Vyhnite sa Alzheimerovi: Zmýšľajte o senioroch pozitívnejšie

Senior

thinkstockphotos.com

Myslíte si, že starí ľudia sú otravní a celí popletení? Nezabudnite, že raz aj vy budete mať sedemdesiat či osemdesiat (ak pánboh dá). A práve vaše názory na seniorov môžu predpovedať, ako zostarnete vy.

Aký máte pocit zo starých ľudí? Odpoveď na túto otázku sa zdá byť spojená s tým, ako dobre sa náš mozog bude brániť proti Alzheimerovej chorobe. Vyplýva to z dvoch štúdií, ktoré boli zverejnené v časopise Psychology and Aging. Vedci z Yaleovej školy verejného zdravia tvrdia, že je to vôbec prvýkrát, čo sa podarilo nájsť spojenie medzi týmto rizikovým faktorom a zmenami na mozgu súvisiacimi s Alzheimerovou chorobou.

Za akých starých ľudí považujete…

Prvá štúdia sa zamerala na stereotypy, ktoré sa k starobe často priraďujú. Účastníci, ktorí mali po štyridsiatke, dávali body podľa toho, do akej miery sa stotožnili s celou škálou stereotypných tvrdení, ako že starší ľudia sú nesvojprávni, alebo starší ľudia majú problém učiť sa nové veci„.

…takými aj budete

Asi o 25 rokov neskôr, keď mali ľudia z tejto skupiny priemerne 68 rokov, začali vedci so sériou snímok magnetickej rezonancie, aby zmerali objem hipokampu. Zmenšenie tejto časti veľkého mozgu je spájané s Alzheimerovou chorobou. A vedci zistili, že ľudia, ktorí o štvrť storočia predtým mali najviac negatívny názor na starnutie, mali úbytok hipokampu najväčší.


Mohlo by vás zaujať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


V druhej štúdii vedci merali ďalšie dva mozgové znaky Alzheimerovej choroby, tentoraz pri pitve zosnulých účastníkov štúdie. Aj v tomto prípade boli výsledky zhodné a zmeny na mozgu boli výraznejšie u ľudí s negativnejšími názormi na stereotypy spojené so starobou než u tých, ktorí sa na starnutie pozerali optimistickejšie.

Zmeňme pohľad na starobu

Môže to byť dosť neradostné pomyslenie, že negatívne kultúrne stereotypy ohľadom veku môžu mať tak hlboký vplyv na to, ako náš mozog starne tým skôr, že stereotypy svojej kultúry preberajú štvorročné deti. Ale na výsledky štúdie sa pozerať aj z opačného hľadiska ak nájdeme spôsoby, ako v rámci celej spoločnosti podporiť pozitívnejší pohľad na starobu, môžu na tom naše mozgy byť s postupujúcim časom o niečo lepšie, uvádzajú autori štúdie.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti s Alzheimerom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame