Vybočený palec na nohe vie potrápiť: Utíšte bolesti vďaka našim tipom

Nohy

thinkstockphotos.com

Hallux, alebo vybočený palec, je neprirodzená kostnatá hrča na palci, ktorá sa tvorí keď hmotnosť tela trvalo a nerovnomerne tlačí na kĺby a šľachy v nohe. Kĺb palca sa tak zväčšuje a začne vyčnievať.

Táto bolestivá deformácia môže nastať u kohokoľvek. Väčšinou ňou však trpia ženy. Vo veľkej väčšine prípadov totiž za to môže nosenie príliš úzkej obuvi, alebo obuvi na vysokom podpätku. Ďalšími možnými faktormi, ktoré ovplyvňujú vznik halluxu, sú dedičnosť, zranenia nôh a určité typy artritídy. Nepríjemnú bolesť, ktorou je vybočenie palca sprevádzané, je však pri dodržiavaní istých zvykov možné zmierniť.

Uvoľňujúci ľadový obklad

Pokiaľ ide o počiatočné štádium halluxu, nepríjemné pocity zvyčajne nastávajú po dlhšom čase na nohách a teda  namáhaní chodidiel. Nejde teda o konštantne pretrvávajúcu bolesť. Na zmiernenie ťažkostí v tomto prípade obvykle poslúži ľadový obklad. Nízka teplota dočasne ochromuje nervové zakončenia a poskytuje nohám úľavu. Hrsť drveného ľadu v tenkom uteráku priložte k postihnutej oblasti na 10 minút. Potom si dajte pauzu na 10 minút a postup opakujte aj trikrát.

Upokojujúca olejová masáž

Táto metóda je tiež vhodná najmä v počiatočných štádiách. Zlepšuje sa pri nej krvný obeh, vďaka čomu dochádza k úľave. Pravidelná masáž dokonca môže zastaviť aj rast hrče. Na boľavé miesto votrite jemnými ale intenzívnymi krúživými pohybmi trochu teplého ricínového, olivového alebo kokosového oleja. Masáž by mala trvať 10 minút a pokojne si ju doprajte aj trikrát denne.


Mohlo by vás zaujať: Diagnóza vybočené palce: Čo môžete podniknúť pre ich záchranu?


Pomáhajú aj cviky

V mnohých prípadoch vhodné cviky pomáhajú zachovať pružnosť špičky chodidla, čím predchádzajú vzniku bolestí. Zároveň môžu spomaliť vybočenie palca a vzniku hrče. Jedno z účinných cvičení môžete vyskúšať hocikde, kde nemusíte mať na nohách topánky. Ide o striedanie polôh prstov. Najskôr ich na 10 sekúnd vystrite a napnite, potom na ďalších 10 sekúnd skrčte. Opakujte niekoľko minút. Takéto cvičenie pomáha posilňovať aj svaly nôh a chodidiel.

Kúpeľ s magnéziovou soľou

Tento spôsob je účinný aj vo vyšších štádiách halluxu, kedy bolesť nie je podmienená len záťažou. Vysoký obsah horčíka v soli do kúpeľa totiž pomáha regulovať hladinu pH v tele, čo je nevyhnutné v boji proti zápalu a bolesti. Rozpustite v teplej vode hrsť magnéziovej soli a nohy máčajte aspoň 10 minút. Po skončení ich dôkladne vysušte a doprajte si ešte masáž s teplým olivovým alebo kokosovým olejom. Robte tak trikrát týždenne.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Kurkumová kúra

Kľúčovou zložkou je kurkumín, ktorý má schopnosť blokovať bolesť a tiež znižovať zápal. Kurkuma môže byť použitá lokálne, no pokojne ju môžete pridať aj do svojho jedálnička. Pre lokálne použitie budete potrebovať pastu z kurkumy. Tú si pripravíte tak, že zmiešate polku kávovej lyžičku kurkumového prášku s trochou olivového oleja. Zmes nanášajte priamo na boľavé miesto trikrát denne niekoľkých dní.

Harmančekový obklad

Harmanček je populárna a najmä efektívna bylinka, pokiaľ ide o uvoľnenie bolestí. Má protizápalové vlastnosti a pokiaľ nie je vybočenie palca vo vyššom štádiu, môže dokonca pomôcť zmenšiť vzniknutú hrču. Pripravte si klasickým spôsobom šálku harmančekového čaju, ktorý vypijete, no vrecúško namiesto vyhodenia prikladajte na boľavé miesto. Opakujte to trikrát denne. Alebo pred spaním masírujte postihnutú oblasť harmančekovým esenciálnym olejom.


Mohlo by vás zaujať: Kostný výrastok na palci nohy trápi takmer polovicu z nás: Čo sa s ním dá robiť?


Zabudnite na vysoké opätky

Ak chcete minimalizovať rozvoj hrče, rovnako ako potrebu chirurgického zákroku, venujte pozornosť svojej obuvi.

  • Dbajte na to, aby špička topánok poskytovala dostatočný priestor, aby sa v nej prsty zbytočne nestláčali
  • Používajte polstrované vložky do topánok, ktoré tlak hmotnosti rozptýlia do celého chodidla, čím bude špička menej namáhaná
  • Topánky s vysokým opätkom nenoste dlhšie než tri hodiny vkuse, opätky vyššie ako 5 cm sú nevhodné
  • Vyberajte obuv, ktorá sa prispôsobuje tvaru vašej nohy, nikdy nie naopak, chodidlá do topánok nasilu nevtláčajte
  • Vyhýbajte sa i tesne priliehajúcim ponožkám alebo pančuchám
  • Doprajte nohám oddych, pokiaľ možno, pravidelne si aspoň na chvíľu vyzujte topánky

Kedy je nutný chirurgický zákrok?

Halux je progresívna deformácia a pokiaľ sa jej včas nevenuje pozornosť, zvyčajne sa postupne zhoršuje. V prípade, že vám vybočený palec obmedzuje pohyb či bolesti pretrvávajú, môže pomôcť chirurgický zákrok. Pri menších výrastkoch stačí prostredníctvom menšieho rezu nežiaducu kosť mechanicky vyhladiť dlátkom či pilníkom. Zvyčajne ide o časovo nenáročný zákrok. Väčšie deformácie už vyžadujú invazívnejší zásah. V takomto štádiu je zväčša potrebné prsty dať na správne miesto a palec zafixovať drôtom. Moderné metódy využívajú dvojmilimetrové titánové platničky, ktoré v chodidle zostávajú natrvalo.


Máte vlastné skúsenosti s vybočenými palcami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame