Vyhadzujete vajcia zo svojho jedálnička? Robíte chybu, sú totiž na nezaplatenie

Vajcia

thinkstockphotos.com

Možno aj niektorí ľudia vo vašom okolí zo svojho jedálnička nadobro vylúčili vajcia. Napriek neblahej povesti, ktorá vajcia posledné desaťročia sprevádzala, nejde o veľmi správny ťah. Patria totiž medzi najvýživnejšie potraviny. Obsahujú trochu z takmer každej potrebnej živiny a pokiaľ ich budete prijímať v primeranom množstve, nemusíte sa obávať ani zvýšeného cholesterolu.

Vašej postave prospejú

Jedno vajíčko má približne 70 kalórií (cca 15 má bielok, cca 55 žĺtok), takže nejde o žiadnu kalorickú bombu. V porovnaní s inými potravinami je však obrovským zdrojom kvalitných bielkovín. Zasýtia človeka rýchlejšie a prirodzene platí úmera: čím skôr ste sýti, tým menej zjete. Okrem toho ide o výbornú potravinu ak sa snažíte popracovať na svojich svaloch. Nie nadarmo sa vajcia používajú aj na výrobu proteínových nápojov určených športovcom.

Rýchlejšie zaspíte

Vybrať si na večerné jedlo tie správne potraviny je veľmi dôležité, pretože vo veľkej miere ovplyvňujú aj náš spánok. Vajcia patria medzi tie potraviny, ktoré výdatný spánok podporujú. Obsahujú aminokyselinu ovplyvňujúcu tvorbu serotonínu, ktorý vyvoláva ospalosť. Dôležité však je koľko vajec a s čím ich večer zjete.  Príliš ťažký pokrm vám môže v noci narobiť problémy. Odporúča sa, aby nebol nebolo pikantný a mastný a aby nepresiahol 600 kalórií. Takže radšej ako plnenú omeletu si na dobrý spánok dajte vajce s hriankou.


Mohlo by vás zaujať: Pravda o vajíčkach: Pomáhajú proti starnutiu aj počas diéty


Vajíčka ako prevencia dobrého zraku

V procese starnutia má zrak tendenciu zhoršovať sa, avšak niektoré živiny dokážu tento jav spomaliť. Medzi ne patrí aj luteín a zeaxantín, ktoré pomáhajú tvoriť sietnicu oka. Veľké množstvo týchto silných antioxidantov obsahuje vaječný žĺtok. Jeho konzumáciou preto môžete zníži riziko vzniku šedého zákalu.  Takisto je výborným zdrojom vitamínu A, ktorého nedostatok je jednou z príčin slepoty. Využite tak vajcia ako prevenciu a zabezpečte si do budúcnosti lepší zrak.

Potravina pre mozog, posila pre imunitu

Jedno veľké vajce obsahuje štvrtinu odporúčaného denného príjmu selénu, ktorý podporuje imunitný systém a reguluje činnosť štítnej žľazy. Ak sa nechcete trápiť s vírusmi a infekciami, zaraďte do svojho jedálnička minimálne 3-4 vajcia týždene. Určite by ich mali konzumovať deti trpiace nedostatkom selénu, aby sa vyhli chorobám, ktoré môžu ovplyvniť srdce, kosti i kĺby.

S vitamínmi B sa často spája dôležitá látka cholín. Ten je potrebný k stavbe bunkových membrán a zohráva dôležitú úlohu v produkcii signálových molekúl v mozgu. Vajcia obsahujú viac ako 100 mg tejto dôležitej živiny. Bohužiaľ, väčšina ľudí cholínu neprijíma dostatok.


Mohlo by vás zaujať: Pravdy a mýty o cholesterole: Čomu veriť a čo nebrať až tak vážne?


Vajíčkami ku kráse

O tom, že vajcia pomáhajú pri skrášľovaní, nás denno-denne presviedčajú rôzne zábaly či masky, ktorých súčasťou vajcia sú. Účinné sú však aj vtedy, ak ich pravidelne prijímame v potrave. Vitamíny skupiny B sú potrebné nielen pre zdravie pečene či očí, ale aj pre krásu kože a vlasov.

Vajíčkovú diétu radšej neskúšajte

Niektorí ľudia sa spoliehajú na účinky vajíčkovej diéty, no z viacerých dôvodov nie je vhodná. Neopiera sa o vyváženú stravu, pretože sa v nej eliminuje množstvo potravín a zeleniny. Problémovým je aj nedostatok sacharidov, čo spôsobí, že nemusíte mať dostatok energie na fyzickú námahu. Tiež vás čaká pocit únavy a nevoľnosti. Veľa vajec môže spôsobiť aj zápchu, nadúvanie či zápach z úst. Vajíčková diéta určite nie je správnym spôsobom ako znížiť váhu, navyše sa s vysokou pravdepodobnosťou dostaví jo-jo efekt.


Ako často a v akých množstvách si vajcia doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame