Vyhnite sa obávanému Alzheimerovi: Trénujte mozog podľa našich tipov

Žena

thinkstockphotos.com

Svieža myseľ je každodennou potrebou a zároveň slúži ako prevencia pred Alzheimerovou chorobou. Trénovať mozog môžete okrem lúštenia krížoviek, hrania pexesa, či riešenia sudoku aj pri rôznych bežných príležitostiach. Zabavíte sa, využijete užitočne čas a nič vás to nestojí. Navyše získavate – pravidelnou aktivitou budujete nervové spoje, čo je účinným preventívnym programom najmä pre ľudí v zrelom a seniorskom veku.

Letáky

Plná schránka letákov sa dá využiť na mentálne a pamäťové cvičenia. Možností je kopec. Začať môžete jednoduchým cvičením pre prváčikov. Vezmite si pero a zakrúžkujte v letáku čo najrýchlejšie všetky písmená A alebo akékoľvek iné, ktoré si vyberiete. Ak vás baví vystrihovanie, povystrihujte z akciových letákov obrázky rôznych druhov tovaru aj s názvom a cenou. Potom môžete začať zoraďovať, možností máte viacero:

  • ukladajte obrázky do radu podľa ceny, od najlacnejších po najdrahšie
  • zoraďte tovar na obrázkoch podľa názvu v abecednom poradí
  • vytvorte z obrázkov skupiny podľa ceny, napr. tovar do 5 €, ďalšia skupina v hodnote 5-10 € atď.
  • vytvorte si fiktívny košík a ukladajte doňho tovar do výšky vami zvolenej sumy nákupu, napr. 25 €

Mohlo by vás zaujímať: Dobrú pamäť máte vo svojich rukách: Ako si ju udržať čo najdlhšie?


Pamäťové cvičenia

Skúste si zapamätať telefónne čísla z inzertnej rubriky alebo ponukových letáčikov, ktoré sú vystavené na miestach, kde sa obvykle čaká. Začnite jedným telefónnym číslom, pričom využívajte pamäťové háčiky z vám blízkych udalostí ako dátumy narodenia, známe adresy, variácie z kartových hier. Postupne si ukladajte do pamäti ďalšie čísla, ak túto činnosť trénujete pravidelne, vaša kapacita sa rozširuje. A nikdy neviete, kedy práve takto náhodne zapamätané číslo využijete v praxi.

Počítajte

Počítanie je dobrým cvičením pri cestovaní prostriedkami verejnej dopravy alebo pri čakaní u lekára, v banke, či na úrade. Počítať môžete čokoľvek, táto aktivita zároveň rozvíja pozorovací talent a fantáziu. Zopár nápadov, čo možno počítať:

  • dlaždice alebo obkladačky
  • okná na budovách
  • autá, ktoré vás minuli, prípadne autá určitej farby
  • ľudí, ktorí majú šnurovacie topánky, okuliare a pod.
  • pri ceste vlakom počet domov určitej farby v okolí

Mohlo by vás zaujímať: Oddiaľte Alzheimera najďalej, ako sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Učte sa texty

Pamäť sa trénuje aj pri učení básní, textov piesní, úryvkov z kníh alebo citátov. Vytlačte si text obľúbenej piesne alebo básničku a noste tento papier so sebou. Vždy keď bude na to príležitosť, memorujte. Možno raz naučený text prednesiete pri vhodnej príležitosti pred publikom, ktoré to určite ocení.

Pohrajte sa s kalendárom

Kalendár so zoznamom mien je tiež výbornou pomôckou pri mentálnych aktivitách. Zoberte si kalendár, pero a papier. Vyberte si jeden mesiac a deň po dni k príslušnemu menu z kalendára napíšte na papier zoznam nositeľov tohto mena, ktorých poznáte. Snažte sa spomenúť si na čo najviac známych, vrátane hercov, spevákov alebo politikov.

Ďalším variantom je hľadanie domáckych tvarov mien z kalendára. U niektorých to dá dosť zabrať, najmä ak ide o zriedkavé, málo používané meno. Skúste si predstaviť, že ste spoznali nového človeka a snažte sa mu vymyslieť čo najviac možných oslovení.


Mohlo by vás zaujímať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


Využite farbičky

Pastelky patria k detstvu, ale pomôžu i pri kreatívnych činnostiach vo vyššom veku. Zaujímavou zábavkou je vyfarbovanie mandaly, symetrického kruhového alebo štvorcového obrazca, ktoré okrem zamestnávania mozgu a tréningu prepojenia ruka-oko zároveň harmonizuje myseľ. Na internete sa dá nájsť množstvo predlôh, ktoré si môžete vytlačiť a potom už stačí len zastrúhať farbičky.

Písanie pozdravov a odkazov ručne

Podľa odborníkov je písanie rukou dôležité pre mozog. V dnešnej dobe počítačov, mobilov, e-mailov a SMS-iek je táto činnosť zriedkavá. Skúste si každý deň urobiť rukou písaný zoznam, čo by ste chceli stihnúť, alebo napíšte svojim blízkym krátke milé odkazy a prepašujte ich do vreciek na oblečení alebo v taške. Okrem užitočného tréningu takto urobíte radosť aj ľudom vo svojom okolí.


Poznáte nejaké ďalšie zaujímavé mentálne aktivity na udržiavanie mozgu vo forme? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame