Vyčistite žehličku od pripálenín či vodného kameňa: Jednoducho a účinne!

žehlenie

thinkstockphotos.com

Žehlička je neoceniteľným pomocníkom v domácnosti, vďaka ktorému každé ráno odchádzame z domu upravení ako zo škatuľky. Stačí však chvíľka nepozornosti alebo dlhodobé používanie tvrdej vody a žehlička si prestane plniť svoju funkciu. Ak aj tá vaša nutne potrebuje generálku, nezúfajte. Máme pre vás zopár tipov, s ktorými ju dáte raz-dva do poriadku.

Na čo pri žehlení treba dávať pozor?

V dnešnom svete technologických vymožeností už pripálené žehliace plochy nie sú častým javom, no ak sa vyskytnú, zvyčajne je na vine naša nepozornosť. Dôvodom môže byť, napríklad, to, že rozpálenou žehličkou prejdeme po potlači daného odevu. Ďalším možným prehreškom je, ak na žehličke nastavíme vyššiu teplotu, akú daný materiál znesie. Vyhnúť sa tejto situácii je pritom jednoduché. Nastavte nízku teplotu, vyskúšajte ju na najmenej viditeľnom mieste a postupne pridávajte stupne. Ak ste sa ale predsa len zmýlili a žehličku pripálili, ešte za horúca skúste prilepené nečistoty čo najviac odstrániť mechanicky. Pomôcť vám môže tupá hrana noža alebo špachtľa, no pohybujte nimi opatrne, aby ste zbytočne nenarobili škrabance a neznehodnotili žehliacu plochu.


Mohlo by vás zaujímať: Strávte pri žehlení menej času: Tipy a triky ako ho urýchliť


Účinná zubná pasta

Počuli ste už o triku na dokonalo žiarivé tenisky, vyčistené ako nové? Stačí na syntetický materiál (nie textil) naniesť trochu zubnej pasty a po chvíli drhnutia s kefkou sa dostaví želaný výsledok. Spomínaný zázrak ústnej hygieny dokonca používajú aj šperkári na čistenie ťažko prístupných miest svojich umeleckých diel z rôznych kovov. Nie je preto nijakým prekvapením, že zubná pasta sa osvedčila aj pri odstraňovaní pripálenín zo žehliacej plochy. Tú necháme najskôr vychladnúť a následne si na handričku vytlačíme kúsok pasty. Po zbytkoch nečistôt prechádzame krúživými pohybmi, až kým žehliaca plocha nie je znova čistá. Nakoniec ju ešte dobre vytrieme inou handričkou namočenou v čistej vode a necháme vyschnúť.


Mohlo by vás zaujímať: Žehlička udržiava šaty vo forme už celé stáročia: Zistite viac o jej histórii


Ocot ako neporaziteľný čistiaci prostriedok

Už naše staré mamy vedeli, že ocot je v domácnosti jednoducho nenahraditeľný. Hodí sa totiž nielen pri príprave pokrmov, ale tiež pri odstraňovaní špiny a zápachu, alebo na prírodnú dezinfekciu povrchov. Žehliacu plochu ním vyčistíte tak, že v ňom dôkladne namáčate bavlnenú handričku alebo plátno (prípadne plienku). Tkaninu vyžmýkajte a následne po nej prechádzajte zohriatou žehličkou tak, akoby ste ju išli vyžehliť. V prípade potreby celý postup zopakujte, no dávajte pozor, aby sa ocot nedostal do naparovacích otvorov.

So soľou radšej opatrne

Zrnká soli síce môžu pôsobiť ako dokonalé abrazívne častice, no opatrnosť je rozhodne namieste. Je totiž nevyhnutné predísť tomu, aby sa čiastočky soli dostali do otvorov, ktorými uniká para. Zároveň tiež riskujete, že nimi poškriabete kvalitnú žehliacu plochu. Tento spôsob čistenia je teda vhodný najmä pre staršie modely žehličiek. Žehličku si najskôr zahrejte, potom soľ rozsypte v tenkej vrstve na voskovaný papier alebo ten, ktorý používate na pečenie. Krúživými pohybmi neustále prechádzajte žehliacou plochou po soli, až kým sa pripálené nečistoty celkom nevytratia.


Mohlo by vás zaujímať: Cibuľa vyčistí gril, soľ žehličku, cola pripálený obed: Presvedčte sa sami!


Trampoty s vodným kameňom

Ak bývate v lokalitách s veľmi tvrdou vodou, najúčinnejšou zbraňou proti vodnému kameňu je prevencia. Tá v prípade žehlenia spočíva v tom, že namiesto vody z vodovodného kohútika budete používať destilovanú. Kúsky vodného kameňa nielenže znižujú životnosť samotnej žehličky, no keď sa pri žehlení postupne uvoľnia, dokážu zašpiniť vašu vypratú bielizeň. Samotné čistenie chce občas poriadnu dávku trpezlivosti. Najskôr rozpáľte prázdnu žehličku na maximálnu teplotu a následne do príslušnej priehradky nalejte studenú vodu. Stláčaním tlačidla na vypudenie pary docielite, že sa kúsky vodného kameňa cez otvory v žehliacej ploche samé vymrštia von.


Podarilo sa vám vyčistiť pripálenú žehličku? Podeľte sa o svoj návod s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame