrakmi ľudí a ak budete mať šťastie, nestretnete tu ani nohu. Do sýta si tak vychutnáte okolitú prírodu, nevýhodou ale je, že všetky zásoby si musíte niesť so sebou. Celé pohorie je možné absolvovať ako hrebeňovku, to je však už o niečo náročnejšie. Preto odporúčame menej náročné túry, napríklad z Piešťan na vrchol Marhát s vyhliadkovou vežou.

Stredné Slovensko – takmer nekonečné možnosti

V tomto prípade je veľmi ťažké dať vám nejaké tipy. Vyberie si totiž skutočne každý. Zaujímavé sú Súľovské skaly, cestou navštívite aj Súľovský hrad. Ak máte radi hôľnaté kopce, Malá Fatra ponúka mnohé možnosti. Zo stredne náročných túr sú zaujímavé tie na Kľak a Malý Rozsutec. Tiesňava Jánošíkove diery sa postará o nezabudnuteľný zážitok. Veľká Fatra ponúka predovšetkým veľké množstvo hlbokých a malebných dolín, napríklad Gaderská či Blatnická dolina. Nesmieme zabudnúť na časť Západných Tatier, či na Nízke Tatry. Ak je pre vás výstup náročný, môžete si cestu na Chopok skrátiť lanovkou a odtiaľ to už zvládne každý. Neďaleko je aj na známy Ďumbier. Nájdete tu aj vysokohorské chaty poskytujúce vítané občerstvenie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tip na výlet: Vychutnajte si noc na slovenských zámkoch


Východné Slovensko – vysoké hory, hlboké rokliny

Táto oblasť je zaujímavá hlavne kvôli Vysokým Tatrám. Medzi stredne náročné trasy patrí prechod Tatranskou magistrálou zo Starého Smokovca cez Zamkovského chatu na Skalnaté pleso. Zaujímavý je aj výlet na chatu pri Zelenom plese, Zbojnícku, alebo Téryho chatu. Rôzne tatranské plesá sa na vás už taktiež tešia. Pýchami východu sú aj Slovenský kras a Slovenský raj. Ten je známy svojimi hlbokými roklinami, odporúčame roklinu Piecky. Tí, ktorí sa neboja výšok, môžu skúsiť Prielom Hornádu. Aj východnejšie časti našej krajiny ponúkajú mnohé prírodné krásy. Navyše nie sú až tak turisticky navštevované, preto si vašu túru skutočne vychutnáte v takmer neporušenej podobe. Pekná je túra na Sninský kameň, ktorého nadmorská výška je vyše 1000 m n.m. Takmer pri ukrajinskej hranici sa nachádza zaujímavý náučný chodník vedúci okolím dedinky Ulič.

Kam sa vybrať?

Je nemožné čo len vymenovať všetky zaujímavé túry na Slovensku. Kam sa vyberiete je len na vás. Spomínali sme zľavové portály. Ak sa niekam vyberiete vďaka nim, je takmer jedno kam. Keď narazíte na výhodnú ponuku, neváhajte. Takmer každý kút Slovenska poskytne na tých pár dní toľko možností, že všetky ani nevyčerpáte. Preto sa nebojte objaviť čaro a krásu, ktorá nám leží doslova pod nosom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, SITA, David
Odporúčame